סיקור מקיף

נאס”א מתלבטת: האם לשלוח את אופורטיוניטי למכתש עמוק

אבי בליזובסקי

בתמונה הדמיה של האתגר העומד בפני הרכב: מכתש אנדורנס (כוח סבל), שרוחבו 130 מטרים

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/mars080504.html

ממש לפני סגירת הידיעה לאתר, הודיעה נאס”א כי היא תשלח את אופורטיוניטי למשימת הקפה של המכתש כדי למצוא בו איזורים שבהם ניתן יהיה לרדת ובעיקר לעלות בבטחה בחזרה. א.ב.

מדעני נאס”א שוקלים האם לשלוח את רכב המאדים אופטרויניטי למכתש פגיעה שהרכב עושה את דרכו אליו בשלושת השבועות האחרונים. אופורטיוניטי נמצא כעת מעל שפת המכתש שרוחבו 130 מטרים, במישור מרידיאני שליד קו המשווה המאדימאי.
פרופ' סטיב סקוירס, המנהל המדעי של פרויקט רכבי המאדים, אומר כי המכתש מכיל סלעים שיש בהם עניין מדעי עצום. ואולם הבעיה העומדת בפני נאס”א היא שהרכב עלול להתקל בקשיים לצאת מהמכתש לאחר שיכנס אליו. “באמצעות הסתכלות לעומק, אנחנו יכולים להסתכל אחורנית בזמן. זהו מכתש מדהים, הרבה מטרים של הסטוריה מאדימאים. אנחנו צפויים להופעה מדהימה” אמר פרופ' סקוירס.
בפרט מעניינים את המדענים שכבות רבות של סלע יסוד חשוף המסודרות בשורות לרוחב מרבית המכתש. “ישנה יחידת סלעים מתחת לזו שחקרנו במכתש הנשר”, אמר פרופ' סקוירס. “היא נראית שונה לחלוטין מכל מה שראינו עד כה. היא גדולה, מאסיבית ויש לה סיפור לספר לנו”.

לדבריו, אם נחליט להחליק את הרכב לתוך העמק, הוא עשוי לספק הרבה יותר תפוקה מדעית מאשר על הרמה שהוא סייר בה עד כה.
עומקו של מכתש אנדורנס הוא מעל 20 מטרים, מהנקודה הגבוהה ביותר של שפתו. פירוש הדבר, מכתש גדול פי 10 ממכתש הנשר, שבו מצא הרכב עדות לקיומו של גוף גדול של מים נוזליים במישור מרידיאני מתישהו בעבר.
באמצעות הסתכלות מעמיקה לתוך סלעי היסוד של מאדים, המדענים עשויים לדעת הרבה יותר אודות ההסטוריה של המים על פני השטח של מאדים. הרכב חונה כעת בגדה המערבית של המכתש. מדעני נאס”א מזהים כעת מטרות מדעיות מעניינות ומעריכים את מידת הקושי שיעמדו בפני הרכב לרדת למכתש ולעלות בחזרה.
פרופ' סקיורס אומר כי אפשר שהרכב יוכל להשלח פנימה גם אם יהיה מסוכן להעלותו בחזרה. “אני יכול לדמיין לעצמי חומרים שבשבילם כדאי להסתכן.” אמר. ואולם, לפני שהוא יוכל לבצע צעד כזה, יש עדיין עבודה מדעית רבה על הרמות. ישנן תצורות שזכו לכינוי מגן החום heatshield, השברים, האדוות. כדאי אולי לשקול נסיעה דרומה ורק אחר כך ירידה למכתש. אינני יודע”, סיכם סקיורס.

לידיעה בבי.בי.סי
ידען מאדים – משימות נוכחיות

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~835755408~~~16&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן