סיקור מקיף

נאס"א לא תחשוף פרטי כשלון מבצע התחברות בין שתי חלליות לא מאוישות

הסיבה – מדובר בלווינים צבאיים והמידע עליהם רגיש

אבי בליזובסקי

בשל רגישות המידע, הודיעה נאס"א ביום שישי האחרון כי היא לא תמסור דו"ח על המבצע שנכשל להפגשת שתי חלליות בתמרון שהיה אמור להיות הראשון מסוגו שנעשה ללא התערבות אדם.
נאס"א מתכננת רק למסור הודעה קצרה שתסביר מדוע החללית DART (Demonstration for Autonomous Rendezvous Technology) לא השלימה את משימתה בשנה שעברה, אך דוח בן 70 עמודים המכיל דוח מפורט לא פורסם בשל התערבות הועדה לבקרת תנועת הנשק בעולם. כך מסר דובר הסוכנות, מייקל בראוקוס.
החללית שוגרה מבסיס חיל האוויר ונדנברג באפריל 2005, והיתה אמורה לבצע הדגמה של מפגש עם לווין אחר באופן אטונומי. החללית פיספסה את הלווין של הפנטגון במרחק של כ-100 מטרים.
המבצע הסתיים טרם זמנו, כאשר החללית לא הצליחה לבצע כמה משימות אטומטיות, לרבות הקפת הלווין והתקרבויות אליו. המבצע, שעלותו 110 מיליון דולר נועד לבחון האם חלליות רובוטיות מסוגלות לבצע את המשימה שעד כה ביצעו אסטרונאוטים. התקדמות כזו יכולה להוביל למשלוח רובוטי של מטען לתחנת החלל, וכן לעגינה אוטומטית בין חלליות לצורך תיקונים.
בנאס"א לא מודים בכך אך ההערכה היא גם שמדובר בנסיון להגיע ללווינים של האויב, לצרכים צבאיים.
ניתוח ראשוני הראה כי DART סבלה מבעיות דלק, אך המהנדסים לא גילו את הדליפה. מנהל המשימה גם אמר כי החללית סבלה מבעיות ניווט במחשביה. DART נוהלה בידי מרכז החלל מרשל של נאס"א בהאנטסוויל אלבמה.
לפי אתר נאס"א, DART היא חללית שנועדה לבחון את הטכנולוגיות הדרושות לאיתור ומפגש עם חלליות אחרות. ייחודיות המשימה היא בכך שכל הפעולות אמורות להיות אוטונומיות ללא אסטרונאוטים בתוכה וגם ללא נווטים בחדר הבקרה, מלבד מחשבים שמתוכנתים לבצע את התפקידים הללו. החללית פוחה בידי חברת אורביטל סיינס קורפ מדולס, וירג'יניה. והיא שוגרה מטיל פגוסוס שנורה מתוך מטוס. זה היה אמור להיות צעד חשוב בדרך להכנת יכולות מפגש אוטונומיות עבור ארה"ב.

ידען לוחמת חלל
ידען תקלות בחלל
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~452170341~~~86&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן