סיקור מקיף

נאס”א ואקסיום הציגו את חליפות החלל שבהם ישתמשו האסטרונאוטים שינחתו על הירח במבצע ארטמיס

העיצוב החדשני מגיע עם תכונות מיוחדות לתמיכה באסטרונאוטים בזמן שהם עורכים ניסויים מדעיים על פני הירח כמו גם לנשים שאחת מהן תהיה בצוות הראשון שינחת. נאס”א מקווה שהחליפה המעודכנת תהיה מוכנה למשימת ארטמיס III לירח ב-2025

אב הטיפוס של חליפת החלל ארטמיס III, ה-AxEMU. למרות שאב טיפוס זה מכוסה בחומר כיסוי אפור כהה, הגרסה הסופית תהיה ככל הנראה לבנה לחלוטין כאשר היא תילבש על ידי אסטרונאוטים של נאס"א על פני הירח, כדי לסייע בשמירה על בטיחות וקרירות האסטרונאוטים בזמן שהם עובדים בסביבה הקשה של החלל. קרדיט: אקסיום ספייס
אב הטיפוס של חליפת החלל ארטמיס III, ה-AxEMU. למרות שאב טיפוס זה מכוסה בחומר כיסוי אפור כהה, הגרסה הסופית תהיה ככל הנראה לבנה לחלוטין כאשר היא תילבש על ידי אסטרונאוטים של נאס”א על פני הירח, כדי לסייע בשמירה על בטיחות וקרירות האסטרונאוטים בזמן שהם עובדים בסביבה הקשה של החלל. קרדיט: אקסיום ספייס

נאס”א חשפה שתי חליפות חלל חדשות שאסטרונאוטים ילבשו כאשר יצעדו על הירח במהלך משימת ארטמיס III, המתוכננת לשנת 2024. החליפות החדשות, הנקראות יחידת הניידות החוץ-רכבית (xEMU) ומערכת ההישרדות של צוות אוריון, מייצגות שדרוג משמעותי לעומת חליפות החלל ששימשו בתקופת אפולו.

חליפת החלל xEMU מתוכננת להיות גמישה וניידת יותר מחליפות חלל קודמות, עם ניידות מפרקים משופרת ועיצוב מודולרי המאפשר התאמה אישית קלה יותר לצרכי אסטרונאוטים פרטנים. הוא כולל גם מערכת תומכת חיים רגנרטיבית שיכולה למחזר אוויר לנשימה ולהוציא פחמן דו חמצני מהחליפה. מערכת זו תאפשר לאסטרונאוטים לבלות זמן רב יותר על פני הירח מבלי שיצטרכו לחזור למודול הירח לאספקה רעננה של אוויר.

חליפת החלל xEMU כוללת גם טכנולוגיית ניהול תרמי מתקדמת שתסייע לאסטרונאוטים להישאר בתנאים נוחים בטמפרטורות הקיצוניות של פני הירח. לחליפה טווח טמפרטורות של -157 עד +121 מעלות צלזיוס) והיא יכולה לשמור על טמפרטורה נוחה עד שמונה שעות.

בנוסף ל-xEMU, נאס”א פיתחה גם את מערכת ההישרדות של צוות אוריון, שנועדה להגן על אסטרונאוטים במהלך השיגור והחזרה לאטמוספירה. המערכת כוללת חליפת לחץ, מצנח וציוד הישרדות, ונועדה לשמור על בטיחות האסטרונאוטים במקרה חירום במהלך המראה או נחיתה.

הן ה-xEMU והן מערכת ההישרדות של צוות אוריון עברו בדיקות קפדניות כדי להבטיח את בטיחותם ותפקודם. נאס”א ערכה בדיקות רבות של החליפות בסביבות ירח מדומות, כולל במעבדת הציפה הנייטרלית של הסוכנות ביוסטון, טקסס. מבחנים אלה אפשרו לאסטרונאוטים להתאמן בלבישת החליפות תוך ביצוע משימות כגון איסוף דגימות סלע ופריסת מכשירים מדעיים.

משימת ארטמיס III של נאס”א היא חלק מתוכנית ארטמיס הרחבה יותר של הסוכנות, שמטרתה להנחית את הצוות הבא שיכלול את האסטרונאוטית הראשונה שתנחת על הירח. התוכנית גם תבסס נוכחות בת קיימא על פני הירח, במטרה להשתמש בירח כאבן דרך לחקר מאוייש של מאדים.

בנאס”א מוסרים כי הפיתוח של ה-xEMU ומערכת ההישרדות של צוות אוריון הוא חלק מרכזי בהצלחת תוכנית ארטמיס. חליפות החלל החדשות יאפשרו לאסטרונאוטים לחקור את פני הירח בפירוט רב יותר ולפרקי זמן ארוכים יותר מאי פעם. הם מייצגים צעד משמעותי קדימה בטכנולוגיה של חקר החלל והם עדות לתחכום ולהתמדה של המדענים והמהנדסים של נאס”א.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן