סיקור מקיף

מערכות מידע יאפשרו להתמודד עם מגיפות טירור ביולוגי, מחקר וטיפול בסרטן, ועוד

עסקה של 402 מיליון דולר בין יבמ למרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג תחסוך בעלויות התפעול ותשפר את הפריון – תוך פיתוח משותף של מוצרי מערכות מידע בהן עשויה להשתמש תעשיית הבריאות כולה להתמודדות עם מחלות קשות ועם מגיפות וטרור ביולוגי

מריאן קולבוסק מקגי אינפורמיישן וויק

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/infow140505.html

תעשיית שירותי הבריאות, שהמשיכה לדבוק בעקשנות בתהליכים עמוסי נייר וביישומי תוכנה מבודדים, מנסה למצוא דרכים שיהפכו אותה לעולם משולב אחד של מידע דיגיטאלי, שיוביל לטיפול טוב יותר ולחיסכון בעלויות. המרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג פונה למסלול חדש בכיוון הזה, באמצעות הסכם בן 402 מיליון דולר לשמונה שנים עם יבמ.

החלק הבלתי רגיל בהסכם הזה הוא הסעיף בו מתחייב כל אחד מהצדדים להשקיע לא פחות מ- 25 מיליון דולר, ועד 200 מיליון לכל צד בסך הכל, בפיתוח משותף של תוכנה ומערכות המיועדות להתמודד עם בעיות מרכזיות בפניהן ניצבת תעשיית שירותי הבריאות. בין הכלים האלה – מערכות מידע שיאפשרו להתמודד עם מגיפות ועם טירור ביולוגי, מחקר וטיפול בסרטן, ומערכות אלקטרוניות לניהול רשומות רפואיות. אם תתבצע העבודה על פי המתוכנן, ייצרו המרכז הרפואי ויבמ מערכות מידע חדשניות המסייעות בשיפור שירותי הבריאות, וימכרו אותן יחד תוך שהן חולקות ביניהן את הרווחים. המרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג מפעיל 19 בתי חולים, חברת ביטוח רפואי, מרפאות מומחים ועסקים נוספים בתחום שירותי הבריאות.

העסקה הנוכחית היא אחד המבחנים הגדולים ביותר לאסטרטגיה העסקית של יבמ בתחום המכונה שם "שירותי ניהול שינויים עסקיים" – business-transformation services. זוהי גם העסקה הבודדת הגדולה ביותר בכל הזמנים של יבמ בתחום שירותי הבריאות.

החלק המקובל והמוכר יותר בעסקה – שהוא גם הגדול ביותר – מוערך ב- 352 מיליון דולר, וכולל הסבה כוללת של מערכות המידע במרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג לתשתיות מתוצרת יבמ. יבמ תחליף את 40 מערכות האחסון הקיימות כיום במרכז בשתי מערכות בלבד, תוך הגדלה של 25% בקיבולת מדי שנה – הכל על מנת להתמודד עם הזינוק בכמויות המידע הדיגיטאלי שייוצרו במרכז הרפואי. בשנה השמינית, יעמוד לרשות המרכז נפח אחסון של 825 טרא-בייט – לעומת 180 כיום. במקביל, יצומצם מספר שרתי היוניקס מ- 162 ל- 61, 624 שרתי אינטל המריצים מערכות חלונות יאוחדו ל- 244 בלבד, ומדי שלוש שנים יוחלפו 24,000 המחשבים האישיים הניידים והשולחניים. . המרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג ימשיך לנהל בעצמו את פעילות מערכות המידע שלו, באמצעות צוות עובדיו – תוך שהוא מקבל מיבמ שירותי ייעוץ לניהול מערכות המידע ופיתוח תוכנה. שתי החברות צופות לחיסכון של 20%-15% בעלויות בהוצאות מערכות המידע, בעקבות העסקה הנוכחית.

התוצאה המשמעותית ביותר של העסקה עתידה להיוולד אם יצליחו יבמ והמרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג לקדם את תעשיית שירותי הבריאות, בדרך לשימוש רחב יותר במערכות מידע. תקשורת אלחוטית וזיהוי באמצעות תגי רדיו בבתי חולים עשויים להיות כיוון לפיתוח כזה, יחד עם כלים לטיפול במתקפות טירור ביולוגי, חקר סרטן וניהול רשומות אלקטרוניות.

והמרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג צבר ניסיון מסויים במימון והקמה של חברות המבוססות על טכנולוגיות שפותחו במסגרתו, ובעיקר סטנטור, המייצרת מערכות הדמיה רפואית דיגיטאלית. דן פלינו, סגן נשיא יבמ לשיווק לחברות, חוזה כי המוצרים המסחריים הראשונים הצפויים להיוולד במסגרת שיתוף הפעולה יהיו כלים לשיתוף מידע רפואי ומערכות לניהול ההתמודדות עם טרור ביולוגי.

תחום פוטנציאלי נוסף לשיתוף פעולה הוא שילוב הידע הקליני של המרכז הרפואי בתחום הסרטן, למשל, יחד עם טכנולוגיות של יבמ בתחום מחשוב העל והאנליזה הממוחשבת. בשנה האחרונה הודיעה יבמ על שורת מסגרות שיתוך פעולה לפיתוח מערכות בריאות מותאמות אישית, בשיתוף עם ספקים מובילים של שירותי בריאות בארה"ב.
כך, למשל, עובדים חוקרים בביה"ח מאיו – Mayo Clinic – יחד עם חוקרים ויועצים של יבמ, בניסיון למפות דרכים לשיפור האבחון והטיפול על בסיס הנתונים הנאספים ממאגר החולים המטופלים במקום. במסגרת הפרוייקט, נותחו והוצלבו נתוניהם של 4.4 מיליון חולים, בניסיון לאתר דפוסים משמעותיים החוזרים על עצמם. בבית החולים של קליבלנד, מבצעת יבמ פרוייקט כריית מידע המיועד לשפר את הטיפול בחולי לב ומחלות אחרות.
יבמ חשפה את דבר הקמתה של מעבדת בדיקות חדשה המקשרת את מתקניה בסאן חוזה, קליפורניה, רוצ'סטר מינסוטה וחיפה שבישראל – על מנת לבצע סימולציות של העברת רשומות רפואיות. במקביל, רכשה יבמ את חברת Healthlink, המספקת שירותים וייעוץ בתחום טכנולוגיות המידע לתעשיית הבריאות.
ידען חידושים ברפואה
למאמר באינפורמישן וויק

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~159615156~~~41&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן