סיקור מקיף

מסימני האבולוציה המודרנית: זמיר העיר שר חזק יותר מזמיר הכפר

זואולוגיה אורבנית – צווחת הזמיר

צפריר רינת, הארץ, וואלה!

זמיר. עוצמת קולם באזורים רועשים דומה לרעש הבוקע ממפלט של אופנוע שפועל בעוצמה מלאה

https://www.hayadan.org.il/zamir090504.html

שירת הזמיר שימשה השראה למשוררים ומלחינים, ואף הונצחה בשיר ששר פרנק סינטרה "זמיר שר בכיכר ברקלי". אבל בברלין הפכו הזמירים – שלא באשמתם – למפגע אקוסטי. על פי מחקר חדש, הזמירים הזכרים נאלצו להתאים עצמם לרעש הרקע החזק של הסביבה העירונית, והגבירו באופן משמעותי את עוצמת הקולות שהם מפיקים כדי שיוכלו להמשיך ולתקשר עם בני מינם.

המחקר, שעורר עניין רב וזכה השבוע להבלטה בעמוד הראשון של ה"טיימס" הלונדוני, בוצע על ידי הנריק בראם מהאוניברסיטה החופשית של ברלין, והתפרסם בגיליון האחרון של כתב העת המדעי "Ecology Journal Of Animal". בראם החליט להשוות את עוצמת הקולות של זמירים זכרים באזורים רועשים בברלין, שבהם עוברים כבישים ראשיים ורכבות, לעוצמת קולות זמירים זכרים באזורים שקטים יותר (למשל, יערות וחורשות).

אחד האזורים שבדק בראם הוא פוטסדם שבלב ברלין. באזור זה נמצא שהזמירים נאלצו להשמיע קולות בעוצמה של 93 דציבלים, כדי שקולם יישמע ברעש המכוניות. עוצמה זו דומה לרעש הבוקע מצינור מפלט של אופנוע שפועל בעוצמה מלאה. לדבריו, הממצא על עוצמת הקול הגבוהה יותר של זכרים באזורים רועשים הוא המקרה הראשון שתיעד התאמה של עוצמת קולו של בעל חיים לשינויים בסביבת המחייה שלו.

"זמיר ששר ליד אוזנך יכול לגרום נזק לשמיעה", אמר באום בראיון לטיימס. "בגרמניה, עליך להגן על אוזנך אם אתה נחשף למקור רעש בעוצמה של 85 דציבלים ויותר לפרק זמן של שעה ויותר. לכן, אם אתה עובר ליד זמיר – כדאי שתהיה לך הגנה לאוזניים".

שירת הזמיר הקולנית ביותר במרכז ברלין עלתה בעוצמתה ב-14 דציבלים על עוצמת קולות הזמירים באזורים שקטים יותר. בראם אומר שהזמירים נאלצים להפעיל מאמץ רב יותר בריאותיהם אך הוא לא מצא הוכחות לכך שהשירה החזקה פגעה בבריאותם של הזמירים או גרמה להם לצרידות. עם זאת, הוא מציין שציפורי השיר מותאמים לשירה כמו זמר אופרה, ולכן סביר להניח שהם מתעייפים מהר יותר כשהם מתאמצים – ויכולתם לשיר נפגעת.

השירה חיונית לזכרים בעיקר בחודשים אפריל ומאי, כשהם חוזרים מאפריקה – שם העבירו את תקופת החורף – ומחפשים נקבה כדי להקים משפחה. ככל הנראה הזמירים משתמשים בכמה מאות שירים. "הגברת הקול מאפשרת להם לתקשר על פני מרחק מדוד כדי להגן על טריטוריות או כדי למשוך נקבות", ציין בראם במאמר, "ואולם, מכיוון שאיכות השירה משתנה, ייתכן ויהיו לכך השפעות רחבות יותר על אופן התנהגותם".

על פי מדריך הציפורים של אירופה וישראל בהוצאת החברה להגנת הטבע, "הקיבוץ המאוחד" ו"מפה", הזמיר משמיע בשעת סכנה שריקה עולה שנשמעת כמו "יואיפ", וטרטור נוקשה שנשמע כמו "אררר". "השירה רבת עוצמה, מגוונת ומלודית", מציין המדריך, "היא מורכבת מקטעים קצרים למדי של שתיים-ארבע שניות, וביניהם הפסקות באורך דומה. השירה כוללת קטעי סלסול, קטעי צליל חליל ומגוון צלילים נוספים. אך היא ניכרת במיוחד בקטע של שריקות שחוזרות על עצמן בקרשנדו בנוסח 'לו לו לו לי לי'".

ידען אבולוציה בפעולה
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~839100077~~~196&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן