מנהיגי להקות זאבים מתוחים יותר מהכפופים להם

הזאב הבכיר משלם מחיר

זאב בפארק ילוסטון. אצל עובדי מדינה בריטים המצב הפוך

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/wolfsnerve.html

שני מחקרים בריטיים מהעת האחרונה הראו שעובדי מדינה מדרגים נמוכים שרויים במתח גדול יותר מעובדי מדינה מדרגים גבוהים יותר. מחקרים על בעלי חיים מצביעים גם הם על כך שפרטים המצויים בשלבים התחתונים של הסולם החברתי לחוצים יותר מאלה הנמצאים בפסגת ההייררכיה.

אלא שהמחקרים הללו מדדו עקה בצורה לא ישירה (במחקר על עובדי המדינה הבריטים, רמת לחץ הדם נחשבה למדד טוב למידת העקה), או שהיו מבוססים על עימותים בין בעלי חיים בתנאי מעבדה. באחרונה, ד"ר ג'ניפר סנדס וד"ר סקוט קריל מהאוניברסיטה של מדינת מונטנה הצליחו למדוד את המתח שבו שרויות חיות בטבע. הם עשו זאת באמצעות מדידה של מה שמכונה "הורמוני עקה". הממצאים, שיתפרסמו בקרוב בכתב העת ","Animal Behaviour מצביעים על כך שלפחות אצל זאבים, הפרטים שנמצאים בראש ההייררכיה שרויים במתח גדול יותר מאלה שבתחתית הסולם.

כאשר יונקים נתונים במתח, יש בגופם רמות גבוהות יותר של ההורמון גלוקוקורטיקואיד. בטבע קשה למדוד את רמות ההורמון. כל ניסיון לתפוס חיה ולקחת ממנה דגימת דם יכניס את החיה למתח גדול, ולפיכך הממצאים יהיו חסרי ערך. בשביל לעקוף את המכשול הזה החליטו ד"ר סנדס וד"ר קריל לאסוף ולבדוק צואה של זאבים בטבע.

החוקרים עקבו אחרי שלוש להקות זאבים בפארק ילוסטון במערב ארה"ב ואספו את הצואה של בעלי החיים. בבדיקה של הצואה התברר שרמות הגלוקוקורטיקואיד בדמם של הזאבים שבראש ההייררכיה החברתית של הלהקה, זכרים ונקבות כאחד, היו גבוהות בצורה ניכרת בהשוואה לזאבים בשלבים הנמוכים של המדרג החברתי.
הסבר אפשרי לרמות הגבוהות של הורמון עקה אצל הזאבים המנהיגים הוא שהם נזקקים לפעילות פיסית מוגברת כדי לשמר את מעמדם. אלא שההסבר הזה אינו מאוד סביר, שכן גם בתקופות של רגיעה, שבהן אין כל איום על המנהיגים, הורמון העקה אצלם גבוהות בהשוואה לזאבים הכפופים להם.

נראה שזאבים הנאבקים כדי לשמר את מעמדם בראש ההייררכיה החברתית בלהקה משלמים על כך מחיר מתמשך. לא ברור בדיוק מהו אותו מחיר, אבל ברור שיש לו השלכות מזיקות ניכרות. רמות גבוהות של הורמון עקה במשך כמה ימים רצופים עלולות לדכא את מערכת החיסון, דבר שמגדיל את הסיכון ללקות בזיהומים. מנהיגי הלהקה עלולים איפוא לשלם על מעמדם בחיים קצרים יותר.

אקונומיסט

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~669776618~~~195&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן