מחשב-על ימחיש התנגשות "חורים שחורים"

שני אשכולות-מחשבים במערכת הזאת, יאפשרו כושר-חישוב עמוק, כמותו טרם היה עד כה: שני טריליון פעולות בשניה אחת.

מחשב העל המהיר ביותר בעולם הפועל על מערכת ההפעלה לינוקס יותקן בידי יבמ במרכז הלאומי האמריקני למדעי המחשב (NCSA) כדי לסייע שם במחקרים העוסקים בחורים שחורים, בתורת הקוונאטים, מהות גלי הכבידה שביקום, פתרון בעיות בהידרודינמיקה בתלת-מימד ולצורך סימולציות מורכבות מאד הנדרשות, למשל, לתיכנון הנדסי (כמו חיזוי זרימות אויר סביב כנף מטוס, בטיסה על-קולית).

שני אשכולות-מחשבים במערכת הזאת, יאפשרו כושר-חישוב עמוק, כמותו טרם היה עד כה: שני טריליון פעולות בשניה אחת.

בשני האשכולות יהיו יותר מ-600 שרתים מסידרת xSeriesהחדשה של יבמ, שיקושרו ברשת מיתוג מהירה. השרת הראשון יופעל כבר בחודש הבא. בכל אשכול-שרת יהיו שני מעבדי פנטיום-3 שמהירותו אלף מגה-הרץ (ובמערכת ההפעלה "לינוקס רד-האט"). השני יותקן במהלך הקייץ, והוא כבר יהיה מהראשונים בעולם שבהם ייעשה שימוש במעבד איטאניום המהפכני של אינטל (64 סיביות). הוא יורץ בטורבו-לינוקס.

אחת הדרישות הבולטות ביותר שהציגו המדענים למתכנני מחשב-העל: אפשרות לבצע ניתוח ממוחשב של אירוע כמו התנגשות חורים שחורים ואירועי חלל אלימים אחרים. אלברט איינשטיין טען בתורת היחסות שלו כי בהתנגשות אלימה ממין זה נוצרים אותות אותם כינה גלי כבידה. האסטרו-פיסיקאים מקוים שבעזרת מחשב העל, יוכלו לראשונה, לאתרם ולעקוב אחריהם.

בתחום הכרומו-דינמיקה של הקוואנטים, ינסו מדענים לבצע באמצעות המחשב סימולציות של הכח-החזק, המאגד את הקווארקים לפרוטונים וניטרונים – החלקיקים התת-אטומיים הבסיסיים שמרכיבים את גרעין האטום. המחקר בנושא זה יספק הבנה טובה יותר בדבר אופיים של אבני הבנין של החומר ביקום, ומקורו. סימולציה כזאת נעשית במערכת ארבע-מימדית בשם "לאטיס" (סבכה) שמאפשרת להציג את שלושה מימדי המרחב (אורך, רוחב, גובה) וגם את מימד הזמן.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~326974428~~~202&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן