מוח בצלחת הפעיל סימולטור טיסה

מדען מפלורידה פיתח "מוח" בצלחת זכוכית שהצליח להטיס מטוס סילון וירטואלי, ושיכול לקדם את ההבנה המדעית של הפרעות עצביות כמו אפליפסיה

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: http://www.hayadan.org.il/petribrain.html

הסי.אן.אן מדווח כי תומס דה-מארס (DeMarse), פרופסור להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת פלורידה, פיתח "מוח" בצלחת זכוכית, שהצליח להטיס מטוס סילון וירטואלי, ושיכול לקדם את ההבנה המדעית של הפרעות עצביות כמו אפליפסיה.
ה"מחשב החי" צמח מ-25 אלף ניורונים שהוצאו ממוחה של חולדה והתארגנו סביב רשת של 60 אלקטרודות בצלוחית פטרי. כשחיברו את הצלוחית לסימולטור של מטוס סילון מדגם F22, המוח והסימולטור ייסדו קשר דו סתרי דומה לזה שנוירונים מקבלים ומפרשים אותות זה מזה ושולטים על הגוף שלנו.

צלחת עם 60 אלקטרודות
תאי המוח החלו להיקשר זה לזה, ויצרו קשרים הדדים מיקרוסקופיים. "זו למעשה צלחת שמחוברים לתחתיתה 60 אלקטרודות. הכנסנו לצלחת מעל הנוירונים עצבים מקליפת המוח של עכברים שהחלו במהירות להתחבר זה לזה, ויצרו רשת עצבית חיה או במילים אחרות – מוח", הסביר דה מרס.
אף כי רשת עצבית כזו תוכל יום אחד למשל להטיס מזל"ט, דה-מארס טוען כי המחקר הוא בעל רלוונטיות מיידית יותר כניסוי עזר להבנת הדרך שבה המוח האנושי מבצע ולומד פעולות חישוביות ברמה התאית. "אנחנו מתעניינים בשאלה כיצד המוח מבצע חישובים", אמר.

כמו זיכרונות מגיל חמש
"זו יכולת עצומה עבור המוח, כששאולים אדם מסוים שאלות, לשלוף למשל זכרונות מגיל חמש. למעשה, המוח יכול לבצע פעולות פשוטות שסבורים שמחשב יכול לעשות אותם בקלות, אך למעשה אין זה כך. מחשבים חסרים את הגמישות ויכולת ההתאמה של המוח האנושי והם חלשים מאוד במשימות של זיהוי תבניות. אם נוכל לחשוף את הכללים לפיהם פועלות רשתות עצביות ולבצע חישובים מסוג זיהוי תבניות, נוכל לייצר מערכות מחשבים מסוג חדש לחלוטין", הוסיף.

"ישנם נתונים רבים המראים כי החישוב שיש לנו פה לא מתבסס רק על נוירון אחד. היכולת החישובים היא למעשה תכונה מתפתחת הקשורה במאות אלפי נוירונים הפועלים הדדית ומייצרים את יכולת העיבוד המדהימה של המוח", סיכם דה מארס.

רמזים לכשלי המוח

בנוסף להגדלת הידע המדעי על דרך עבודתו של המוח, הנוירונים הללו עשויים לספק רמזים לכשלים של המוח. למשל התקף אפילפטי (מחלת הנפילה), המתרחש כאשר כל הנוירונים במוח מתפרצים חשמלית בבת אחת – תבנית המבוצעת גם בידי הרשת העצבית בצלוחית.

לידיעה בסי.אן.אן
ידען המוח

http://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~993720496~~~204&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן