סיקור מקיף

מהפכת הלוויינים הזעירים מגיעה לירח

Lunar IceCube של נאס”א — קיובסאט לתצפית על הירח מוכן לשיגור של ארטמיס 1

איור של Lunar IceCube במסלול, חוקר את הקרח שעל הירח. קרדיט: Morehead State University
איור של Lunar IceCube במסלול, חוקר את הקרח שעל הירח. קרדיט: Morehead State University

Lunar IceCube, קיובסאט חיפוש המים של נאס”א, מוכן עכשיו לתפוס טרמפ למסלול סביב הירח. למרות שאינו גדול בהרבה מקופסת נעליים, לנתונים של Lunar IceCube תהיה השפעה עצומה על מדע הירח.

הלוויין משולב בטיל מערכת השיגור לחלל ומוכן למסע לירח כחלק מהמשימה הלא מאוישת ארטמיס 1 שתשוגר השנה.

Lunar IceCube יקיף את הירח וישתמש בספקטרומטר כדי לחקור את הקרח שעל הירח. משימות קודמות כבר גילו קרח של מים על הירח, אבל Lunar IceCube ירחיב את הידע של נאס”א על הדינמיקה של הקרח הזה.

המדענים מתעניינים במיוחד בספיגה והשחרור של מים מהרגולית – פני הירח הסלעיים והמאובקים. כש- Lunar IceCube יחקור את התהליך הזה, נאס”א תוכל למפות את השינויים האלה כשהם מתרחשים על הירח.

משימת Lunar IceCube של נאס”א תיסע לירח כמטעד משני במשימת ארטמיס 1. קרדיט: NASA’s Goddard Space Flight

Lunar IceCube גם יבדוק את האקסוספרה — הגז  המאוד דליל, דמוי אטמוספרה, שמקיף את הירח. הבנת הדינמיקה של מים וחומרים אחרים על הירח, תאפשר לחוקרים לחזות שינויים עונתיים בקרח הירחי שיכולים להשפיע על השימוש בו כמשאב בעתיד.

כל זה יתקבל מקיובסאט יעיל ומשתלם ששוקל רק 14 ק”ג. Lunar IceCube הוא רק אחד מכמה קיובסאטים שתופסים טרמפ לירח בארטמיס 1. הלוויינים הקטנים האלה, יחד עם משימות ארטמיס העתידיות, ירחיבו את הידע שלנו על אפשרויות של חיים ועבודה על הירח, ובסופו של דבר יעזרו להכנות לקראת שהות של חוקרים אנושיים על הירח.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן