סיקור מקיף

מדענים: ספרד ופורטוגל עלולות להפוך למדבר


משמאל: סירה בשולי מאגר מים שהתייבש סמוך לפואבלו דה אורנוס במזרח ספרד. מימין: שריפות יער בגבול ספרד פורטוגל. 20 בני אדם נהרגו

תצלום: רויטרס ואי-פי

סדרת המשברים האקלימיים האחרונים בדרום יבשת אירופה נראית לעתים כאילו הסהרה שולח זרוע מדברית ארוכה, מעבר לים התיכון, בניסיון להשתלט על חצי האי האיברי. מפלס המים בנהרות האזור יורד בהדרגה, היבולים החקלאיים הולכים ומצטמקים, עדרים מתים ברעב ושריפות גדולות ממדים משתוללות בדרום אירופה. תופעות אלה, בליווי הבצורת החמורה ביותר ב-60 השנים האחרונות בספרד, מביאים מומחים רבים לשאול: האם דרום יבשת אירופה תהפוך בעתיד למדבר?

השנה כילו דליקות בספרד ובפורטוגל יותר מ-1.6 מיליון דונם של חורש טבעי. בשריפות אלה נהרגו 20 בני אדם, עשרות נפצעו, בתים עלו באש וכפרים שלמים פונו מתושביהם. בסך הכל, מצביעים המומחים, כי בשלושים השנים האחרונות גדלו השטחים שנשרפו במאות אחוזים. כך, בשנות ה-70 המוקדמות נשרפו בספרד כ-60 אלף דונם בשנה – אך ב-1985 ,1978 ו-1994 נשרפו כ-400 אלף דונם בשנה. בשריפות הקשות ביותר הזכורות בפורטוגל, התכלו בשנת 2003 שטחי חורש בהיקף של 423 מיליון דונם, המהווים כ-8% משטחי החורש הטבעי של המדינה.

"בשנים הבאות עלולה פורטוגל להפוך למדבר צחיח", מזהיר הביולוג ז'ורז'י פאיווה. אמנם כמעט כל השריפות נגרמו מרשלנות אנושית או מהצתה, אבל הן מתלקחות בקלות בגלל תנאי הבצורת, כמו זו הפוקדת השנה את האזור, שבעטיים נראה חלק מחצי האי האיברי כמו אחד האזורים הצחיחים של אפריקה.
הבצורת פגעה אנושות בגידולים והורידה ב-35% את ההכנסות הצפויות מחקלאות בפורטוגל, ואילו בספרד נאמדים ההפסדים ב-1.6 מיליארד יורו. עשרות כפרים שבהם מקורות המים יבשו נאלצו להסתמך על אספקת מים במשאיות. גם בעלי החיים סובלים ממצוקה קשה, וחזירי בר בהרי גואדרמה שליד מדריד מרווים את צמאונם בבריכות השחייה העירוניות. מומחים מזהירים כי הבצורת עלולה להיות רק הראשונה במחזור של חמש שנים.

בכל אזור דרום אירופה נרשמו בשנים האחרונות סימנים המצביעים על שינויים אקלימיים, הכוללים בין היתר עלייה בטמפרטורות והבשלה מוקדמת של פרחים או פירות. דברי החוקר פרנסיסקו איילה, ברוב שטחה של ספרד, כמות הגשמים הממוצעת ירדה במחצית המאה האחרונה ביותר מ-10%.

תופעת המדבור חמורה במיוחד בדרום ולאורך החוף, אך מורגשת גם בצפון חצי האי האיברי. "בעבר הקרקע היתה פורייה ביותר, אבל זה כמה שנים שהיא מתייבשת מהר יותר. צריך להשקותה ולדשנה לעתים קרובות יותר, והצמחים חלשים יותר", סיפר אמיליו, חקלאי בן 35 המתגורר ליד העיר אורטנסה שבצפון מערב המדינה. כמו אמיליו, חקלאים רבים בספרד ובפורטוגל עוברים לערים, והאזורים החקלאיים ננטשים.

וכך, השלכות התחממות כדור הארץ מתגלות כל פעם במקום אחר. בקיץ האחרון, טיפלו רופאים בפוארטו סגונטו, ליד ולנסיה שבספרד, בחולים שסבלו מכאבי שרירים שנגרמו מיתוש שמוצאו מאפריקה, שמצא את מזג האוויר באזור מסביר פנים. גם מחלות כמו מלריה עלולות לנדוד מאפריקה צפונה, וכמוהם גם נחילי הארבה. בנוסף, המומחים מזהירים מפני התעצמות תופעת השטפונות, שייווצרו לדבריהם כאשר הגשמים יהפכו נדירים יותר אך גם חזקים יותר, ומפני אסונות אקולוגיים באזורים כמו הדלתה של נהר אברו, העשיר בזני ציפורים ודגים.

ספרד ופורטוגל אינן יכולות להתמודד לבדן עם איומים אלה, ובינתיים הן מתמקדות בנקיטת צעדים דחופים לעצירת תופעת המדבור. ספרד קבעה אמנם תקנות חדשות, ביניהן איסור הדלקת מדורות ביערות בקיץ, ואולם לדברי מומחים הממשלות אינן מתייחסות עדיין ברצינות הראויה לנושא.

בצורת
הדליקות המשתוללות בשבועות האחרונים בספרד ובפורטוגל כילו 1.6 מיליון דונם של חורש טבעי. תופעות אלה, בליווי הבצורת החמורה ביותר ב-60 השנה האחרונות בספרד, הגבירו את החשש כי דרום אירופה עוברת תהליך מדבור עקב התחממות כדור הארץ

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~243983740~~~40&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן