סיקור מקיף

מגמה מדאיגה של גידול בתפוצת תיאוריות קונספירציה המכחישות פיגועים שהתרחשו

חמור מכך, יש גידול עצום במספר הפגיעות במשפחות נפגעי פיגועים מצד אנשים שהשתכנעו שהפיגועים היו הפקה והנפגעים שחקנים

מאת בובי דאפי, פרופסור למדיניות ציבורית ומנהל מכון המדיניות, קינגס קולג' בלונדון. פורסם במהדורה הבריטית של THE CONVERSATION

האתר של אלכס ג'ונס, המפיץ תיאוריות קונספירציה.  <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
האתר של אלכס ג'ונס, המפיץ תיאוריות קונספירציה. איור: depositphotos.com

החקירה הרשמית על הפיגוע בארנה של מנצ'סטר ב-2017 הזכירה לנו את ההשפעה ההרסנית של מתקפת הטרור הזו שהרגה 22 בני אדם, פצעה רבים נוספים והותירה משפחות פגועות.

אבל בנוסף  לקשיים הישירים של נפגעי הפיגוע, מחקר שהצוות שלי ואני ערכנו עבור תוכנית פנורמה של ה-BBC מגלה שמספר מדאיג של אנשים חושבים שהמתקפה אפילו לא התרחשה. התוכנית חשפה כיצד  הוטרדו משפחות הקורבנות על ידי חובבי תיאוריות קונספירציה שמאמינים שמדובר במתיחה.

כפי שהמחקר שלנו מדגיש, באופן מפחיד חלקים לא קטנים  של הציבור מאמינים בתיאוריות קונספירציה המפקפקות באמיתותם של אירועים מדווחים, אפילו פיגועים. בממצאים שלנו, אחד מכל שבעה נשאלים האמין שקורבנות הפיגוע במנצ'סטר ארנה לא באמת היו קורבנות בכלל, אלא שחקנים שהובאו כדי להעמיד פנים שהם קורבנות של פיגוע כדי לתמרן את דעת הקהל. מצאנו גם שאחד מכל 20 היה משוכנע שהפיגוע במנצ'סטר והפיגועים ב-7/7 בלונדון ב-2005 היו "מתיחה".

אנשים שמשתמשים בפלטפורמות חדשות יותר של מדיה חברתית נטו  להאמין בקונספירציות המפקפקות בעצם קיומה של המתקפה בסבירות גבוהה יותר, כאשר למעלה מארבעה מכל עשרה משתמשי טלגרם חשבו ששחקנים היו מעורבים. בקרב הציבור הכללי הנתון היה רק ​​14%.

ייתכן שגם מגיפת הקורונה עוררה חשדות לא מבוססים. נאלצנו להישאר בבית ולהסתמך על מידע מקוון יותר מהרגיל. נרטיבים סותרים סביב המגיפה יצרו בלבול, מה שהוביל רבים לתהות אם אומרים להם את האמת. שליש מהאנשים במחקר שלנו אמרו שהניסיון הזה גרם להם לחשוד יותר בהסברים רשמיים של אירועים, גם כאלה שאינם קשורים לקורונה, כמו פיגועים.

תיאוריות קונספירציה אינן בהכרח מרחיקות לכת  היום  יותר מאשר בעבר, אבל סביבת המידע החדשה שלנו יכולה לגרום לנו להרגיש אחרת. אנחנו שומעים יותר על התיאוריות האלה עכשיו, כשאנחנו חיים בעולם שבו דעות קיצוניות או חריגות מועצמות כדי להביא תנועה לאתרים.

המשפט של אלכס ג'ונס בארה"ב מזכיר לנו שאפילו אם רק אנשים בודדים יצטרפו לתיאוריית קונספירציה, ההשלכות עלולות להיות הרסניות. אנשים שהאמינו שהירי בבית הספר היסודי סנדי הוק ב-2012 היה "מתיחה" גרמו לנזק בלתי מבוטל בשל הטרדה של משפחות הקורבנות, של אנשים שהתבססו על  השידורים של ג'ונס בנושא.

מאגר הטרור הגלובלי חשף כי התקפות של חובבי תיאוריות  קונספירציה התרבו והתעצמו בשנים האחרונות. בשנת 2019 תועדו שש התקפות שבוצעו על ידי מחזיקי תיאוריות קונספירציה ברחבי העולם, אך הנתון הזה עלה ל-116 לפחות בשנת 2020. רבות מהתקיפות הללו כוונו לתשתיות תקשורת, והן מונעות על ידי תיאוריית קונספירציה המקשרת בין 5G לקורונה.

אלכס ג'ונס חויב לשלם מיליארד דולר עבור הפצת שקרים על הירי בבית הספר סנדי הוק ב-2012. 

קריאת תיגר על תפוצת הקונספירציות מסובכת בגלל הטשטוש שבין "פרנויה נבונה" – הטלת ספק מוצדקת בהסברים מקובלים – לבין רדיקליזציה מסוכנת.

לרבים מאיתנו יש חשדות לגבי המידע שאנו מקבלים: ארבעה מתוך עשרה חושבים שיש הסברים חלופיים למה שנראה כפיגועי טרור, ושלושה מתוך עשרה מאמינים שלא מספרים את כל האמת על הפיגועים הללו. קשה לחזות מי יהפוך חשדות כאלה לרעיונות רדיקליים, אבל כמה אינדיקטורים פסיכולוגיים מרכזיים מספקים לנו כיוון.

עבור אלה שחשים חרדה מההתפתחויות בחדשות שאולי אינם מבינים, תיאוריות קונספירציה יכולות לספק וודאות מכיוון שהמאמין עשוי לחשוב שמצא את האמת מאחורי סיפור מורכב. אנשים שמרגישים חסרי אונים או שיש להם רמות גבוהות של חרדה מאמינים בקונספירציות כדרך להחזיר תחושת שליטה. אלה שחשים מבודדים וחסרי ביטחון עשויים גם לקבל תחושת שייכות לקבוצה שחולקת את אותה אמונה בקונספירציה.

הקווים המטושטשים בין ספקנות סבירה לקונספירציה, והקושי לחזות מי יפעל לפי תיאוריות קונספירציה, מקשה לדעת מה לעשות בבעיית המידע המוטעה.

בקשה מחברות טכנולוגיה ופלטפורמות לזהות תיאוריות קונספירציה תגרום לחסימת מיליוני שיחות שבהן אנשים מביעים תחושה סובייקטיביות לגבי מה שמהווה הצהרת אמת. אי אפשר להגיע לדיוק באמצעות כלים אלה.

יש הטוענים שיש צורך בתמהיל של קידום מידע טוב ולא רק הגבלת מידע רע, כדי לבנות חוסן בקרב הציבור ולהגביר את השקיפות.

זו הסיבה שמשפטו של ג'ונס, במיוחד פסק הדין המושך את העין לפיו עליו לשלם מיליארד דולר פיצויים, וחשיפת קונספירציות מתקפת טרור הם חיוניים. טכנולוגיות חדשות אולי לא החמירו את השכיחות של אמונות קונספירציה, אבל הן הפכו את הפצתן ועידודן למפעל משתלם יותר. שינוי המצב הזה הוא חלק חיוני במלחמה.

למאמר ב-The Conversation

3 תגובות

  1. מה מוכיח קנס של מיליארד דולר חוץ מאשר את דמיונם המפותח של המושבעים ואת יכולתה של התביעה לעצב דמיון זה באמצעי הדמייה שונים?
    אי אפשר להפריך או להוכיח קונספירציה – ולא משנה כמה הקונספירציה שכנגד תצעק ותנופף בידיים. קונספירציה ואמונה חד הם, ונגזר עליהם לחיות כתאומים סיאמיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן