סיקור מקיף

לראשונה: כרישה מסוג סנפירתנית זוהתה ותויגה מול תחנת הכוח חדרה

התופעה של התקבצות כרישים במים החמים בתקופת החורף בחופי ישראל – חדרה, אשדוד ואשקלון – היא תופעה ייחודית ומסקרנת שלא מתרחשת במקומות אחרים דומים בעולם

הכרישה נמשים מול חופי חדרה, פברואר 2021 (לפני הסופה ודליפת הנפט). צילום: חזי שוחט
הכרישה נמשים מול חופי חדרה, פברואר 2021 (לפני הסופה ודליפת הנפט). צילום: חזי שוחט

רגע לפני הסערה הגדולה ולאחר שש עונות של מעקב אחר כרישים במוצא המים החמים של תחנת הכוח אורות רבין בחופי חדרה, צוות חוקרים מתחנת מוריס קאהן לחקר הים מבית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה זיהה ותייג אתמול לראשונה כרישה סנפירתנית. "עד היום תייגנו 19 כרישים סנפירתנים זכרים בשש עונות מחקר בחדרה ואתמול לראשונה במסגרת המחקר שלנו תייגנו כרישה סנפירתנית נקבה. לסנפירתנית היה דגם נקודות ולכן בחרנו לה את השם "נמשים", אמר ד"ר אביעד שיינין, ראש תחום טורפי העל בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה.

כפי שפרסמו חוקרי אוניברסיטת חיפה בשנים האחרונות, התופעה של התקבצות כרישים במים החמים בתקופת החורף בחופי ישראל – חדרה, אשדוד ואשקלון – היא תופעה ייחודית ומסקרנת שלא מתרחשת במקומות אחרים דומים בעולם. עד כה, צפו החוקרים בשני מיני כרישים בחדרה: כרישות (נקבות) עפרוריות וכרישים (זכרים) סנפירתנים. כך שהכרישה "נמשים" היא הסנפירתנית הראשונה שהצליחו החוקרים לזהות ולתייג בחדרה וכעת הם מעוניינים לבדוק האם ישן כרישות נוספות, או שאכן הופעתן של  סנפירתניות היא נדירה בקרב הכרישים שמתקבצים מול חופי חדרה. במידה ואכן מדובר בהופעות נדירות ינסו החוקרים להבין כמובן מדוע זה קורה.

הכרישים הסנפירתנים בסכנת הכחדה

"הכרישים הסנפירתנים נמצאים בסכנת הכחדה בים התיכון ומשמח לחקור אותם בישראל במסגרת מחקר אקולוגי ארוך טווח על אוכלוסיות הכרישים, מרמת ה-DNA, מדדי דם, חברת החיידקים שלהם, מצב רבייתי ועוד. הכרישה נמשים קיבלה תג אקוסטי שמאפשר לנו לבחון את התנועה שלה לאורך חופי ישראל ולבדוק האם היא תחזור לאזור זה גם בשנים הבאות והאם הימצאותה באזור היא תופעה יוצאת דופן", אמר ד"ר שיינין.

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

 1. מענין , רק ששוב הכותבים מבלבלים בין מין לסוג ,
  בכותרת כתוב : ״ כרישה מסוג סנפירתנית ״,
  ובהמשך התיחסות ל מין,
  כל מי שעוסק בנושא יודע כי יש הבדל
  בין מין ל סוג וראוי כי בכתבה כזו
  לא יהיה בילבול מיותר…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן