סיקור מקיף

למשימת אנוויז’ן לא יהיה הרבה דלק, לכן היא עומדת לבצע בלימה אטמוספרית בנוגה

מנהל המחקר של הפרויקט מטעם סוכנות החלל האירופית: “הטיסה על גבי אריאן 6 לא תאפשר את כל חומר ההדף העודף שיהיה נחוץ כדי להנמיך את המסלול. במקום זאת נאט את עצמנו על ידי מעברים חוזרים דרך האטמוספרה העליונה של נוגה, וננמיך עד 130 ק”מ מפני כוכב הלכת”

התרשמות אמן של משימת אנוויז'ן של ESA בנוגה. קרדיט: Credit: ESA/VR2Planets/Damia Bouic
התרשמות אמן של משימת אנוויז’ן של ESA בנוגה. קרדיט: Credit: ESA/VR2Planets/Damia Bouic

נוגה כמעט הפך ל”כוכב הלכת הנשכח”, בהיותו יעד למשימת חלל אחת בלבד בשלושים השנים האחרונות. אבל בגלל העניין המחודש בשכן הכי קרוב לכדור הארץ נאס”א וסוכנות החלל האירופית (ESA) התחייבו לשלוש משימות חדשות לנוגה, שישוגרו כולן בתחילת שנות השלושים.

משימת אנוויז’ן של ESA אמורה לצלם תמונות אופטיות, ספקטרליות ומכ”ם ברזולוציה גבוהה של פני כוכב הלכת. אבל כדי לעשות זאת, החללית בגודל מטענית תצטרך לבצע תמרון מיוחד שנקרא בלימה אטמוספרית (אווירית) כדי להאט בהדרגה ולהנמיך את מסלולה דרך האטמוספרה החמה והסמיכה של נוגה. בלימה אטמוספירית משתמשת בגרר אטמוספרי כדי להאט חללית ואנוויז’ן תבצע אלפי מעברים דרך האטמוספרה של נוגה במשך כשנתיים כדי להשיג זאת.

תמרון הבלימה האטמוספרית חיוני למשימה.

“אנוויז’ן כפי שהוגים אותה עכשיו לא יכולה להתרחש בלי השלב ארוך הזה של בלימה אטמוספרית”, אמר מנהל המחקר של אנוויז’ן, תומא ווארין. “החללית תיזרק למסלול סביב נוגה בגובה רב מאוד, בערך 250,000 ק”מ, ואז נצטרך לרדת למסלול פולארי בגובה של 500 ק”מ לפעילות מדעית. הטיסה על גבי אריאן 6 לא תאפשר את כל חומר ההדף העודף שיהיה נחוץ כדי להנמיך את המסלול. במקום זאת נאט את עצמנו על ידי מעברים חוזרים דרך האטמוספרה העליונה של נוגה, וננמיך עד 130 ק”מ מפני כוכב הלכת”.

כמה חלליות עשו בלימה אטמוספרית במאדים, ביניהן המקפת לסקר מאדים ומקפת שיירי הגז אקסו מארס, כדי להאט את עצמן בהדרגה כדי להתמקם במסלול הנכון עבור הפרמטרים של המשימה. אבל בגלל האטמוספרה המאוד סמיכה של נוגה, ESA אמרו שהם בודקים עכשיו חומרים פוטנציאליים לחללית כדי “לבדוק שהם יוכלו לעמוד בביטחה בתהליך המאתגר הזה של גלישה אטמוספרית”.

זאת לא תהיה הפעם הראשונה שחללית השתמשה בבלימה אטמוספרית בנוגה. ונוס אקספרס של ESA ביצעה ניסויים בבלימה אטמוספרית בחודשים האחרונים של משימתה ב- 2014, ואספה נתונים רבי ערך על הטכניקה. משימת ונוס אקספרס הייתה אמורה להימשך 500 ימים, אבל בסופו של דבר החללית נשארה במסלול סביב נוגה שמונה שנים לפני שנגמר לה הדלק. היא התחילה בהנמכה מבוקרת וירדה יותר ויותר לתוך האטמוספרה של נוגה, תוך שימוש במדי תאוצה שבה כדי למדוד את ההאטה שלה.

ווארין אמר שבלימה אטמוספרית סביב נוגה מאתגרת כי הכבידה של כוכב הלכת גבוהה פי עשרה בערך מזאת של מאדים. זה אומר שהמהירויות כפולות בערך מאשר במאדים כשהחללית עוברת דרך האטמוספרה – והחום שנוצר יחסי למהירות בחזקה שלישית. בהתאם, אנוויז’ן צריכה לכוון למשטר נמוך יותר של בלימה אטמוספרית, שיאריך כפליים את שלב הבלימה.

“בנוסף, גם נהיה קרובים בהרבה לשמש ועוצמת השמש תהיה כפולה בערך מאשר בארץ, כשהעננים הלבנים הסמיכים של האטמוספרה משקפים הרבה אור שמש בחזרה לחלל, וגם את זה צריך להביא בחשבון”, אמר ווארין.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן