סיקור מקיף

לווינים על הכוונת

במהלך המלחמה בעיראק נעשה ניסיון לחסום את לוויני ה-GPS של צבא ארה"ב

ד"ר נח ברוש

פצצות מכוונות GPS ( בתמונה ) תלויות לגמרי בפעולת הלווינים

האם הלווינים האמריקניים המוצבים בשמים זקוקים להגנה מפני התקפות מכוונות? מפקד הכוחות האסטרטגיים של ארצות הברית, האדמירל ג' יימס אליס, סבור שבהחלט כן. בכנס לנושאי חלל שהתקיים לפני כחודש בארצות הברית הביע האדמירל חשש כבד מפני נסיונות של כוחות עוינים לפגוע בלווינים האמריקניים. לדבריו, הגיע הזמן "לעשות משהו" כדי להגן על הציוד השמיימי הרגיש. אליס הוא כנראה לא פרנואיד גמור: בהרצאתו הוא חשף כי במהלך המלחמה בעיראק נעשה ניסיון לחסום את שידורי הלווינים של מערכת ה-GPS המשמשת לניווט פצצות חכמות, שהאמריקנים הרבו להשתמש בהן. בעידן המלחמות המודרניות, שיש בהן שימוש רחב ב"נשק חכם", כל פגיעה במערכת משוכללת כזו תשבש בצורה משמעותית מהלכים עיקריים.
אליס התריע על חוסר היכולת של מפעילי הלווינים לדעת אם מערכת חללית מותקפת או שהשיבוש בפעולתה נגרם באופן טבעי. פרט לשיבוש אלקטרוני ולחסימה של מערכת ה-GPS, תיאר אליס אפשרות של "חסימת" פעולה של לוויני צילום מודיעיניים. אגב, עוד בתקופת המלחמה הקרה דובר על הניסיון הרוסי "לעוור" לוויני ריגול אמריקניים באמצעות לייזר.
האדמירל נמנע מלהזכיר סוג נוסף של מתקפות, באמצעות "מיירטים חלליים". לא מדובר במדע בדיוני-מערכת כזאת נכללה בפרויקט "מלחמת הכוכבים" של ממשל רייגן. מדובר בכלי טיס שמתקרב ללווין ומסוגל לפגוע בו או לפוצצו מרחוק. ההערכה היא שלאמריקנים יש כבר חלליות רובוטיות שמסוגלות להתקרב ללווינים, לצלם אותם מקרוב או להשיל מהם חלקים. טכנולוגיה זו עשויה לשמש גם להצלת טלסקופ החלל האבל, הזקוק בדחיפות ל"אוברול ".

ידען האדם והחלל
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~841212887~~~212&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן