סיקור מקיף

לגלקסיות "מתות" נגמר הדלק ליצירת כוכבים באופן מסתורי ביקום המוקדם

כשהיקום היה בן שלושה מיליארד שנים בערך, רק 20% מגילו הנוכחי, הוא עבר את התקופה הכי שופעת של לידות כוכבים בתולדותיו. אבל כאשר האבל ו-ALMA הסתכלו על עצמים קוסמיים בתקופה הזאת, הם מצאו משהו מוזר: שש גלקסיות "מתות" מסיביות קדומות שנגמר להן גז המימן הקר שנחוץ כדי ליצור כוכבים

צבירי הגלקסיות MACS J1341. Credit: Lead Author: NASA, ESA, Katherine E. Whitaker (UMass), Image Processing: Joseph DePasquale (STScI)
צבירי הגלקסיות MACS J1341. Credit: Lead Author: NASA, ESA, Katherine E. Whitaker (UMass), Image Processing: Joseph DePasquale (STScI)

"לחיות מהר, למות צעיר" יכול להיות המוטו של שש גלקסיות "מתות" מסיביות קדומות שנגמר להן גז המימן הקר שנחוץ כדי ליצור כוכבים בחייו המוקדמים של היקום. הגלקסיות האלה חיו חיים מהירים וסוערים ויצרו את הכוכבים שלהן בזמן קצר מאוד. ואז מילולית נגמר להן הדלק – בעצם הגז – והן כיבו את יצירת הכוכבים. ללא דלק נוסף ליצירת כוכבים, הגלקסיות האלה נסעו על ריק. מדוע זה קרה בתקופה כל כך מוקדמת, זאת תעלומה.

טלסקופ החלל האבל של נאס"א, יחד עם המערך הגדול המילימטרי/ תת מילימטרי באטקמה (ALMA) בצפון צ'ילה, מצאו את הגלקסיות המוזרות האלה כשהסתכלו מיליארדי שנים לאחור על שיא לידת הכוכבים ביקום. כדי לאתר את הגלקסיות המאוד רחוקות, המדענים שילבו את העוצמה של האבל ו-ALMA עם צבירי גלקסיות מאוד מסיביים בחזית ששימשו כטלסקופים טבעיים. באמצעות תופעה שנקראת עידוש כבידתי חזק, הכבידה העצומה של צביר גלקסיות ענקי מעוותת את החלל, ומכופפת ומגבירה את האור מעצמים שברקע. כשגלקסיה קדומה, מסיבית ומאוד רחוקה נמצאת מאחורי צביר כזה, היא נראית מאוד מתוחה ומוגדלת, והאסטרונומים יכולים לחקור פרטים שאחרת אי אפשר היה לראות.

אלה תמונות מורכבות מהאבל ו-ALMA. התמונות במסגרות, שהוגדלו, מראות שתיים משש הגלקסיות המסיביות הרחוקות שהמדענים מצאו שיצירת הכוכבים בהן נפסקה בגלל אזילת מקור הדלק - גז מימן קר. Credit: Lead Author: NASA, ESA, Katherine E. Whitaker (UMass), Image Processing: Joseph DePasquale (STScI)
אלה תמונות מורכבות מהאבל ו-ALMA. התמונות במסגרות, שהוגדלו, מראות שתיים משש הגלקסיות המסיביות הרחוקות שהמדענים מצאו שיצירת הכוכבים בהן נפסקה בגלל אזילת מקור הדלק – גז מימן קר. Credit: Lead Author: NASA, ESA, Katherine E. Whitaker (UMass), Image Processing: Joseph DePasquale (STScI)

כשהיקום היה בן שלושה מיליארד שנים בערך, רק 20% מגילו הנוכחי, הוא עבר את התקופה הכי שופעת של לידות כוכבים בתולדותיו. אבל כאשר האבל ו-ALMA הסתכלו על עצמים קוסמיים בתקופה הזאת, הם מצאו משהו מוזר: שש גלקסיות "מתות" מסיביות קדומות שנגמר להן גז המימן הקר שנחוץ כדי ליצור כוכבים.

ללא דלק נוסף ליצירת כוכבים, הגלקסיות האלה פשוט נסעו על ריק. הממצאים מפורסמים בכתב העת Nature.

"בשלב הזה של היקום שלנו, כל הגלקסיות צריכות ליצור הרבה כוכבים. זה השיא של תקופת יצירת הכוכבים", הסבירה המחברת הראשית קייט וויטקר, מרצה בכירה לאסטרונומיה באוניברסיטה של מסצ'וסטס, אמהרסט. וויטקר היא גם חברת סגל נלווית במרכז השחר הקוסמי בקופנהגן, דנמרק. "אז מה קרה לכל הגז הקר בגלקסיות האלה כל כך מוקדם?"

המחקר הזה הוא דוגמה קלאסית להרמוניה בין התצפיות של האבל ו-ALMA. האבל הצביע היכן בגלקסיות הכוכבים קיימים, והראה היכן הם נוצרו בעבר. על ידי זיהוי האבק הקר שמשמש כחליף לגז המימן הקר, ALMA הראה לאסטרונומים היכן כוכבים יוכלו להיווצר בעתיד אם יהיה מספיק גז.

וויטקר מציעה כמה הסברים אפשריים: "האם חור שחור על-מסיבי במרכז הגלקסיה נדלק והלהיט את כל הגז? אם כן, הגז יכול עדיין להיות שם, אבל עכשיו הוא חם. או שהוא סולק ועכשיו הוא מנוע מלהתווסף בחזרה לגלקסיה. או שאולי הגלקסיה השתמשה בכולו, וההספקה נפסקה? אלה כמה מהשאלות הפתוחות שנמשיך לחקור עם תצפיות חדשות בהמשך".

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

 1. אולי אלו אזורים צפופים במיוחד שבהם היו שמשות על. לשמשות ענקיות חיים קצרים.

 2. אחד הדברים המוזרים בתאוריות
  הוא שכאשר מאמינים שהתאוריה היא היא הנכונהבגלל תופעה של אמונה זו
  אז גם כאשר דברים לא מסתדרים ממציאים פתרונות
  על מנת להחזיק את התאוריה
  לדוגמא
  חומר אפל
  או אנרגיה אפילה
  וכמו במקרה שלנו בכתבה הזו
  לפעמים מתעלמים מבעיות שצצות
  כאילו אינן קימות
  כמו לדוגמא שלא מזמן גילו שאורכי הגל ועוצמתם משתנים
  דהיינו מה שמגיע אלינו אינו מה שיוצא מהמקור
  דבר שיוצר בעיה בשיעור וחישוב המרחקים וגודלם של הגופים ואו אף החומרים
  וגם גילו בזמן האחרון שיש שביאה בשל האור בגלל אבק כוכבים או משהו דומה
  (גז)
  דבר הגורם לאי ידיעת המיקום המדוייק במרחב היקומי של העצמים הנבדקים
  אבל את מי זה מעניין
  הרי מאמינים בתאוריה
  וידוע שאמונה זה לא עניין מדעי

 3. יש תופעה של חור שחור שיוצר קוואזר – שזה הפלטות של זרם חלקיקים וקרן של פלסמה עצומה , שמעיף את כל הגז רחוק מהגלקסיה לחלל ומפזר אותו. חור שחור בגלקסיה יכול לעשות את זה לאותה גלקסיה וגם קוואזר שכן בגלקסיה אחרת יכול לעשות את זה לגלקסיה שכנה .

 4. האם אלה גלקסיות 'הימים הזקנים' שהתגלו ב'מלחמת קצה היקום'? אחת התיאוריות של planet N אומרת שיש הכרות (או.קיי, הכרות חייזריות) ה"מסדרות" את היקום לפי ותק ורמת הפעילות של הגלקסיות, שההכרות האלה, לא כמו שלנו, מסוגלות לזהות ולהכניס לקטגוריות סידור היקום שלהן (גם ההכרה שלנו מסדרת את היקום לפי קטגוריות, תשאלו את קאנט).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן