סיקור מקיף

לא קרינת שמש ולא התפרצות וולקנית – בני אדם אחראים להתחממות כדור הארץ

סוכנויות הידיעות, חדשות וואלה!

מדענים מצאו קשר חד משמעי ראשון בין גזי חממה, שנוצרו בידי אדם, להתחממות משמעותית של האוקיינוסים. המחקרים גילו התאמה "מדהימה" בין עליית טמפרטורת האוקיינוסים ב-40 השנים האחרונות לזיהום האטמוספירה.
תוצאות המחקר פורסמו שלשום בוועדה השנתית של "ההתאחדות האמריקאית לקידום המדע", שהתקיימה בוואשינגטון. החוקרים, מדענים ממכון "סקריפס לחקר האוקיינוסים" בקליפורניה ומ"המעבדה הלאומית על שם לורנס ליברמור", פירסמו בוועדה את "העדות השלמה ביותר עד כה" לכך שפעילות אנושית אחראית להתחממות כדור הארץ.

טים ברנט, ראש המחקר, הסביר במה שונה המחקר הנוכחי ממחקרים קודמים בנושא. לדבריו, מחקרים קודמים, שבדקו את השפעת בני האדם על התחממות כדור הארץ, ניסו למצוא עדויות לכך באטמוספירה. "אך האטמוספירה היא המקום הגרוע ביותר לחפש בו אותות להתחממות כדור הארץ", אמר. "90% מהאנרגיה מההתחממות העולמית הגיעה לאוקיינוסים, והם מראים את 'טביעות האצבעות' שלה בצורה טובה בהרבה משניתן לראות באטמוספירה".

המדענים גילו, כי "אותות ההתחממות" באוקיינוסים נוצרו מהצטברות פחמן דו-חמצני (CO2) מעשה ידי אדם באטמוספירה. לדבריהם, גורמים טבעיים אחרים, שלא נוצרו בידי אדם, היו מובילים לתוצאות אחרות לגמרי.

כדי להגיע למסקנות הללו, ניתחו המדענים יותר משבעה מיליון נתונים של טמפרטורת האוקיינוסים ברחבי העולם יחד עם כשני מיליון נתונים על מליחות הים. את נתוני עליית הטמפרטורות בעומקים שונים הם השוו לתחזיות של שני מודלים, שצפו את ההשפעה של גזי חממה – להם אחראים בני אדם – על ההתחממות כדור הארץ. לדברי ברנט, "שני המודלים, אחד שנעשה לפי נתונים שנלקחו בארה"ב והשני בבריטניה, התאימו כמעט במדויק לתוצאות שהתקבלו במציאות".

במקביל, התברר כי לגורמים טבעיים, שלא קשורים למעורבותם של בני אדם, אין השפעה דומה על התחממות האוקיינוסים. המדענים בדקו מהי השפעתם של גורמים כמו שינויי אקלים, קרינת שמש והתפרצות וולקנית על התחממות האוקיינוסים, ומצאו כי אין להם השפעה משמעותית.

המחקר סותר את הטיעון המרכזי של אלו בממשל האמריקאי הנוכחי, שמטילים ספק בהשפעת בני האדם על התחממות כדור הארץ, וסבורים שההתחממות היא תופעה טבעית. לדברי המדענים, הממצאים החדשים צריכים לשכנע את נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, לחזור בו מהתנגדותו לאמנת קיוטו, שמבקשת להגביל את פליטת גזי החממה.

ארה"ב מייצרת רבע מגזי החממה בעולם, אך היא אחת המדינות המפותחות היחידות בעולם שלא חתמו על אמנת קיוטו. יועציו של בוש טענו, כי מדע התחממות כדור הארץ אינו מדויק, וכי השינויים באקלים עשויים להיווצר מסיבות טבעיות.

לדברי ברנט, המחקר הנוכחי הוא, "כפי הנראה, העדות השלמה ביותר עד כה לכך שהתחממות כדור הארץ מתרחשת ממש עכשיו, והיא אף מוכיחה שאנו יכולים לדמות בהצלחה את התפתחותה בעבר ובעתיד. יש לנו בעיה רצינית. הוויכוח כבר לא נוגע לשאלה 'האם יש סימנים להתחממות כדור הארץ?', אלא לשאלה 'מה אנו הולכים לעשות בנידון?'"
ידען הסביבה – כדור הארץ
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~90499551~~~40&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן