סיקור מקיף

לאחר שיא של שלושה ימי המתנה בחלל, האנדוור נחתה

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לידיעה זו: https://www.hayadan.org.il/isscrane.html

לאחר שיא של שלושה ימים של מזג אוויר גרוע במזרח ארה"ב בכלל ובאתר הנחיתה בפלורידה בפרט, נחתה מעבורת החלל אנדוור בפלורידה כשהיא מביאה עימה את שלושת אנשי הצוות הקודם של תחנת החלל הבינלאומית ששהו חצי שנה בחלל.
הנחיתה התבצעה במוצ"ש, 7/12/2002 בשעה 14:38 שעון החוף המזרחי, 21:38 שעון ישראל (רבע שעה לפני כתיבת שורות אלה).
נאס"א היתה נחושה להנחית את המעבורת, אם לא בפלורידה אז לפחות בקליפורניה (אם כי אז עולה כ-3 מיליון דולרים להביא אותה לפלורידה(. כשהוחלט על ההנחתה העירו אנשי חדר הבקרה את שבעת האסטרונאוטים (שניים מתוכם קוסמונאוטים) בשירו של פרי קומו: "אהיה בבית בחג המולד".
לאחר שמזג האוויר מעל קייפ קנוורל נרגע הורה מרכז הבקרה לטייסי המעבורת לכוון אותה לנמל הבית. עננים עבים מנעו מאנדוור לנחות בשלושת הימים הקודמים וכך כאמור נקבע שיא בכל למעלה ממאה הטיסות עד כה לעיכוב סוף משימה.

האנדוור תנחת רק בשבת ואולי מאוחר יותר בשל מזג האוויר הקשה במזרח ארה"ב

6/12/2002

מעבורת החלל אנדוור עשויה לנחות רק מחר, יום שבת 6/12/2002 לאחר שעזבה כבר ביום שני את תחנת החלל הבינלאומית. מאז יום רביעי נמנע מהאנדוור לנחות בפלורידה עקב מזג אוויר הקשה והסופה השוררת מזה כמה ימים בכל איזור החוף המזרחי של ארה"ב.
עד כה גרמה הסופה לניתוק מיליון תושבים מרשת החשמל בשתי הקרוליינות, ולסופות שלגים בוושינגטון ובניו יורק.

החללית תקועה בחלל זה היום השלישי, שהוא היום ה-14 לטיסה, והיום ה-185 של שלושת אנשי הצוות של תחנת החלל הבינלאומית החוזרים באנדוור לכדור הארץ, לאחר שהשאירו שם את אנשי הצוות החדש שהמריאו באנדוור מכדור הארץ.
בנאס"א הצטערו על העיכוב המונע מן השלושה לחזור כבר לכדור הארץ.

אנדוור עזבה את תחנת החלל בדרכה לכדור הארץ לאחר הרכבת מערכות חדשות בתחנת החלל והחלפת הצוות

עשרה אסטרונאוטים וקוסמונאטים על סיפון תחנת החלל הבינלאומית והמעבורת אננדוור נהנו מאוד לפני שנפרדו.

מעבורת החלל אנדוור נפרדה ביום שני בערב ממעבורת החלל הבינלאומית והיא מחזירה הביתה אמריקנית אחת ושני רוסים שבילו ששה חודשים בתחנת החלל הבינלאומית. שני אמריקנים ורוסי אחד שהגיעו לתחנה באנדוור ישארו בה כצוות הקבוע הבא עד מארס.
לאחר שלוש הליכות חלל בשלושה ימים נהנו ביום ראשון האסטרונאוטים מיום חופשי. לג'ון הרינגטון, האמריקני האינדיאני הראשון בחלל, הטיסה הוכיחה את ההזדמנויות לראות מה משמעות טיסה במהירות של כ-30 אלף קמש מעל לכדור הארץ בגובה של כ-500 ק"מ. "זו דרך ארוכה מאוד הביתה", אמר הרינגטון.
במהלך הרכבת התחנה אירעו כמה תקלות. הבולטת שביניהן היתה בקרונית שאמורה להזיז את הזרוע הרובוטית על מסילה בתחנת החלל הביהלאומית הצליחו שני אסטרונאוטים להשלים מבצע הליכה בחללל במשך שבע שעות במוצ"ש.
האסטרונאוטים של אנדוור, ג'ון הרינגטון ומייקל לופז-אלגריה החלו את הליכת החלל בשבת בשתיים אחר הצהרים זמן החוף המזרחי (תשע בערב שעון ישראל), המשימה הראשונה שלהם היתה לשחרר את הקרונית התקועה.
בתוך שעה נמצאה הסיבה לתקלה והליכת החלל המשיכה בגלישה מעטה מלוח הזמנים.

רכב סיוע לתחנת החלל נתקע בהפעלת מבחן וחולץ כעבור שעה

קודם לכן מסרה נאס"א כי קרונית הנחוצה להשלמת בניית תחנת החלל הבינלאומית נתקעה אתמול במהלך הפעלת מבחן. הקרונית, השוקלת שתי טונות, נוסעת על מסילה באורך 17 מטרים. משימתה העיקרית היא להעביר את רובוט התחנה, שגובהו שש קומות, מאתר עבודה אחד למשנהו.
ה"מוביל הנייד", שעלה 190 מיליון דולר, הפסיק לעבוד כ-10 דקות לאחר שהופעל. ניסיון להפעילו מחדש באמצעות פקודות מחשב לא עלה יפה. לקרונית שוגר אסטרונאוט בכדי שינסה לגלות את מקור התקלה. זו נסיעת המבחן הראשונה של הקרונית, החיונית להמשך ביצוע עבודות הבנייה בתחנת החלל.

לידיעה בסי.אן.אן
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~387313634~~~88&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן