כנס תורה ומדע בבר אילן – מרבית החוקרים למעט אחד – דתיים

היינו שמחים לכנס שיזמין לפחות שווה בשווה מדענים דתיים וחילונים

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: http://www.hayadan.org.il/barilan_kenes1.html

שורת נושאים מעוררי מחלוקת ידונו בכנס העשירי בנושא: תורה ומדע באוניברסיטת בר-אילן בין הנושאים: ארכיאולוגיה והתנ"ך: עמיתים או עימותים?, בריאת העולם, התנגשויות בין תורה ומדע, אבולוציה ותולדות היקום. בתשובה לפניית אתר הידען ענתה יפעת הירשפלד מלשכת דובר האוניברסיטה כי במושב הבוקר ירצה הארכיאולוג יהודה גוברין שהוא אדם חילוני.
נשאלת איפוא השאלה, באם מעלים נושאים מעוררי מחלוקת, מדוע לא מזמינים את בר הפלוגתא ולכל היותר מביאים אדם אחד? האם מדובר באוסף של משוכנעים שסבורים שאין טעם לצד השני להביע את עמדתו.
מכיוון שבאוניברסיטת בר אילן מתבצע מחקר מדעי אמיתי, ישנה גם שאלה מסקרנת כיצד המדענים הדתיים משלבים את המדע המתעדכן כל הזמן, גם כאשר עדכונים אלה אינם לרוחם? נשמח באם יתקיים כנס שיעסוק באותם נושאים בדיוק אבל שישתתפו בו מדענים לא דתיים לפחות על בסיס שווה.
ואם מחפשים מדענים אוביקטיבים לא צריך לנסוע רחוק. רק לפני שבוע דיווחה אוניברסיטת תל אביב על טקס במלאת מאה שנה לחפירות בתל מגידו. החוקר הראשי החופר שם, פרופ' ישראל פינקלשטיין לא היסס לתקן הנחה שגויה לפיה המבצר במקום נבנה בתקופת דוד ושלמה אלא מאה שנה מאוחר יותר, ולפיכך אין הוא מהווה עדות לכך שאכן היה מדובר בממלכה עצומה, להפך, הוא מהווה שידרוג למעמד מלכי ממלכת ישראל הצפונית מאה שנה לאחר דוד ושלמה, שקופחו בתנך.
לידיעה על החפירות במגידו, אוני' תל אביב

כשירות לציבור אני מביא את הודעת האוניברסיטה כלשונה:

"הכנס ייערך ביום ראשון, 13 באפריל 2003 באוניברסיטת בר-אילן ברמת גן. בין הנושאים שידונו בכנס: התנגשויות בין תורה ומדע, בריאת העולם, תולדות היקום, אבולוציה, השגחה פרטית וכללית, ביקורת על ביקורת המקרא, היבטים היסטוריים, תורה וארכיאולוגיה, טכנולוגיה בתלמוד, חינוך לתורה ומדע, אלו הם מקצת הנושאים בהם יעסוק הכנס השנתי העשירי בנושא תורה ומדע. הכנס יתקיים באוניברסיטת בר-אילן, ביום ראשון, י"א בניסן, 13.4.03, באולם מינץ, החל משעה 9:30. כיו"ר הועדה המארגנת מכהן פרופ' נתן אביעזר מהמחלקה לפיסיקה."

"גולת הכותרת של הכנס היא, הסימפוזיון שמסיים את היום. נושא הסימפוזיון השנה הוא "ארכיאולוגיה והתנ"ך: עמיתים או עימותים?" בין משתתפי הסימפוזיון, פרופ' חנן אשל ופרופ' זאב ספראי, שניהם מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטה. "

"במשך היום יתקיימו הרצאות במגוון רחב של נושאים, ביניהם "אי-דיוק בהלכה – הכרח המציאות או דין תורה?" (על-ידי הרב שבתאי הכהן רפפורט, ראש ישיבת הסדר שבות ישראל), "השימוש בממצעים מדעיים וטכנולוגיים בקביעת הלכה" (פרופ' יוסף בודנהיימר, נשיא, בי"ס לטכנולוגיה – מכון לב ירושלים), "הפולמוס סביב הספר The Making of a Godol מאת הרב נתן קמינצקי" (פרופ' זאב לב, האוניברסיטה העברית), "כימיה בסיפרות תורנית לפני המאה העשרים" (פרופ' ראובן רודמן, אוניברסיטת אדלפיי, ניו-יורק), "בין מדרש לגיטימי לפרשנות מגוייסת" (הרב ד"ר רפאל פוזן, המדרשה לבנות), "האם נפח הביצה השתנה מזמן מתן תורה עד ימינו?" (פרופ' אברהם גרינפילד, אוניברסיטת בר-אילן), "ידע בתחום המדע לעומת ידע בתחום האמונה: האם הם שונים?" (פרופ' נתן אביעזר, המחלקה לפיסיקה), ועוד נושאים רבים מעניינים אחרים."

http://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~499690332~~~78&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. בשביל כנס תורה ודע צריך להביא אנשי תורה ומדע.

    אנשים חילוניים בדרך כלל יהיו אנשי מדע, אבל לא אנשי תורה. כך שאינני רואה ערך בהבאתם לכנס.

    אם יש לך רעיון לאנשים חילוניים הבקיאים הן במדע והן בתורה, עדכן את האוניברסיטה ונשמח לשמוע את תגובתם.

  2. עד שאתה מתלונן על אי הבאה של מדענים חילוניים לכנסים מדעים, מה עם ההחרמה של מדענים ששוללים אבולוציה בארצות הברית? והאם כאשר עושים כנסים על ביקורת המקרא מזמינים מדענים או אנשי תורה הדוגלים בתפיסה של קסוטו שהתורה הרמונית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן