סיקור מקיף

כור כוח גרעיני נסיוני מסוג חדש יותקן בצרפת * הפרויקט הבינלאומי היקר והגדול ביותר

הפרויקט צפוי לעלות 5 מיליארד דולרים בעשור הקרוב בכור ההיתוך היציב הראשון. איטר הוא השלב הראשון לפני בניית כור מסחרי

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/iter001.html

האיחוד האירופי בחר בצרפת כמקום המועדף לכור גרעיני מסוג חדש. המדענים מקווים לגרום מהפכיה במשק האנרגיה העולמי. הקמת הכור הנסיוני תעלה 5 מיליארדי דולרים. מדובר במכונת ההיתוך שתשחרר אנרגיה באותה הדרך שבה עושה זאת השמש. המדענים אמרו כי הכור החדש יהיה אב טיפוס של כור שמספק יותר אנרגיה ממה שהוא צורך.
השותפים הבינלאומיים בפרויקט ההנדסי הענקי כוללים את ארה"ב, סין, יפן, רוסיה וקוריאה הדרומית.

החלטה סופית על מיקום הכור התרמו-גרעיני הבינלאומי הנסיוני International Thermonuclear Experimental Reactor (Iter) אמורה להתקבל במהלך דצמבר בפגישה של בכירים המעורבים בתכנון. המקום המועדף על ידי האיחוד, קאדרש שבדרום מזרח צרפת עשויה לקבל תחרות קשה מצד רוקאשו שביפן. המפעל, היכן שלא ימוקם, צפוי ליצור אלפי מקומות עבודה.
ספרד ניסתה לקדם את ואנדלוס ואולם ההצעה נפלה כאשר שרי המדע של האיחוד האירופי החליטו שהמטה האדמיניסטריטיבי של הזרוע האירופית של איטר תמוקם שם. אירופה מאמינה כי לה הסיכויים הגבוהים ביותר לארח את מפעל ההיתוך.
דוח וועדה בראשות סיר דיויד קינג, המדען הראשי של ממשלת בריטניה אמר כי "כל אתר שיבחר על ידי אירופה, יזכה קרוב לודאי בבחירה הבינלאומית.
פרויקט איטר הוא השלב האחרון במרוץ בן העשור לפתח הנע היתוך. בכורי כוח גרעיניים קונבנציונליים, אטומים כבדים מתחלקים ומשחררים אנרגיה ואולם בכור היתוך, האנרגיה מוסגת באמצעות חיבורם בכוח של שני אטומים קלים – אותו תהליך המתרחש בתוך השמש וגורם לה לזהור.
התומכים אומרים כי כורי היתוך עתידים יהיו זולים ויופעלו בצורה ידידותית לסביבה, וייצרו הרבה פחות פסולת גרעינית.

בכל אופן, פיתוח הטכנולוגיה החיונית הוכח כמאוד יקר וצורך המון זמן. כדי להשתמש בכורי היתוך כמקור אנרגיה יש צורך לחמם גז לטמפטרורות המתקרבות ל-100 מיליון מעלות – הרבה יותר חם מאשר במרכז השמש. בטמפרטורה זו הגז הופך לפלסמה.
בתנאים אלו, חלקיקי הפלסמה הופכים מדאוטריום וטריטיום (שני מצבים כבדים של מימן) להליום ולניוטרונים מהירים. תחנת כוח מסחרית תשתמש בחום שנוצר בידי הניוטרונים ואשר הואטו בעזרת 'שמיכה' של חומר כבד יותר (ליתיום) כדי ליצור חשמל. הדלק שבו נעשה שימוש הוא למעשה בלתי נדלה. דאוטריום וטריטיום הם כאמור איזוטופים של מימן. דאוטריום מופק ממים וטריטיום מיוצר בעזרת מתכת קלה – ליתיום – המצויה בכל העולם. קילוגרם אחד של מימן יוכל לייצר כמות אנריגה השקולה לעשרה מיליון קילוגרם של דלק מאובנים (סולר או מזוט).
איטר תהיה פרויקט המחקר והפיתוח הגדול ביותר בעולם פרט לתחנת החלל הבינלאומית. המטרה היא לייצר 500 מגוואט של חשמל למשך 500 שניות או יותר במהלך כל ניסוי היתוך ולנסות את כל הטכנולוגיות החיוניות לצורך פיתוח כורים מסחריים.

לידיעה בבי.בי.סי
האלף השלישי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~593779433~~~170&SiteName=hayadan

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן