סיקור מקיף

יומן ולנסיה: איך לבצע משימת חלל שלמה עם 60 ליטר זנון ואנרגית השמש

תקציר הרצאתו של פרופ’ ברנרד פוינג, המדען הראשי בפרויקט סמארט-1 בקונגרס החלל בולנסיה

טל ענבר, ולנסיה, מיוחד לאתר הידען

בריחה ממסלול כדור הארץ, הגעה לירח, ירידה למסלול שמתאים לצילומים מדעיים (400 עד 3,000 ק”מ) במארס 2005, עדכון המסלול כדי להאריך את המשימה עד אוגוסט 2006, וכל זה באמצעות אנרגית השמש והעזרות ב-60 ליטר של החומר זנון, לצורך ביצוע התמרונים. המכשירים של סמארט-1 שייצגו טכנולוגיות חדשות חשפו רמזים רבים על מקור הירח, הרכבו, המינרולוגיה, הגיאולוגיה שלו, וכן על התנגשויות גופים מהחלל, פעילויות וולקניות ותהליכים טקטוניים שעיצבו את הירח. סמארט-1 נתנה לנו מבט חדש על הקטבים, איזורים בצד המרוחק ואתרים בעלי עניין למשימות רובוטיות ומאוישות עתידיות, וביצעה מדידות כהכנה לצי של המקפות המתוכננות להגיע לירח.

סמארט-1 השתמשה במאיצי דחף, שיאפשרו גם בחודש האחרון לבצע התרסקות מבוקרת על הצד הקרוב של הירח. תיארנו את הפעולות האחרונות שאיפשרו את הפגיעה בתאריך המדויק – 3 בספטמבר 2006, ואפילו את השעה, הדקה והשניה המדויקים ואת המיקום המדויק באגם המצוינות. בהרצאה גם מתוארת השפעת הקמפיין העולמי סיב הפרויקט והצוות התפעולי, המנתחים התיאורטיים, הסימולציות במעבדה, תצפיות אסטרונומיות, האזנה לחללית באמצעות מערך הרדיו בעל הבסיס הרחב, אסטרונומים חובבים, הציבור ואירועי מדיהנ שאורגנו כדי לחגוג את נגיעתה של סמארט-1 באדמת הירח.

בעקבות האירועים בזמן אמת נדווח על הסטטוס העדכני של נתונים מהחללית, ותצפיות מכדור הארץ על ההבזק, וענני האבק והשברים שנוצרו כתוצאה מהפגיעה. הנחלנו שיעור להכנת מבצעיהם של מקפות, חלליות פגיעה ונחתות ירח עתידיות.

* טל ענבר משתתף בקונגרס החלל כנציג מכון פישר למחקרים אטסרטגיים של תעופה וחלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן