טרור ג'יהאדי בסוריה

יורם המזרחי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/yh230605.html

גולים סורים באירופה, למשל קבוצות בלונדון, אומרים שמתקפה דיפלומטית- חייכנית של דמשק, המבקשת לשפר יחסיה עם המערב וכך להחליש לחץ אמריקאי, אינה אלא "הליך קוסמטי זול המכוון להציג פסוידו-דמוקרטיה במדינה שמראשית עצמאותה ידעה דיקטטורה אחת בעקבות השניה ומאז 1970 נשלטת בידי משפחת אסד"

המתקפה המדינית כוללת הצהרות שהושמעו במהלך הועידה העשירית של מפלגת-הבע'ת שהתכנסה בראשית יוני. במהלך הכנס פוזרו הצהרות בתחום שאיפת סוריה לשפר יחסיה עם מדינות השוק-המשותף, מדינות אגן הים-התיכון והבטחות מתוקשרות היטב "שממשל הנשיא ד"ר בשאר אסד נחוש בהחלטתו להאבק בטרור הגי'יאהדי" (מפלגת הבע'ת-התחיה הסורית, שונה מהבע'ת העירקי כשההבדל, המכונה בדרך כלל אזורי או מקומי מציג מבחינה מעשית מנגנון סורי נוקשה ופחות פרגמטי מזה של הבע'ת העירקי אף ששתי המפלגות מאמינות בשליחות לאומית כל ערבית. ססמאת הבע'ת היא "אחדות, חירות, סוציאליזם אומה-ערבית אחת הנושאת שליחות נצחית").


ברקע ההצהרות הקשורות למלחמה בטרור, עומדות ידיעות על התארגוניות חתרניות- ג'יאהדיות המאיימות על המשטר בדמשק. התופעה אינה "פנומן" סורי חדש. הבע'ת מטבעו מתנגד להתארגנויות דתיות מכל סוג ובעבר ארעו לא מעט התנגשויות אלימות בין המשטר לקבוצות איסלמיות קיצוניות. בין השאר בולטת פרשת טבח יוני 1979 שערך "המוכ'ברא'ת" (המודיעין) בחברי ארגון "האחים-המוסלמים" המשתייכים לפלג הסוני באסלם (הענף הסורי מכונה לפעמים "אל אקוואן אל שאאמי" לפי שמה הערבי מסורתי של דמשק)

לטבח קדמה התקפת קיצונים מוסלמים על בית- הספר לקציני תותחנים, שהסתיימה בטבח שישים צוערים וקומיסרים של מפלגת הבע'ת. המשטר הגיב במעשי פראות אכזריים ובין השאר טבח מאות אסירים פוליטיים, רובם חברי וחשודי האחים- המוסלמים שהוחזקו במחנה ריכוז לייד כלא פלמירה (תדמור). שמועות שלא אומתו מספרות שהנשיא אסד וחבריו בצמרת המפלגה השתתפו בטבח.

בהימשך פעולות הטרור- הג'יאהדי, כפי שהסתמנו בשנת 1981, הורה הנשיא אסד, על דעת ראשי הבע'ת, לחסל את מוקדי הכח של האחים-המוסלמים בעיר חמא. לפי הערכות שונות נטבחו במבצע שכלל שימוש בארטילריה, שריון ומטוסים בין 15 ל 20 אלף אזרחים. מספר קרבנות מדוייק לא פורסם מעולם. הטבח העלה לשיאים חדשים ביקורת מוסלמית -ערבית נגד משטר דמשק, שהואשם ע"י חוגים שונים, בפרט גולים או חברי ותומכי הבע'ת העירקי "בהרג ערבים מוסלמים" האשמות שקבלו משמעות מיוחדת בין הסונים בלבנון ואף במחנה הפלסתינאי.

המעורבות הסורית הממושכת בלבנון ובעיקר נוכחותה הצבאית הגלויה, הסתיימה לפני מספר שבועות אך מראשיתה בשנת 1977 החריפה עוד יותר יחסי דמשק עם הבע'ת- העירקי השכן אך השונה. אגף המודיעין של הבע'ת העירקי והלשכה "הפן ערבית" עליה פיקח צאדם חוסיין, פיתחו מאז שנות השישים שלוחות-לבנוניות הפועלות עד היום הזה, בעיקר בחוף הצפוני סמוך לטריפולי. עוד הוחרפו יחסי דמשק עם קיצוניים- איסלמיים בכלל. העובדות הן שממשלת סוריה מטפלת דרך קבע בגילויי אלימות גי'אהדית ומשתדלת לפקח אד- הוק על ארגונים המשרתים מטרותיה. בדרך כלל שומרת דמשק בהסתר פעולות המחתרות השונות, הצלחותיהן וכן דרכי תגובתה.

על רקע ועידת הבע'ת והמסע הדיפלומטי לשיפור תדמית סוריה במערב, החליט הנשיא אסד לשחרר מעט מידע על פעילות טרור- ג'יהאדי בארצו, למשל: פיגועי פיצוץ נגד פעילי החמא"ס שיוחס ללא הוכחות לישראל, פיגועים נגד שגרירות תימן, פירוק מטעני חבלה שהתגלו לייד שגרירויות מערביות וערביות, הצתות, רצח קצינים ופעילי בע'ת ועוד. במקביל שוחררו פלחי- מידע על התנגשויות כוחות- הבטחון עם לאומנים קורדים באיזור קמישלי ובאחרונה נמסר מידע במשורה על חשיפת מחתרת "ארגון סוריה (שאא'מ) לג'יאהד ותאווח'יד". ב-9 ליוני, דווח למשל על קרב יריות שהתנהל בפרברי דמשק, שם נהרג גי'אהדי מראשי הארגון המחתרתי ואחרים נעצרו.

סמוך לוועידה, הועבר הקצין מודיעין חיל- האויר (זרוע המודיעין העיקרית בסוריה) הוותיק הישאם איחטיאר, הנחשב "מומחה לעניני לבנון" לניהול מנגון ביון ובטחון פנים חדש "לשכת הבטחון הלאומי" גוף בטחון פנים הצמוד להנהגת הבע'ת. במקום אחיטיאר מונה סגנו גנרל עלי ממלוכ', גם הוא מומחה לכל הקשור ללבנון (הודעות על סבב המינויים כללו הדגשה על מקום הולדת גנרל ממלוכ בדמשק, כדי להרגיע סורים לאומנים הרואים בו קצין ממוצא ממלוכי מצרי. פירוש המילה ממלוכ' בערבית, היא קנין- כסף או עבדים. ממלוכים שלטו במצריים בין המאה ה13 ל 16) תאום עם החיזבאללה ומעקב אחר פעילי הבע'ת הפרו עירקי בלבנון, ירדן, סודן, תוניס, תימן וכו'.

התמיכה בחיזבאללה וחשיבות הארגון בעיני הבע'ת- הסורי לא השתנו. הקשר חשוב להמשך יחסי הגומלין בין סוריה לאירן, למעורבות הסורית הסמויה בעירק ובעיקר להברחת מתנדבי-ג'יאהד המוגנבים לעירק בציר לבנון-סוריה וכגורם במדיניות הלחצים המחושבים של סוריה בלבנון. לקשר עם החיזבאללה יש חשיבות מיוחדת, בעימות עם ישראל ומיקוחי דמשק עם ארה"ב ומערב אירופה. ליחסי העלאווים הסורים אליהם משתייכת משפחת אסד והשיעים, יש משמעות תרבותית עמוקה. כך למשל העלאווים מוגדרים כשיעים בכל הקשור למנגון השיפוט הסורי העוסק במעמד האישי והמשפחתי.

מינויי המודיעין שפורסמו בתרועות הסברה, לא ביטלו מעמד העל שיש לגנרל שאוכת, גיסו של הנשיא, איש הסתרים המחזיק בצמתי- המודיעין והאחראי לבטחון צמרת הבע'ת והמשפחה השלטת. למעשה באים המינויים החדשים כהוכחה שבצד מדיניות פייסנית כביכול, עושה הנשיא בשאר אסד דווקא לחיזוק בלתי מתפשר של המנגנון הבע'תי הרחב ואגב כך פועל לריסוק כל סימן של ג'יאהד איסלמי בסוריה. הקלות שונות עליהן הוכרז בועידה העשירית, למשל הוצאת סמכויות רשוי שונות מידי המודיעין והעברתן ללשכות "אזרחיות עירוניות" כביכול והקלות בתקנות שעת חירום הנמצאות בתוקף מזה 42 שנים, מטעים לא מעט ארופאים ופקידים במחלקת המדינה, שמתוך תמימות, או משאלות לב, רואים במהלכי הנשיא הסורי "סימן חיובי" בלי להבין הרקע הפוליטי והסטוריית המאבקים הלא עדינים במנגנוני מפלגות הבע'ת של סוריה ועירק או בין השתיים.

לדברים יש משמעות מודעינית מיידית לגבי הנעשה בעירק. משקיפים אומרים שבשלב זה מוכן הנשיא אסד להקריב ראשי קיצונים- איסלמים ואנשי בע'ת עירקי שנמלטו לארצו. כך למשל בולטת פרשת האלג'ירי עדיל איש "קבוצת המאבק הסלאפי להטפה וקרב" (GSPC) שנמלט בשנת 2003 מארצו לסוריה, שם נהנה מחסות "המוכבראת". המעצר וההסגרה הצפויה של האלגי'רי, מסייעת ליצור מקסם-שווא של מלחמה סורית בטרור כאשר בעת ובעונה אחת חוזק מנגנון המודיעין, הממשיך להתערב בנעשה בעירק.

אחת ההערכות היא שהמאבק גלש לתוך ארגוני הטרור והגרילה בעירק וכי גורמים הקרובים לרב- המחבלים זארקוואי ונאמני התפיסה הכוללת של "גמע'ה- איסלמיה" (כולל האנצר אל איסלאם הקורדי -עירקי) חושדים שהמודיעין הסורי שתל בתוכם חפרפרות- הרסניות. אחת התגובות לחשש זה, היתה חקירה תוך עינויים והוצאה להורג של עשרות "מתנדבים איסלמיים" שהוברחו לעירק מסוריה. לפחות שלושים גוויות חשודי "שת"פ עם האויב" התגלו מאז ראשית יוני, בעיקר סמוך לגבול העירקי-סורי. ההערכה היא שבידי אנשי זארקווי עוד כמה עצורים הנחקרים בעניין קשריהם עם המודיעין הסורי והדלפות מכוונות לגורמי מודיעין במערב, כולל הסי. אי. אי CIA ומודיעין הפנטגון די. אי איי DIA. פעולות "ארגון שאא'מ לגי'האד ותאווחיד" בדמשק, מהוות ככל הנראה נסיון תגובה ואזהרה מצד אנשי זארקוואי והג'מעה-איסלמיה המוכנים להעניש משטר בשאר אסד.

בשלב זה חשוב לדעת להבדיל בין פעולות סורית "לטובת סוריה" לבין פעולות הבאות במסגרת מאבק בין לאומי בטרור. הצהרות סוריות, שלכאורה נשמעות חיוביות, המחזקות דעות בוושניגטון שסוריה אכן משתנה לטובה, ראויות לעיון מדוקדק, זהיר ואחראי הרבה לפני שנשבים במערכת החיוכים הזמניים לפי שעה כפי שהופיעו במהלך הויעדה העשירית של מפלגת הבע'ת הסורית.

המאמר מופיע במקביל באתר קולמוסנט
ריכוז מאמריו של יורם המזרחי באתר הידען

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~194658931~~~184&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן