סיקור מקיף

חשש לשילוב הקטלני – איידס ושפעת העופות

אבי בליזובסקי

שפעת העופות עלולה לעבור מוטאציה ולהפוך למגיפה אם יידבקו בה חולי איידס. ד"ר רוברט וובסטר, מומחה לשפעת העופות אומר כי חולי איידס שמערכת החיסון שלהם חלשה עלולים לקלוט את הזן הקטלני של שפעת העופות, H5N1. הדבר יאפשר לזן הזה להתאים עצמו לבני אדם וכך יהפוך למסוכן יותר. ד"ר וובסטר דיבר בועידה שאורגנה בידי המועצה ליחסי חוץ בניו יורק.
נכון לעכשיו, H5N1 אינו יכול לעבור בקלות מאדם לאדם. עד כה נדבקו בזן השפעת הזה 125 בני אדם בדרום מזרח איה, רובם באו במגע ישיר עם עופות נגועים. המומחים חוששים כי התפשטות המחלה בקרב עופות באיזור זה, שבו יש קרבה גדולה בין עופות ובני אדם עלולה להפוך את הוירוס לקטלני יותר.
לדברי וובסטר, מבית החולים סנט ג'וד בממפיס, המפתח יהיה כאשרH5N1 יגיע למזרח אפריקה, שבה האיידס נפוץ.
בבדיקה שערך אצל חולים שמערכת החיסון שלהם דוכאה עקב טיפולים נגד סרטן הראו כי הם לא מסוגלים לסלק לחלוטין וירוסי שפעת מהמערכת שלהם, ועלולים להפיץ עותקים של הוירוס במשך שבועות. "דבר דומה עלול להיות כאשר חולי איידס יידבקו בזן החדש."
התרבות של הוירוס במשך תקופה ארוכה בתוך גוף של אדם יוצרת תנאים אידאליים להתפתחות צורות מידבקות יותר של הוירוס.
H5N1 טרם הגיע למזרח אפריקה, ואולם איזור זה הוא היעד של עופות רבים הנודדים בימים אלה מהאיזורים הנגועים. ארגון האו"םלמזון וחקלאות צופה שהמחגיפה תגיע לשם בקרוב. הם סבורים כי מכיוון שהתנאים החברתיים והתברואתיים דומים לאלו שבאסיה, וכך גם רמת החקלאות ודרך העבודה החקלאית, הם צופים כי הוירוס יכה כפי שעשה בויטנם, תאילנד, אינדונזיה וסין.

ידען הוירוסים
לידיעה בסי.אן.אן
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~303480200~~~165&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן