סיקור מקיף

חמש יכולות על שיש לחרקים ושהיינו יכולים רק לחלום עליהן

תיקנים ישרדו אפילו שואה גרעינית (ובלבד שהיא לא מתרחשת כשכנפיהן מושלות), הדברת פשפש המיטה כמעט אינה אפשרית כיום אפילו עם חומרי ההדברה שברשותנו בגלל עמידות שפיתח וקורי העכביש חזקים פי 5 מפלדה

תיקן מדגסקרי. המחשה: depositphotos.com
המחשה: depositphotos.com

תיקנים ישרדו אפילו שואה גרעינית, הדברת פשפש המיטה כמעט אינה אפשרית כיום אפילו עם חומרי ההדברה שברשותנו וקורי העכביש חזקים פי 5 מפלדה – אלו הם לא מיתוסים, אלא כוחות על אמיתיים שיש לחרקים שסביבנו! מדהים לגלות שליצורים כל כך קטנים יש כאלה יכולות מיוחדות, שחלקן עד היום מפתיעות חוקרים ומראות להם פעם אחר פעם עד כמה ממלכת החרקים מגוונת ומתפתחת בקצב מהיר. הנה רק 5 דוגמאות שיראו לכם למה מסוגלים החרקים.

1. תיקנים – מוגנים מפני נזקי הקרינה

חלק מגיבורי העל בסיפורי הקומיקס קיבלו את כוחותיהם בזכות חשיפה לקרינה חזקה, כמו ארבעת המופלאים שנחשפו לקרינה קוסמית, אך התיקנים מעדיפים שלא להתעסק איתה ומפתחים כוח על נגדה מראש – הגנה (כמעט) מלאה. במקרה של שואה גרעינית רוב רובם של היצורים הקטנטנים האלה לא יחלו בשום צורה, והם לא יחוסלו אפילו אם יהיה פיצוץ ענק שישמיד את כל האנושות.

אך למען האמת, תיקנים הם לא היחידים שזכו ביכולת הזו, ויש עוד כמה יצורים קטנטנים שידועים לאדם ונושאים אותה, והכל קשור לביולוגיה שלהם. התאים של כל יצור חי רגישים לקרינה בעיקר כשהם מתחלקים, והתאים של התיקנים מתחלקים רק כשהם משילים את השלד החיצוני שלהם – תהליך שמתרחש מדי שבוע ונמשך כיומיים. לכן רק המקקים שהשילו את השלד שלהם בזמנים של רמת קרינה גבוהה מאוד יהיו פגיעים. לשם השוואה, תאי העור של האדם מתחלקים כל חצי שעה עד שעה וחצי, בהתאם למיקומם על הגוף.

2. פשפש המיטה – עמיד בפני רעלים

בשנת 2016 פורסם מחקר שנערך באוניברסיטת ניו מקסיקו ובו התגלה כי פשפשי מיטה רבים בארה”ב פיתחו עמידות לאחד מחומרי ההדברה הנפוצים ביותר בעולם – ניאוניקוטינואיד. כדי לחסל את החרקים העמידים האלה נדרש ריכוז גדול פי 1,000 של חומר ההדברה ביחס לזה שנדרש לחיסול חרקים שאינם עמידים, ועל כן מדענים ממליצים לחסל פשפשי מיטה באמצעים אחרים שאינם כימיים, למשל בעזרת קיטור.

אך זה כלל לא מידע חדש, שכן לאורך עשרות השנים האחרונות בהן התפשט פשפש המיטה כמעט בכל רחבי העולם, הוא פיתח אט אט עמידות לפירתרואידים, שגם הם נחשבים לחומרי הדברה נפוצים מאוד. בשנת 2013 התגלו 14 גנים שונים אצל פשפש המיטה אשר יצרו בהם שינויים ביולוגיים, למשל פיתוח שכבה חיצונית עבה יותר שמונעת מרעל לחדור לתוך גופם, מוטציות שמונעות מרעלים לפגוע במערכת העצבים שלהם וחלבונים שפוגמים ביכולתם של רעלים קטלניים לנוע ברחבי גופם.

3. horseradish flea beetle – מפיק רעל מצמחים על ידי אכילתם

החיפושית המפוספסת הזו לא סתם זכתה לשמה – חיפושית פרעוש חזרת – מכיוון שהיא ניזונה מצמח זה ואחרים ממשפחת המצליבים, שמכילים גליקוזידים חרדליים. הגליקוזידים האלה מעצימים את יכולתם של הצמחים להגן על עצמם מפני תקיפה של מיקרואורגניזמים, והחיפושית הזו עושה בדיוק את אותו הדבר איתם, כשהם מגנים עליה מפני טורפים כמו למשל חיפושית מושית השבע – פרת משה רבנו.

החיפושיות האלה ממש הופכות את עצמן ל”פצצת שמן חרדל”, כשהן פיתחו יכולת למנוע הפרשה של הגליקוזידים האלה לאחר צריכתם. המכניזם הזה למעשה מאפשר להן לצבור רמות גבוהות של רעל בגופן, מה שמשמש להן כמנגנון הגנה יעיל ביותר שמונע מטורפים אפילו לנסות להתקרב אליהן.

4. עכבישים – מהווים מפעל לייצור אחד החומרים החזקים ביותר בטבע

קשיחות של חומר מוגדרת על פי כמות האנרגיה שביכולתו לספוג מבלי להיקרע. קוולאר למשל, הסיב הסינתטי שממנו עשויים אפודי מגן, הוא בין החומרים החזקים ביותר שיוצרו על ידי האדם. קורי העכביש לעומת זאת חזקים ממנו פי 3, והם חזקים פי 5 מפלדה. מה שמפתיע באמת זה שקורי העכביש הם קלי משקל – קור עכביש אחד שיקיף את כדור הארץ ישקול פחות מסבון אמבטיה.

מדהים לגלות שהחומר החזק והקל הזה מיוצר כולו בבטן של העכביש, אך כיצד החרק הקטן הזה מכין אותו? העכביש מרכיב שרשראות חלבונים ארוכות שאינן יכולות להתפרק באיברים שנקראים “פטמות טוויה” ושנמצאים בבטן התחתונה שלו. כדי להכין קורים העכביש יורק את השרשראות האלה החוצה ומסנן אותן מנוזלים, מה שהופך אותן לקשיחות, וטווה אותן יחדיו ליצירת רשת.

5. דבורים – בעלות חוזק הקרוב למגבלות חוקי הפיזיקה

כשאתם מעוניינים לקחת מזוודה נוספת איתכם למטוס יידרשו מכם תשלום על כך, וזאת מכיוון שעל מנת שהמטוס יישאר באוויר, צריך למנוע כמה שיותר מאנשים להעמיס עליו משקל עודף. אך הטבע הוא כנראה מהנדס טוב יותר מאיתנו, כי הדבורים יכולות להישאר באוויר עם הרבה משקל עודף ללא שום בעיה.

בתיאוריה, גודלן ומשקלן של הדבורים לא אמור לאפשר להן לשאת משקל כבד מדי בתעופה, אך תנועת הכנפיים הייחודית שלהן מסייעת להן להתעופף ללא בעיה גם עם משקל עודף. דבורה ממוצעת סוחבת עליה במהלך ליקוט צוף 30-100 מ”ג צוף, 25-50 מ”ג מים ו-16 מ”ג אבקנים, כשמשקל גופה הוא רק כ-90 מ”ג. על ידי נפנוף הכנפיים במהירות של 230 נפנופים לשנייה, הדבורים מצליחות להחזיק את עצמן באוויר ולנגוד את כל חוקי האווירודינמיקה שידועים לאדם.

כמה מילים לסיום

אמנם ביכולתנו למחוץ כל חרק קטן בעזרת הסוליה של הנעל, אך אם נרד לרמת המיקרו וניכנס לתוך עולמם של החרקים, נגלה שיש להם יכולות מיוחדות שהיינו יכולים רק לחלום עליהם ושהופכים אותם ליצורי על מרתקים. אלו הם אמנם לא היצורים החזקים ביותר בטבע, אך בהחלט מבין המפתיעים והמיוחדים, ומדי שנה מדענים מגלים עוד ועוד דברים חדשים לגביהם. מעניין לגלות אילו עוד יכולות יש לחרקים שטרם גילינו, והאם תהיה לנו האפשרות להשתמש בהן גם לטובתנו.

המאמר הוא תוכן מקודם באדיבות חברת סטופ פשפש – מומחים בהדברת פשפשי מיטה.

דילוג לתוכן