סיקור מקיף

חללית לא מאויישת נכשלה בטיסת נסיון בחבירה ללוויין בשל תקלה במערכת הדלק

סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, מסרה, כי חללית לא מאויישת, המונחית בידי מחשב, נכשלה במשימתה לחבור אל לוויין בגובה של כ-800 ק"מ, בשל תקלה במערכת הדלק.

אבי בליזובסקי

שיגור החללית DART ביום שישי ממטוס בקליפורניה

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/dartmishap.html

תקלה גרמה לסיומה של משימה של חללית רובוטית מונחית מחשב טרם זמנה, לאחר שהגיעה למרחק של כ-100 מטרים מלווין צבאי אמריקני. זאת בשל תקלה שגרמה לדליפת דלק או לשריפה מוגברת שלו כך שלא הספיק לה הדלק לביצוע המשימה.
החללית הצליחה לעקוב אחר הלווין בגובה של 760 קילומטרים מעל כדור הארץ, ללא סיוע של אסטרונאוטים או בקרים מן הקרקע, אך היא סיימה את המעקב לאחר תקלה ונשלחה למסלול עצמאי סביב כדור הארץ. הודיעה נאס"א בלילה שבין שישי לשבת.
"המשימה השיגה רבות ממטרותיה" אמר דובר נאס"א סטיב רוי. "המדענים בוחנים כמה סיבות אפשרויות שגרמו לפרישה המוקדמת של החללית." אמר.
נאס"א מסרה כי הוקם צוות בדיקה לקביעת הגורם. מנהל מהשימה ג'ים סנודי Snoddy ונציגים מחברת אורביטל סיינסס, שבנתה את החללית שמשקלה כ-360 ק"ג לא הגיבו עד כה.
המשימה, שעלותה 110 מיליון דולר ואשר ארכה 24 שעות נועדה להכין את התשתית למשימות עתידיות כמו הטסת מטען למעבורת חלל במסלול, לרבות הצמדות אוטומטית וכין תיקונים של לווינים בחלל.
החללית DART, קיצור של "הדגמה של טכנולוגית מפגשי חלל אטונומיים" (Demonstration of Autonomous Rendezvous Technology ) שוגרה מתוך מטוס ביום שישי בבוקר. המשימה אורגנה בבסיס חיל האוויר ונדנברג שבקליפורניה.
DART היתה אמורה לבצע כמה משימות אוטומטיות במהלך משימתה, לרבות תמרון סביב לווין של הפנטגון, התקרבות אליו והתרחקות לאחר מכן. הלווין שבו מדובר שוגר בשנת 1999 והוא נושא מחזירי אור מיוחדים ומשתמש במערכת הנחיה דומה לזו של DART.
כעת תקיף החללית את כדור הארץ עד שתישרף בכניסה לאטמוספירה. החללית DART נוהלה בידי מרכז טיסות החלל מארשל של נאס"א בהאנטסוויל, אלבמה. שיגור קודם של החללית בסתיו האחרון בוטל בשל תקלות טכניון ומזג אוויר קשה.

ידען תקלות בחלל
לידיעה בסי.אן.אן
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~136782220~~~86&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן