סיקור מקיף

חללית בלתי מאוישת מיוחדת תיבנה כדי לשדרג את האבל

מנהל נאס"א : "נציל את טלסקופ החלל האבל" * סוכנות החלל האמריקאית החליטה סופית לנסות ולהציל את ההאבל, טלסקופ החלל האמריקאי המוצב בחלל וצופה רחוק יותר ומדויק יותר מכל טלסקופ הנמצא על כדור הארץ.

ריכוז מקורות

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/hubble120804.html

סוכנות החלל האמריקאית החליטה סופית לנסות ולהציל את ההאבל, טלסקופ החלל האמריקאי המוצב בחלל וצופה רחוק יותר ומדויק יותר מכל טלסקופ הנמצא על כדור הארץ.

הטלסקופ, אשר שוהה בחלל כבר שנים, סובל מכמה תקלות ואמור "ליפול" לאט לאט לכיוון כדור הארץ, עד אשר יפגע באטמוספירה ויישרף. נאס"א חשבה עד היום, כי מכיוון שמעבורות החלל מושבתות לאחר אסון קולומביה, אין לה דרך לנסות ולתקן את הטלסקופ, אך ציבור גדול לחץ על נאס"א לשנות את ההחלטה ולהציל את הטלסקופ, אשר היה אחראי לכמה תגליות מדהימות בשנים האחרונות.

כרגע נראה כי ההחלטה החדשה של נאס"א להציל את ההאבל תבוצע באמצעות "דקסטר", רובוט חלל מיוחד אשר יוצר בסוכנות החלל הקנדית, וישוגר ככל הנראה אל טלסקופ ה"האבל" בשנת 2007 יחד עם סוללות נוספות, חלקי חילוף ומכשירים מדעיים חדישים.

בעקבות אסון הקולומביה פרסם אוקיף הנחיה, המונעת שיגור משימות מאוישות נוספות להאבל כדי למנוע סיכון של אסטרונאוטים ואנשי צוות. על פי התוכנית המקורית, אמור היה טלסקופ החלל לשייט בחלל, ולהמשיך לעבוד עד שתקלות טכניות ישתקו אותו סופית. בכך, נידון האבל, כמו גם מחקרים רבים המבוססים ונעזרים בו, למוות. על פי ההערכה, בלי תחזוקה שוטפת ותיקונים, צפוי טלסקופ החלל האבל להפסיק ולהעביר מידע שימושי לכדור הארץ ב-2007 או תחילת שנת 2008.
למרות הצעות של צוות חוקרים בעלי השפעה בנאס"א ומחוצה לה, ולובי גדול של מדענים ואנשי מחקר שקראו להציל את האבל, אוקיף נראה נחוש שלא לשנות את דעתו בנושא. לכן, ההחלטה של נאס"א להציל את האבל התקבלה בשמחה רבה, בין היתר בקרב מדענים שפרוייקטים עליהם עבדו עמדו להסגר בשל הירידה בתפקוד הטלסקופ.
בתחילת החודש התקלקל אחד מארבע המכשירים המרכזיים שעל הטלסקופ – ה-STIS – ספקטרוגרף ההדמיה. מכשיר זה מפריד את האור המגיע מגופים שמימיים שונים לצבעים המרכיבים אותו, וכך מאפשר לאסטרונומים לגלות נתונים אודות הטמפרטורה, ההרכב, הצפיפות והתנועה של עצמים אלו. הוא משמש לחקר החורים השחורים, לגילוי כוכבים עמומים המספקים רמזים לגיל היקום וחקר האטמוספירה של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. ה-STIS צרך כ-30 אחוזים מזמן התצפית של האבל וחשיבותו למחקר האסטרונומי רבה ביותר.
בשנות פעילותו העמיק האבל מבט אל תוך גלקסיות רחוקות ביותר, התבונן אל מעמקי היקום וגילה מערכות קוסמולוגיות שלא היו מוכרות למדע. הוא הציג בפני החוקרים תמונה מדויקת של היקום בימיו הראשונים, חזר לאחור בזמן לימי תחילת התהוות היקום, וניתח ממצאים מכוכבים רבים בסביבתנו הקרובה והרחוקה.
האבל הוא טלסקופ החלל הגדול והחשוב ביותר. הוא שוגר ב-1990, ותוקן על ידי אסטרונאוטים של נאס"א ב-1993, לאחר שהתגלתה תקלה באחת המצלמות שלו. את מקומו של האבל בחלל יתפוס טלסקופ החלל "ג'יימס ווב", שעתיד לצאת לחלל בשנת 2011, לכל המוקדם.

יכולותיו של טלסקופ בחלל עולות על אלו של טלסקופ קרקעי, ולפיכך ההחלטה להפסיק את הטיסות המאוישות התקבלה בתדהמה בקהילת האסטרונומים.

מנכ"ל נאס"א, שון או'קיף, הורה למהנדסים במרכז הטיסה גודארד במרילנד להתחיל בעבודות שיאפשרו לשגר את הרובוט ב-2007. "כולם אומרים 'אנחנו רוצים להציל את ההאבל'", אמר או'קיף, "אז בואו נעשה את זה".

ידען האדם בחלל

לידיעה בבי.בי.סי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~921707208~~~210&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן