סיקור מקיף

חור שחור שני התגלה בלב שביל החלב

חור שחור במסה של 1,300 מסות שמש מקיף את החור השחור העיקרי של שביל החלב – שמסתו 4 מיליון מסות שמש

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/secondbg071104.html

קבוצת אסטרונומים צרפתיים ואמריקנים, בראשותו של ז'אן פייר מילארד מהמכון לאסטרופיסיקה של פריס אשר השתשה בנתונים מטלסקופ אופטי הנמצא בטלסקופ ג'מיני הצפוני, אישרו את קיומו הפיסי של צביר כוכבים מאסיביים במקור האינפרה-אדום IRS 13E הנמצא בסמוך למרכז גלקסית שביל החלב.

הצוות גם השתמש בנתונים של טלסקופ החלל האבל, מצפה קרני ה-X צ'אנדרה, המצפה הקנדי צרפתי בהוואי (CFHT) והמערך הגדול מאוד כדי לספק כיסוי ספקטרלי רחב ככל האפשר ולהשלים את נתוני ג'מיני. תצפיות ג'מיני אישרו קיומם של שני מוקדים שלא התגלו עד כה בתוך IRS 13E. בסךכ הכל שבעה כוכבים מאסיביים נפרדים הופיעו בתוך צביר שהיה פעם גדול יותר ואשר במרכזו חור שחור בגודל של כ-1,300 מסות שמש. חור שחור זה נמפרד מהחור השחור במרכז הגלקסיות שמסתו כ-4 מיליון מסות שמש). שבעת הכוכבים הבודדים ב- IRS 13E נמצאים בתוך טווח שגודלו כחצי דקת קשת שבמרחקם מאיתנו משמעותו כ-0.6 שנת אור, והם נעים ביחד מערבה במהירות דומה של 280 קילומטרים לשניה.
הקומפקטיות של הצביר והתנועה המשותפת של הכוכבים המרכיבים אותו גורמת למדענים להעריך כי הכוכבים מוחזקים ביחד בידי מקור מאסיבי, חור שחור כוכבי במרכז IRS 13E. גודל הצביר מאפשר להעריך את רדיוס העצם המרכזי. המהירות הרדיאלית (פלוס מינוס 30 קילומטרים לשניה) של הכוכבים הבודדים, שנגזר מהמדידות יכול לשמש להערכת מהירות ההקפה הממוצעת. המחברים גם חקרו מגוון הערכות והצליחו להעריך את מסת החור השחור בכ-1,300 מסות שמש.
הצוות גם מעריך כי הצביר היה פעם מרוחק ממרכז הגלקסיה, והכוכבים שבו נוצרו הרחק מההשפעה הכבידתית של החור השחור הסופר מאסיבי במרכז הגלקסיה. יתכן ש- IRS 13E היא מה שנשאר מגרעינו של צביר כוכבים גדול בהרבה הנע כעת בלוליניות לעבר Sgr A* – המקום בו נמצא החור השחור במרכז שביל החלב

תיאוריה זו גם מסבירה את קיומם של כוכבים מאסיבים אחרים סביב מרכז הגלקסיה, שנראה כי אלו כוכבים שנקרעו מהצביר בשל הסביבה הכבידתית בקרבת החור השחור שבמרכז הגלקסיה.
נתוני ג'מיני צולמו בידי צוות שהובייל פרנסוא ריגו Rigaut ממצפה ג'מיני, כחלק מהדגמה אופטית אדפטיבית ביולי 2000. תוצאות המחקר פורסמו באסטרונומיה ואסטרופיסיקה.

ידען אסטרופיסיקה 2- כוכבים וגלקסיות
לידיעה ביוניברס טודיי
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~997394154~~~202&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן