סיקור מקיף

חברות תרופות גונבות צמחי מרפא מהקלהארי להפקת תרופות נגד השמנה/ד”ר אסף רוזנטל

ד”ר אסף רוזנטל

Hoodia gordonii

לא מכבר התיחסתי לקושי שיש למדינות וחברות ב”עולם השלישי” לשמור על “זכויות היוצרים”, כאשר ההתיחסות היא בעיקר למשאבים טיבעיים : צמחים, מינרלים, והשימוש בהם. הזכרתי, בין היתר את צמח ההודיה Hoodia הצמח ממשפחת האסקלפיים, יחודי למידבר קלהרי בדרא”פ. תושבי המידבר, שבטי הסאן ( ידועים כ בושמנים) מכירים את הצמח ותכונותייו ולועסים אותו במשך מסעותיהם כדי לדכא את הרגשת הרעב.

על פי אמנה בינלאומית Convention of Biological Diversity (CBD), מוגנים משאבי טבע, מידע מסורתי, שימוש בתרופות מסורתיות וכד'. כל מי שמרוויח מפיתוח חדשני המבוסס על מקורת אלה (תרופות, מוצרי קוסמטיקה, מוצרי מזון וכד') חייב לתגמל בחלק מהרווחים את תושבי האיזור ממנו נישאב המידע או במיקרה הנוכחי הצמח.
לפני שנים מספר נירשם פטנט ב: Council for Scientific and Industrial Research (CSIR). על פי הרישום, לסאן “זכויות יוצרים” ולפיכך זכות לתגמולים מרווחים שמופקים מצמח ההודיה.

מתוך הבנת חשיבות הצמח למדע ולפיתוח תרופות ומהכרת הצורך מחד והאמנה מאידך חתמו נציגי הסאן הסכם שיאפשר את הפיתוח והייצור של ההודיה ההסכם מרשה שתי חברות Unilever ו Phytopharm UKלמכור מוצרים, אבל אלה אינן מייצרות וממילא גם אינן מוכרות ולפיכך גם אינן משלמות תמלוגים ?

חברות לייצור תרופות ותוספי מזון בדרא”פ, בגרמניה, בשוויצריה ובארה”ב “גילו” את ה הודיה והחלו לפתח ממנו תרופות למניעת השמנה, כדי ליצר את התרופות בקנה מידה מסחר
ניגנבו ( פשוטו כמשמעו ) צמחים רבים מהקלהרי ומאחר וההשמנה היא אחת התופעות (השליליות) הרווחות בחברה ה”מערבית” ורבים מתיחסים לתופעה כאל מחלה ברור כי מי שמוכר אמצעי למניעת השמנה מרוויח ממון רב.

בהסתמך על האמנה פנו נציגי הסאן באמצעות ה: Working Group of Indigenous Minorities in Southern Africa (WIMSA) לממשלות הארצות בבקשה להפסיק את גניבת הצמחים מחד ומאידך לשלם לקהילתם תמלוגים ממכירת המוצרים. שכן כפי שהפניה מציינת, המשך השימוש אינו חוקי ומהווה שוד ביולוגי כהגדרתו באמנה.

על פי בדיקת נציגי הסאן משווקים כעשרה מוצרים שמקורם בצמח ההודיה, בשמות מסחריים Hoodia, Hoodia Kapsel, Hoodia Plus. Hoodia L10. כאשר בפרסום למוצרים מצוינת מסורת הסאן כלומר : משתמשים בצמח שניגנב מארץ הסאן, מפרסמים את המוצרים בעזרת מסורת הסאן ובניגוד לחוקים ולאמנות לא משלמים תגמולים מרווחי ענק. במילים אחרות, שודדים את הסאן/

כדי לבסס את האמנה הקיימת ובנסיון לאכפה מקיימות מספר ארצות שיחות במטרה להוסיף סעיף שיקרא Trade-Related Intellectual Property Rights אבל כנראה שללא גיבוי חזק של אירגון הסחר העולמי World Trade Organization קשה יהיה לארצות “עולם שלישי” לעקוף אמנות ולממש את הזכות הטיבעית והחוקית של תושביהן.

ד'ר אסף רוזנטל
מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה
0505640309 / 6372298 08לפרטים טל'
דוא'ל [email protected]

ריכוז מאמריו של ד”ר אסף רוזנטל באתר הידען
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~447628109~~~218&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן