חברות ביוטק ישראליות יפתחו זני עגבניות עמידים למים מליחים

איווג’ין וזרעים גדרה חתמו על הסכם לפיתוח זני עגבניות עמידים לגידול בתנאי מליחות

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/tomato230904.html

חברת הביוטכנולוגיה איווג'ין, חלוצה בפיתוח שיטות ביוטכנולוגיות לטיפוח צמחים, וזרעים גדרה, חברה ישראלית מובילה בטיפוח זני ירקות ושיווק הזרעים של זנים אלה בכל העולם, הודיעו היום כי חתמו על הסכם לשיתוף פעולה לפיתוח ומסחור של זני עגבניות וכנות עם עמידות משופרת לגידול בתנאי מליחות.

גידולי העגבניות באזורים המובילים בעולם ממוקמים באזורים יבשים, המאופיינים בחשיפה גבוהה לשמש, דוגמת קליפורניה ואגן הים התיכון. גידול העגבניות באזורים אלו מבוסס על השקיה רבה. עקב ההשקיה האינטנסיבית והשימוש במקורות מים בעלי רמת מליחות גבוהה, רמת המליחות בקרקע עולה משנה לשנה והגידולים נפגעים מכך עד שיש צורך בהחלפת אזור גידול. מצב זה מחייב פיתוח זני עגבניות בעלות רמת עמידות גבוהה לתנאים אלו.

הפרויקט המשותף כולל שימוש במאגר זרעי העגבניות הקיים של אווג'ין, שעבר סלקציה לעמידות למלח עוד קודם לכן ובמערכת סלקציה ייחודית, אשר מאפשרת לבחון מספר גדול במיוחד של צמחי עגבניה לעמידות הנדרשת. הפרויקט יכלול גם שימוש בתשתיות הגילוי הגנומי של איווג'ין לאיתור גנים המעורבים בתהליך העמידות המדובר. גנים אלו ישמשו כסמנים בתהליך הטיפוח על מנת לקצר את משך הטיפוח.

זרעים גדרה תהיה אחראית לטיפוח הזנים והכנות ותתרום לפרויקט את מאגר החומר הגנטי שלה ואת הניסיון רב שנים שנצבר בחברה בטיפוח עגבניות. עם סיום תהליך הטיפוח, תהיה זרעים גדרה אחראית גם לייצור הזרעים של הזנים העמידים למליחות ושיווקם בשווקי היעד. יש להדגיש כי תהליך הטיפוח יתבסס על שיטות טיפוח קלאסיות וכי הטכנולוגיות של איווג'ין תשמשנה להאצת התהליך, כך שהזנים לא יהיו זנים טרנסגנים אלא זנים "ירוקים".

אוהד צוקרמן, מנכ"ל זרעים גדרה: "פרויקט זה הינו דוגמא נהדרת של סינרגיה בין חברות בעלות תשתיות משלימות. תכננו לטפח זנים כאלה בעצמנו אולם דרך שיתוף הפעולה עם איווג'ין, נוכל להגיע לשוק ולהחזיר את ההשקעה שלנו מהר יותר.

עפר חביב, COO של איווג'ין: "אנו מאד מרוצים לחבור לחברה מבוססת ומובילה בתחום העגבניות. שיתוף פעולה זה מדגיש את המודל העסקי של איווג'ין כספקית מובילה של תכונות משופרות לצמחים לחברות הזרעים המובילות בתחום, כמו זרעים גדרה".

ידען הגנום – צמחים
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~957171141~~~27&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן