סיקור מקיף

התגלה סוג חדש של עצמים שמימיים

אבי בליזובסקי

Image credit: NRAO/AUI/NSF

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/newsource0305.html

אסטרונומי רדיו גילו סדרת התפרצויות גלי רדיו רבות עוצמה מקרבת מרכז שביל החלב. מדובר בעצם מסוג שלא היה ידוע עד כה לאסטרונומים. הצוות שבחן את מרכז הגלקסיות עבור מערך טלסקופי הרדיו הגדול של הקרן הלאומית למדע, הבחין ב-5 התפרצויות המתרחשות כל 77 דקות, ושכל אחת מהן אורכת כעשר דקות. הצוות מקווה להתאים צילומים בקרני X להתפרצויות הרדיו הללו כדי לאתר את המקור לפליטות יוצאות הדופן הללו.
האסטרונומים, מסוויט בריאר קולג' ומרכז המחקר של הצי ניטרו את מרכז שביל החלב במשך כמה שנים והם חשפו את ממצאיהם בגליון 3 במארס של כתב העת נייצ'ר.
החוקר הראשי, ד"ר סקוט היימן Hyman, פרופסור לפיסיקה בסוויט בריאר קולג', אמר כי הגילוי בא לאחר ניתוח תצפיות נוספות שנעשו בשנת 2002, ואשר סופקו על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון מערב. "הגענו למטרה" אמר היימן. לדבריו התצפית על מרכז שביל החלב נעשית באמצעות איסוף גלי רדיו באורך גל של מטר אחד. בתחום זה התגלו התפרצויות רבות מהמקור במהלך תצפית בת שבע שעון ב-30 בספטמבר 2002. למעשה התגלו חמש התפרצויות שחזרו על עצמם במרווחים קבועים להפליא.
היימן ארבע מתלמידיו מסוויט בריאר ועמיתיו מה-NRL נאמיר קאסין וג'וסף לאציו, נתקלו בפליטות הללו משני מקורות בעודם חוקרים את מרכז הגלקסיה ב-1998. הדבר הוביל את הצוות לפתוח במבצע ניטור מתמשך של מרכז הגלקסיה תוך שימוש במערך טלסקופי הרדיו הגדול בניו מקסיקו. מצפה הרדיו הלאומי, המפעיל את ה-VLA, אישר את התוכנית. הנתונים נאספו, ושמשו בסיס לאיתור של מקור הרדיו החדש.
הצוות ניטר את מרכז הגלקיסה למקורות transient ולשוניות של כ-250 מקורות ידועים, אך חמש ההתפרצויות היו ממקור חדש שזכה לכינוי GCRT J1745-3009, , היו עד כה החזקות ביותר. חמשת ההתפרצויות היו בעלות בהירות זהה, וכל אחת מהן ארכה עשר דקות וכל המחזור התרחש כל 77 דקות. "מדובר במקור חדש, הוא לא התגלה מאז 2002 וגם לא גילינו נוכחות שלו בצילומים מוקדמים.
אף כי טבעו המדויק של העצם נשאר מסתורי, חברי הצוות מאמינים כי הוא כנראה החבר הראשון בקבוצה חדשה של עצמים בעלי מצב לא ידוע ופעילות מסוג לא ידוע.
“רמז מפתח להבנת המקור של התפרצויות הרדיו היא שהפליטות נראות עקביות", אמר היימן. "יש מעט מאוד סוגים של התפרצויות עקביות ביקום. מייזר אסטרונומי טבעי – המקביל של פליטות לייזר בגלי המיקרו – וסוג אחד של מקורות עקביים – אך רק בטווח ספקטרום ספציפי. בניגוד לכך ההתפרצויות החדשות התגלו בפס רחב במיוחד.
"
אם התעלומה לא מספיקה, הוסיף האסטרונום מ-NRL, ד"ר פאול ריי ועמיתו ד"ר קרייג מארקוורד ממרכז טיסות החלל גודארד של נאס"א, איתרו את המקור באמצעות צפיה בתדרי קרני ה-X, אך לא מצאו עדות משכנעת. "אי הגקילוי של הפליטות בתחום קרני ה-X הוא מסקרן", אמר. מקורות רבים פוליטים להבות X סדירות, למשל מערכת בינארית שאחד ממרכיביה הוא חור שחור, שלה גם נלווית פליטה בתדרי הרדיו. אם בתצפיות הבאות יוצאו קרני הX מכלל חשבון, או לחילופין יאושרו, הדבר יסייע להבנת טבעו של המקור.
NRL מתכננת לבנות את הטלסקופ הגדול והרגיש ביותר בתחום התדר הנמוך Long Wavelength Array (LWA), שיגרום למהפיכה במחקרים העיתידיים של משתני רדיו אחרים. התוכנית הקרויה LWA, שפותחה באוניברסיטת ניו מקסיקו בהובלת צוות מאוניברסיטת צפון מערב, תמוקם בניו מקסיקו, לא הרחק מה-VLA.

Original Source: NRAO News Release

לידיעה ביוניברס טודיי
להודעה לעיתונות של NARIO
ידען אסטרופיסיקה 2 – כוכבים בחייהם ובמותם
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~103077018~~~97&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן