סיקור מקיף

השביט הירוק C/2022 E3: איך לצפות במבקר הנדיר

השביט הירוק C/2022 E3 (ZTF) יתקרב לכדור הארץ ב-1 בפברואר וייראה, אף כי הוא יהיה חיוור בשמי הצפון, סמוך לעגלות/דובות לפני שיפליג לתוך החלל העמוק למשך מיליוני שנים אם בכלל יחזור

יש שביטים שנראים זוהרים בירוק כשאור שמש אולטרה סגול מאדה מולקולות פחמן בראש השביט. קרדיט: NASA/MSFC/Aaron Kingery
יש שביטים שנראים זוהרים בירוק כשאור שמש אולטרה סגול מאדה מולקולות פחמן בראש השביט. קרדיט: NASA/MSFC/Aaron Kingery

ב-1 בפברואר שביט ירוק זוהר בשם C/2022 E3 (ZTF) יתקרב לכדור הארץ לראשונה מאז תקופת האבן. חוקרים חישבו שהכדור הקפוא של גז, אבק וסלעים מקיף את השמש בערך 50,000 שנה, מה שאומר שהניאנדרתלים עדיין התהלכו על פני כדור הארץ ובני האדם המודרניים בדיוק נדדו מאפריקה בפעם הראשונה כשהשביט חלף על פניהם.

אבל לא צריכים לחכות לפברואר כדי להציץ בשביט, אפשר כבר לראות אותו בשמים מאוחר בלילה ומוקדם בבוקר. צופים בכוכבים עוקבים אחרי מסלול השביט כבר שבועות וזכו למראה טוב במיוחד שלו ב-12 בינואר, כשהשביט הגיע לנקודה הכי קרובה שלו לשמש.

המסלול של השביט הירוק

תמונה של נאס"א המראה את המסלול החזוי של השביט בסוף ינואר ותחילת פברואר. קרדיט: נאס"א
תמונה של נאס”א המראה את המסלול החזוי של השביט בסוף ינואר ותחילת פברואר. קרדיט: נאס”א

כשאסטרונומים גילו לראשונה את  C/2022 E3במרץ 2022, השביט דהר ברחבי מערכת השמש 642 מיליון ק”מ בערך מהשמש. למרות שהעצם היה חלש – חלש פי 25,000 בערך מהכוכבים הכי עמומים הנראים בעין ללא מכשירים – החוקרים זיהו במהירות זנב ברור שהוכיח שהעצם הוא אכן שביט ולא אסטרואיד.

עד 12 בינואר 2023 הוא התקרב ב-482 מיליון ק”מ לארץ, ונראה בשמי הלילה ליד קבוצת הכוכבים הצפונית הכתר הצפוני. משם הוא המשיך לנוע מערבה על פני השמים. המומחים חישבו שהשביט ייראה בעין ללא מכשירים בשבוע השלישי של ינואר.

בלילות של ה-26 וה-27 בינואר השביט ייראה מעט מזרחה מהגלגלים של העגלה (הדובה) הקטנה. ב-1 בפברואר, כשהשביט יהיה בנקודה הכי קרובה לכדור הארץ, הוא יופיע ליד קבוצת הכוכבים ג’ירף, לא רחוק מהעגלה (הדובה) הגדולה.

כמה ימים לאחר מכן, ב-5 ו-6 בפברואר, השביט יעבור בשמי הלילה מערבית לכוכב קפלה ואז ייראה כנכנס לקבוצת רַכָּב. משם ירד לעבר קבוצת שור, ויתעמעם עוד יותר בהתרחקו מהארץ, בחזרה אל קצה מערכת השמש.

לפני הטיול באחרון של השביט ליד השמש שלנו הוא נע רחוק מאוד בקצה מערכת השמש במשך כ-50,000 שנים. האסטרונומים לא בטוחים לאיזה מרחק מכדור הארץ C/2022 E3 ינוע עכשיו, אבל נראה שיש הסכמה על כך שמסלולו השתנה והפך להיות אקסנטרי ולפיכך הוא בדרכו לעזוב את מערכת השמש לחלוטין. לאחר מכן ייתכן שבני האדם לא יראו אותו שוב לעולם.

צפייה בשביט הירוק

השביט הירוק C/2022 E3 (ZTF), הנראה כאן ככתם שחור, כפי שנראה ב-22 בדצמבר 2022. קרדיט: Edu INAF/Wikimedia Commons
השביט הירוק C/2022 E3 (ZTF), הנראה כאן ככתם שחור, כפי שנראה ב-22 בדצמבר 2022. קרדיט: Edu INAF/Wikimedia Commons

כשהשביט יחלוף במהירות על פני הארץ ב-1 בפברואר, הוא יהיה בהיר בערך כמו הכוכבים הכי עמומים בשמי הלילה. אבל השביט לא ייראה כמו כוכב חד ומחודד, אלא כמו כתם זוהר מפוזר שעשוי לפזר את האור שלו על פני שטח בגודל הירח.

צופים בכוכבים שגרים בערים או באזורים אחרים עם זיהום אור יתקשו לראות את השביט. מומלץ להם להגיע למקום הכי חשוך האפשרי, לאפשר לעיניים להסתגל לחושך במשך 20-30 דקות, ואז להסתכל לכיוון כוכב הצפון, הנמצא בקצה היצול של העגלה הגדולה. בעיניים ללא מכשירים, חפשו את ההילה הזוהרת של השביט בסביבות האזור הזה של השמים. יהיה אולי קל יותר לאתר את השביט באופן זה ולא לנסות למצוא אותו באמצעות משקפת או טלסקופ, לדברי האתר Space.com.

מדוע C/2022 E3 ירוק?

השביט עצמו אינו ירוק, אבל הראש שלו נראה זוהר בירוק בגלל ריאקציה כימית נדירה. הזוהר מגיע כנראה מפחמן דו-אטומי (C2) – מולקולה פשוטה המורכבת משני אטומי פחמן. כשאור UV מהשמש מפרק את המולקולה הזאת, היא פולטת זוהר ירקרק שיכול להימשך כמה ימים. 

C2 נפוץ בכוכבי שביט, אך בדרך כלל לא נמצא בזנבותיהם. זו הסיבה שההילה  – האובך המקיף את כדור הגז הקפוא, האבק והסלע במרכז השביט – זוהרת בירוק, בעוד הזנב נשאר לבן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן