סיקור מקיף

הרעלה של בן לאדן

24/11/2001
רק כשהעולם הערבי-מוסלמי יתמודד עם העובדה שמתקפת 11 בספטמבר נסבה קודם כל על הבעיות שלו, לא של המערב, נצליח להרוס לא רק את החומרה של הטרור, אלא גם את התוכנה שלו

תומס פרידמן

דובאי

על כוס קפה כאן במפרץ גילה לי לא כבר ידיד ערבי – איש נלבב, ליברלי ושקול – משהו שהטריד אותו מאוד: “בני בן ה-11 חושב שבן לאדן הוא אדם טוב”.

בשביל אמריקאי, אוסאמה בן לאדן הוא רוצח המונים. אבל בשביל צעירים ערבים רבים האיש, גם בתבוסתו, הוא עדיין רובין הוד. מה שמושך אותם אליו איננו חזון החברה האיסלאמית האידיאלית שלו, שמעטים היו רוצים לחיות בה, אלא עצם ההתרסה כלפי כל מה שצעירים ערבים ומוסלמים מתעבים – שליטיהם הצבועים, ישראל, הדומיננטיות האמריקאית והנחשלות הכלכלית שלהם. הוא עדיין האצבע התקועה בעיני העולם, שכל כך הרבה אנשים חלשים ומתוסכלים כאן היו משתוקקים לתקוע.

הסיבה שחשוב לחסל את בן לאדן – מעבר לעשיית צדק – היא אותה סיבה שבגינה היה הכרח לחסל את הטליבאן: כל עוד אנו רודפים אחריו, לא יוכל להתנהל ביושר הדיון שהערבים והמוסלמים צריכים לנהל על עתידם. חשבו על כל השטויות שנכתבו בעיתונות – בעיקר האירופית והערבית – סביב החשש מפני “פגיעה באזרחים” באפגניסטן. מתברר שרבים מאותם “אזרחים” אפגנים התפללו לעוד מנה של בי-52 שתשחרר אותם מהטליבאן, עם או בלי אבידות. כעת כשהטליבאן אינם, יכולים האפגנים להילחם בחופשיות בינם לבין עצמם במלחמת הרעיונות, על השאלה איזה סוג של חברה הם רוצים.

תקוותי היא שברגע שבן לאדן יחוסל, ירצו ערבים ומוסלמים לעשות אותו הדבר. כלומר, במקום להביע את זעמם על שליטיהם המדכאים והמושחתים או על המדיניות האמריקאית, על ידי תמיכה בבן לאדן – הם יתחילו להשמיע את קולם שלהם. רק כאשר העולם הערבי-מוסלמי ישיל את רעלת בן לאדן ויתמודד עם העובדה שמתקפת 11 בספטמבר נסבה קודם כל על הבעיות שלו, לא שלנו – רק אז נצליח להרוס לא רק את החומרה של הטרור, אלא גם את התוכנה שלו.

“אנחנו במערב לא יכולים לנהל את הוויכוח הזה בשבילם, אבל אנחנו יכולים לסייע ביצירת התנאים הנחוצים להתפתחותו”, מסביר המומחה למזרח התיכון סטיוון כהן. “תפקידה של אמריקה להראות את הדרך לשינוי הדרגתי מאוד, לא מיידי – לא דמוקרטיה אינסטנט או פנטסיות על עריצות נאורה שתשרת את האינטרסים שלנו. איננו יכולים להמשיך ולראות בעולם הערבי תחנת דלק ענקית ולהישאר אדישים למה שקורה בפנים. כי הדלק דולף עכשיו ומסביב אנשים משליכים גפרורים”.

בכל יום אני רואה עדויות לכך שמלחמת הרעיונות הזאת אפשרית: זהו העיתונאי הערבי שאומר לי בזעם על העולם הערבי של היום: “אנחנו אפילו לא מסוגלים לייצר אספירין לכאב הראש של עצמנו”; וזהו אחמד אל-בגדדי, הפרופסור הכווייתי, שפירסם לאחרונה מאמר מרשים ביותר בעיתון הכווייתי “א-אנבא” וב”אכבר אל-יום” המצרי, תחת הכותרת “שרון הוא טרוריסט – ואתם?”

“שרון היה טרוריסט מרגע היוולדה של… הישות הציונית”, כתב בגדדי. אבל מה בנוגע לשליטים הערבים-מוסלמים? “רדיפת אינטלקטואלים בבתי המשפט, העמדה לדין בשל כפירה… דברים כאלה קיימים היום רק בעולם המוסלמי. האם זה איננו טרור?… עיראק לבדה היא סיפור שלא נגמר, של טרור ממלכתי נגד אזרחיה ושכניה. הפלשתינאים הם שהמציאו את חטיפת המטוסים, האם זה לא טרור? לערבים המוסלמים אין מתחרים בתחום הזה. הם אמני הטרור נגד אזרחיהם, ולפעמים הטרור שלהם מגיע גם אל אנשים חפים מפשע בעולם, בתמיכת כמה חכמי דת… (האומה שלנו) היא אומה שבורותה מעוררת צחוק אצל אומות העולם. העולם האיסלאמי והעולם הערבי הם המקומות היחידים שבהם אינטלקטואלים, שפשעם היחיד הוא כתיבתם, נרקבים בכלא. הערבים והמוסלמים טוענים שדתם היא דת של סובלנות, אבל הם אינם מגלים שום סובלנות למי שמתנגד לדעותיהם… כעת הגיע הזמן לשלם את המחיר… והחשבון ארוך – ארוך יותר מכל הזקנים של כל חברי כנופיית הטליבאן ביחד. המסר של המערב לעולם הערבי והמוסלמי ברור: תקנו את דרככם, ואם לא…”

עלינו ללחום את המלחמה על הקרקע כדי לפגוע בבן לאדן ובחומרה שלו, אבל ערבים ומוסלמים חייבים ללחום את מלחמת הרעיונות, כדי לעקור מן השורש את התוכנה שלו. ככל שנקדים לעזור להם להגיע אל המלחמה הזאת, כך ייטב. שאלו את האנשים בקאבול.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~315670751~~~34&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן