סיקור מקיף

הרוזטה שוגרה בהצלחה לחלל למפגש עם שביט בעוד עשר שנים

לאחר שתי דחיות שיגרה סוכנות החלל האירופית את הלווין "רוזטה". אמור להיפגש ב-2014 בשביט, לחקור אותו ולשגר אליו נחתת. מדובר בפרויקט שאפתני שלא בוצע מעולם * החללית עומדת להמריא לכוכב שביט ולהנחית גשושית על פניו

אבי בליזובסקי

שיגור הרוזטה, 2/3/04, 09:17 שעון ישראל מקורו שבגואינה הצרפתית שם היה עדיין לילה

קישור ישיר לדף זה:
https://www.hayadan.org.il/roseta240204.html

האירופים שיגרו לווין לכוכב שביט

לאחר שתי דחיות, שיגרה סוכנות החלל האירופית (ESA) את הלווין "רוזטה" לחלל. טיל מדגם אריאן 5 המריא הבוקר בשעה 07:17 שעון גריניץ' (09:17 שעון ישראל) ולמרות הרקורד הלא מחמיא של הטיל הזה בשיגורים קודמים, הפעם עבר השיגור ללא תקלות.
השיגור היה אמור להתקיים כבר בשבוע שעבר, אך נדחה פעמיים. בפעם הראשונה הוא נדחה בשל רוחות עזות בשכבות גבוהות של האטמוספירה ובפעם השניה בשל בעיה שהתגלתה בקצף הבידוד. היום בבוקר, שוגר הלווין בהצלחה.

רוזטה הוא פרויקט שאפתני של סוכנות החלל האירופית. במסגרת הפרויקט ינסה הלווין להיפגש עם כוכב שביט במאי 2014. הלווין יחקור את השביט במשך כשלושה חודשים ואז ישגר אליו נחתת, שתנסה לנחות על פני השטח שלו. ניסיון כזה לא בוצע מעולם.

המדענים מקווים כי המדידות שישלחו הלווין והנחתת באשר להרכב של גרעין השביט ולגזים הנפלטים ממנו, יסייעו להם להבין טוב יותר כיצד נוצרו מערכת השמש וכדור הארץ.


שיגור הרוזטה נדחה שוב, הפעם בשל תקלות המוגדרות מינוריות

27/2/2004
שיגור החללית רוזטה, שהתעכב אתמול בשל רוחות באתר השיגור בגואינה הצרפתית, נדחה שוב, הפעם בשל תקלות טכניות. השיגור נדחה ביומיים שיגור הלוויין האירופי "רוזטה", לאחר שהתברר כי מחסור בקצף בידוד עלול לגרום להתפוצצות הטיל שנושא את הלוויין.

שיגור הרוזטה נדחה למחר, שישי, בשל מזג אוויר סוער בקורו

שיגור החללית רוזטה לכוכב השביט צ'רמוייב-גרסימנקו נדחה לפחות ב-24 שעות. השיגור תוכנן להיום בשעה 09:36 בבוקר שעון ישראל, ואולם מזג אוויר קשה באתר השיגור בקורו שבגויאנה הצרפתית מנע את השיגור.
החללית ממתינה מזה כמה ימים לשיגורה על גבי טיל מסוג אריאן 5 משופר. מספר טילים מסוג זה סיימו את חייהם ואת חיי הלווינים שהיו על סיפונם לאחר שכמה שיגורים נכשלו. אנשי הצוות העובדים למעלה מעשר שנים על תכנון ובניית החללית ואמורים לחכות עוד 10 שנים לתוצאות, ממתינים בדריכות.
עדכונים נוספים, בעדכון הערב של אתר הידען.


הרוזטה מוכנה להמראה ביום חמישי

פול רינקון , BBC (תרגום: דיקלה אורן)

בעשרים ושישה בפברואר אמורה להיות משוגרת מנמל החלל הצרפתי "גויאנה'ס קורו" משימת החלל, שעלותה 600 מיליון פאונד ועתידה להימשך כשתים עשרה שנה, על גבי הטיל אריאן-5 +G.

בדרך תאלץ המשימה המסוכנת להתגבר על קשיים טכניים רבים.

"רוזטה תהיה החללית הראשונה לנסות לנחות נחיתה רכה על גרעינו של שביט," אמר שר המדע של אנגליה, לורד סיינסבורי במסיבת עיתונאים.

"כך יתאפשר לרוזטה לערוך מחקר מקיף יותר (של שביט) משבוצע אי פעם."

חללית הרוזטה תשגר נחתת בשם "פילה" (ב-פ' רפויה), שתנחת על ליבתו הקפואה של השביט צ'רמוייב-גרסימנקו.

המשימה מתאימה לקשר החזק בין סוכנות החלל האירופאית (ESA) וחקר השביטים, קשר שהחל להתפתח, כאשר החללית ג'יוטו צילמה תמונות תקריב של ליבתו של השביט האלי ב-1986.

"לרוזטה חשיבות פסיכולוגית רבה לנו באירופה, מכיוון שהצלחנו להגיע כה קרוב להאלי (בעזרת ג'יוטו). יש לנו פינה חמה בלב לשביטים," אמר פרופסור דייוויד סאותווד, מנהל מדעי ב-ESA, ל-BBC.

"החלק הכי יפה בעניין הוא שלפני 20 שנה יכולנו לבחור את מאדים כיעד שלנו, אך בחרנו בשביטים."

"אני לא חושב שיש על מה להתחרט, כיוון שבשלוש השנים האחרונות צצו משימות רבות לשביטים. אני חושב שזה מראה עד כמה חשובה רוזטה."

הנחתת תחקור את החומרים מהם עדוי השביט. מעריכים שחומרים אלה נשארו כמו שהם פחות או יותר מאז הולדת מערכת השמש.

"אנו למעשה נחזור 4.6 מיליארד שנה אחורה, לתקופה בה מערכת השמש הייתה בשלבי ילדותה וכוכבי הלכת היו בעיצומו של תהליך היווצרותם מענן של גז ואבק," אמר ד"ר ג'ררד שוום, אחד מהמדענים, הלוקחים חלק בפרויקט.

עד לקיץ 2014 רוזטה תיכנס למסלול סביב השביט ותתחיל להתקרב אליו. המצלמה שעל גבי החללית תמפה את ליבתו של השביט במטרה לסייע למדענים לבחור מקום נחיתה מתאים.

לאחר שימצא מקום נחיתה הולם, תשוחרר הנחתת פילה ממרחק של קילומטר מהשביט. בעודה מתקרבת לפני השטח של השביט במהירות של מטר לשניה, תירה הפילה שני צלצלים, שיסייעו לה להיאחז בשביט.

למדעני הפרויקט אין אשליות לגבי הקושי של המשימה, שעליהם לבצע.

"היתרון הגדול של צ'רמוייב-גרסימנקו הוא העובדה, שניתן לנחות עליו. ייתכן שזה נשמע מוזר במקצת, אבל הדבר האחרון שאתה רוצה הוא לנתר בחזרה מהשביט או להישבר," הסביר פרופסור סאותווד.

"זוהי באמת ירייה באפלה, זה עניין מסובך מאוד."

על המדענים מוטלת המשימה של הנחתת הפילה, שגודלה כגודלה של מכונת כביסה, על אזור, הדומה בגודלו לשדה התעופה הית'רו.

"רוזטה תהיה בת יותר מעשר שנים ובמרחק של כמה מאות מיליוני מיילים, ויהיה עלינו להנחית את הנחתת על השביט – זוהי משימה נועזת," אמר אחד ממדעני המשימה ד"ר איאן רייט מהאוניברסיטה הפתוחה.

השיגור ימשיך כמתוכנן למרות הגילוי של תקלות טכניות של הרגע האחרון בינואר.

רוזטה הייתה אמורה להיות משוגרת לפני שנה, אך היא קורקעה לאחר שטיל אריאן-5 התפוצץ לאחר ארבע דקות טיסה מאותו נמל חלל.

יעדה המקורי של רוזטה, השביט וירטנן, נזנח, והמשימה עברה שינויים בעקבות חקירות ההתפוצצות, שגררה עיכוב בשיגור.


הלוויין האירופי ייצא היום למסע אל השביט

מאת יובל דרור

חלל / השיגור: הבוקר, הנחיתה: ב-2014

היום ב-09:36 בבוקר (שעון ישראל), ישוגר הלוויין "רוזטה" מאתר שיגור בגינאה הצרפתית. רוזטה עומד במרכז אחת התוכניות השאפתניות ביותר בתחום חקר החלל: שיגור לוויין ש"ירדוף" אחר כוכב שביט, יטוס לצדו וינחית על הגרעין שלו גשושית (נחתת). ואולם, אין סיבה להתחיל ולהתרגש כבר עתה: המפגש הדרמטי בין הלוויין לשביט אמור להתרחש רק ב-2014.

השביטים הם גופי קרח שגודלם נע מקילומטרים בודדים ועד למאות קילומטרים. האסטרונומים סבורים כי חקר השביטים יסייע להבין טוב יותר את ההיסטוריה של כדור הארץ ושל מערכת השמש, שכן הם מכילים חומר שנותר מראשית היווצרות מערכת השמש.

"אין ספק שזו אחת המשימות הבין-כוכביות המסובכות ביותר שאי פעם נוסו. הרבה דברים עלולים לא ללכת כשורה", אמר ד"ר גרהארד שוום, המדען הראשי של סוכנות החלל האירופית (ESA) בראיון ל"ניו יורק טיימס". "ואולם, אם המשימה תצליח, נשיג מידע

חסר תקדים על שביטים". שוום מתייחס בין השאר לעובדה שמדובר במשימה הארוכה ביותר אל החלל שבה נסמכים המדענים רק על כוח סולארי ככוח שיניע את מערכות הלוויין.

"היום ברור לנו ששביטים תרמו תרומה אדירה לחומרים שעל פני כדור הארץ שאינם סלעים, דוגמת מים וגזים", אמר פרופ' עקיבא בר-נון מהחוג לגיאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל אביב, הלוקח חלק בפרויקט. "בתקופה שאחרי היווצרות כדור הארץ, שביטים רבים פגעו בו, והם הביאו אליו כשליש מכלל המים שבאוקיינוסים ותרמו למאגר העצום של חומרים, שהובילו בסופו של דבר ליצירת חיים".

מסיבה זו מבקשים המדענים לחקור את הגזים הנפלטים מכוכב השביט.

הפרויקט עצמו החל כבר לפני יותר מעשור, אך סבל דחיות חוזרות ונשנות, בין השאר בשל תקלות שהתגלו בטיל "אריאן 5" המשופר שהיה אמור לשאת את הלוויין לחלל. בתחילת ינואר השנה, הודיעה סוכנות החלל האירופית על תאריך חדש לשיגור החללית ועל החלטתה להשתמש בטיל "אריאן 5" רגיל – כדי לא לקחת סיכונים מיותרים בפרויקט שעלותו נאמדת בכמיליארד דולר. פרופ' בר-נון עדיין לא רגוע: "קודם נראה שהטיל לוקח את רוזטה לחלל ולא מפוצץ אותו באוויר", הוא אומר. "מספיק כבל אחד שאינו תקין בטיל כדי שכל הפרויקט יעלה בלהבות", הסביר.

אם וכאשר יישלח רוזטה אל החלל בהצלחה, יתחיל מסע ארוך ומורכב אל עבר השביט שנבחר, ששמו "צ'רמוייב-גרסימנקו". השביט נבחר לאחר שהתברר שרוזטה יוכל לצאת למסעו רק ב-2004 במקום ב-2003, ולכן לא יוכל ל"תפוס" את השביט "ויירטנן" (Wiretanen), שבו היו החוקרים מעוניינים בעדיפות ראשונה, מכיוון שאפשר היה להגיע אליו מוקדם יותר. הטיל אריאן 5 אינו חזק כמו טילים אחרים המשגרים לוויינים אל החלל: יתרונו הבולט נעוץ בכך שהוא משווק על ידי חברת "אריאן ספייס", המשווקת את הטילים של סוכנות החלל האירופית.

רוזטה יבצע מסלול ארוך במיוחד בתוך מערכת השמש עד שיגיע לנקודת המפגש בעוד כעשור. בין השאר יסתובב הלוויין סביב השמש, ישתמש בכוח המשיכה של מאדים כמקלעת שתזרוק אותו לכדור הארץ – וגם בו יעשה שימוש כמקלעת, כדי להגיע למהירות הרצויה. בנובמבר 2009 ייכנס רוזטה למסלול ישיר אל השביט. לאחר שיתברר שהלוויין נמצא בדרך הנכונה, יורו לו אנשי הבקרה להיכנס ל"תרדמה", עד שיתעורר ב-2014.

לקראת מאי באותה שנה, הוא יתקרב אל גרעין השביט למרחק שינוע בין 2 ל-50 ק"מ, יטוס לצדו, וישתמש ב-11 מכשירים שונים כדי לבצע מדידות של הגזים שנפלטים ממנו.

שלושה חודשיםאחר כך, באוגוסט 2014, הוא יתייצב במרחק של 25 ק"מ בלבד מגרעין השביט, ששטחו כ-15 קמ"ר ויתחיל התמרון שמעולם לא בוצע: הנחתת גשושית מיוחדת על הגרעין, שתבצע עוד מדידות.

"עד עכשיו צילמו שביטים ובמקרה הטוב התקרבו אליהם ולכדו את החלקיקים שהם פולטים. הנחיתה על שביט היא בהחלט אתגר", אומר בר-נון, החוקר שביטים זה 25 שנה. בר-נון מתכוון בין השאר ללוויין "סטארדסט" של סוכנות החלל האמריקאית, שבתחילת ינואר השנה השלים מסע שאורכו 3.32 מיליארד ק"מ שבו נפגש עם השביט "וילט-2".

סטארדסט נכנס לשובל של השביט, שלף מתקן מיוחד שקלט את החלקיקים הנפלטים מהשביט והחזיר את המתקן חזרה אל הלוויין. כעת הוא עושה את דרכו חזרה לכדור הארץ, שעליו ינחית כמוסה מיוחדת הכוללת את הדגימות היקרות ב-15 בינואר 2006.

קישור לכתבה המקורית ב-BBC
ידען האסטרואידים והשביטים

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~773795267~~~266&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן