הרובוט כבר כאן

חברת הונדה פיתחה אב טיפוס של רובוט דמוי אדם המזכיר את סיפוריו של אסימוב

הרובוט 3P של הונדה

יתכן שתהיתם ביניכם לבין עצמכם אם חזון הרובוט של אייזק אסימוב ייתגשם אי-פעם, או שיישאר בחזקת מדע בדיוני בלבד. ובכן, להונדה פתרונים. יצרנית המכוניות הודיעה כי משנת 2001 תציע למכירה רובוטים דמויי-אדם. הונדה תהיה החברה הראשונה שתסחור ברובוטים כאלה. מיד לאחר שתלטש את ביצועי אב-הטיפוס של הרובוט מדגם ,3P כדי להפכו קל יותר ונוח יותר לתפעול, תחל יצרנית המכוניות לקבל הזמנות לאספקת רובוטים. את הדגם המסחרי מתכוונת החברה לחשוף כבר בנובמבר, כשבאותו חודש בכוונתה להתחיל בייצור הרובוט – תחילה בכמויות קטנות.

הונדה צופה כי תחילה ישמש הרובוט לצרכי בידור ולימוד, אולם בהמשך היא מקווה כי תוכל לפתח יישומים כדי שהרובוט ישמש גם בעבודות סיעוד, בעבודות-בית, וכן במשימות הצלה ובעוד פעילויות שמסכנות חיי אדם.

הרובוטים של הונדה, המצויידים במחשבים זעירים ובחיישנים המותקנים בגפיהם, יוכלו לעלות במדרגות ולשאת חפצים בידיהם. תנועתם תהיה דומה לתנועת בני-אדם. האב-טיפוס, שהוצג בטוקיו לפני מספר חודשים, מתנשא לגובה של 160 סנטימטר ושוקל 130 קילוגרם.

הדגם המסחרי ישקול כמחצית, מה שאמור להפוך את השימוש בו בטוח יותר. גם זמן השימוש המירבי הרצוף של הדגם הראשוני, שעמד על 30 דקות, יוארך בצורה משמעותית.

כמו כן, תפעולו של הרובוט, שהצריך בעבר טכנאי מוסמך, יהפוך לפשוט בהרבה, כך שאדם רגיל יוכל להפעילו. הונדה מתכוונת ליי צר פחות מ-100 רובוטים כאלה בשנה, החל מהשנה הבאה. המחיר לא יהיה שווה לכל נפש, ואמור לעמוד על כ-10 מיליון ין (כ-381 אלף שקל).

בעתיד מתכננת החברה להמשיך ולשפר את יכולת הדיבור של הרובוט, כך שיוכל למלא יותר משימות שמצריכות תקשורת עם בני-אדם.

רובו-ג'וק ורובו-טונה רובוט בדמות אנושית

מאת מרב וינשטיין, מעריב לילדים

על רובוטים חדשים המחקים את הטבע ורובוטים שנועדו להקל על חיינו

פעם חשבו שכדי לעוף צריך לקחת דוגמה מהטבע, לחקות את הציפורים ולבנות כנפיים. מי שיבנה לו כנפיים, חשבו, יוכל להמריא לשמיים. זה, כמובן, לא עבד, ומי שניסה לעוף – נפל, נפגע ומת. יותר מאוחר, מהנדסים הבינו שכדי לעוף באמת צריך לבנות מכונה, וכך המציאו את המטוסים.

היום, החוקרים במעבדות בונים רובוטים משוכללים יותר ויותר, והם מתחילים להבין שצריך לחזור לטבע כדי למצוא פתרון לבעיות מכניות. ואף על פי שכיום עומדים לרשות האדם הרבה רובוטים, נראה שהם עדיין מגושמים ואיטיים, ואינם מסוגלים לבצע פעולות רבות.

תראו את הג'וק

ומיהו מודל המחקר? הג'וק. כדאי לקחת דוגמה מן החרקים, שנראים קטנים ופשוטים, אך למעשה המבנה של גופם מתוחכם יותר מכל רובוט שנבנה עד היום. רובו-ג'וק, מקווים החוקרים, יוכל לשמש למחקר במשלחת למאדים, או באזורים מסוכנים בכדור הארץ, כמו בתוך הרי געש.לכן, החוקרים מגדלים ג'וקים ורובוטים ביחד. מבנה רגליו של החרק והליכתו מתאימים ליצירת רובוט – שש רגליים, שלוש מכל צד – מקנות לו הליכה יציבה, כשבכל צעד, שלוש מן הרגליים נמצאות באוויר.

כדי ללמוד איך פועלות רגלי הג'וק, החוקרים מסמנים נקודות לבנות על הרגליים, ונותנים לו לרוץ על סרט נע. הם מצלמים את הריצה, כדי לראות את התנועות המדויקות של הג'וק (בעזרת הנקודות). המטרה – לבנות רובו-ג'וק שיוכל ללכת כמו ג'וק חי, כזה שמתרוצץ בביוב ובפינות הבית. זה בטח נראה לכם פשוט, אבל זוהי משימ מסובכת. בעתיד, מקווים החוקרים, יוכל הרובוט לא רק ללכת כמו ג'וק, אלא גם לטפס על מכשולים בדרכו. בינתיים הרובוט החדש הולך כמו ג'וק, אבל לאט לאט. הוא ממש לא נראה כמו ג'וק -ואולי זה לטובה. הוא נראה כמו יצור מתכתי גדול עם שש רגליים. נקוה רק, שהוא לא יחליט לגור בביוב.

תראו את הטונה

אם ג'וק הוא מודל משונה, מה תגידו על דג טונה? דג הטונה, ממש לא נראה כמו הרסק שבתוך קופסאות שימורים שקונים בסופר. הטונה הוא דג גדול, שחי ושוחה בלהקות בים הפתוח. כאשר צריך לבנות רובוט גדול שפועל במים, איזה מודל מתאים יותר מאשר דג גדול? לדג יש צורה הידרו-דינמית, צורה שנעה בקלות במים. לגוף יש צורה אחידה וחלקה, ופרט לסנפירים אין בליטות שיוצאות ממנו ועשויות להפריע לתנועה במים.

הרובו-טונה מקבל פקודות – לאן לשחות וכו', דרך המחשב. בינתיים, הרובוט החדש שוחה לאט, אבל כשנכנסים איתו לתוך אקווריום ענק וצוללים איתו, הוא נראה מאוד משכנע.

בעתיד הרובו-טונה יעזור במחקר ימי. בזכות המבנה שלו (הידרו-דינמי), ניתן יהיה לחקור מקומות חדשים במעמקי הים. אפשר יהיה לחקור התנהגות של דגים, כי מי יותר מתאים לעקוב אחרי להקה של דגי טונה אמיתיים, מאשר דג טונה כמעט אמיתי? הרובוט יוכל לשחות עם הדגים באוקינוס ולדוח על מיקומם וכו'.נו, טוב, רק עד שיגמרו לו הבטריות.

תראו את הרובוט העצבני

במוזיאון לטבע, בין שלדים ענקיים של דינוזאורים עתיקים, מסתובב רובוט משונה. הוא לא נראה כמו ג'וק או דג, אבל גם לא כמו אדם. הוא נראה בעיקר כמו עמדת כספומט ניד.
זהו רובוט ההדרכה של המוזיאון, והוא תוכנת כך שיוכל להגיב אל האנשים סביבו. אם למשל, הוא מנסה לעבור (הוא נוסע ברחבי המוזיאון על גלגלים), והוא מתנגש ביותר מדי אנשים, הוא מתעצבן ומסביר שהוא באמצע סיור והם מפריעים לו. הוא מתוכנת "להרגיש" ארבע תחושות: תסכול, בדידות, בלבול ואושר. הוא מגיב לפי היחס שקיבל מהאנשים באותו יום. בסוף היום הוא שולח דואל (e-mail) אל המתכנת שלו, ומדוח לו על מצבו: "היום אני מרגיש %95 אושר + %5 תסכול ואני קצת בודד".

אז בשביל מה בעצם צריך רובוט? הרי אפשר להעסיק בן אדם בתפקיד הזה, וגם הוא יתעצבן בסוף היום? אבל במוזיאון אומרים, שרק ככה אנשים מעריכים את הרובוט. אחרת בכלל לא היו מתיחסים אליו. אבל עכשיו, כשהוא מתנגש במישהו ואומר שמפריעים לו, אז עונים לו: "אה, אתה בסיור? סליחה…"

כנראה שנצטרך לחכות עוד די הרבה שנים עד שנראה כאן רובוטים כמו בסרטי מדע בדיוני. התהליך מסובך הרבה יותר ממה שנדמה לנו, אבל הוא מורכב משלבי ביניים בהחלט משעשעים, אז כדאי מאוד לעקוב אחריהם.

דדלוס ואיקרוס

המיתולוגיה היוונית מספרת על איקרוס ובנו דדלוס, שרצו לעוף כמו ציפור, כדי לברוח ממגדל שבו היו כלואים. הם בנו לעצמם כנפיים עשויות נוצות והדביקו לגופם את הכנפיים בעזרת שעוה. הם קפצו מראש המגדל הגבוה ודאו מעל הים. אלא שהתוכנית שלהם לא הצליחה. השמש חיממה את השעוה, המסה אותה והכנפיים – נפלו. האב ובנו צללו בים וטבעו.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~318364653~~~65&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן