סיקור מקיף

הרובוטים נכנסים לחזית הלחימה

צבא ארה"ב מתכוון לשלוח לראשונה רובוטים חמושים לשימוש מבצעי בחודשים הקרובים; הרובוטים, שיוצבו בעיראק, פותחו בעקבות דרישות החיילים

סוכנויות הידיעות

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/robodeath.html

חבלני משטרה ורובוטים לפירוק פצצות הם לצערנו חזון מוכר מאוד בארצנו. חברה אמריקאית החליטה, בשיתוף עם הצבא, להפוך את הרובוטים הללו לכלים התקפיים.
צבא ארה"ב מתכנן לשלוח לעיראק 18 רובוטים שחומשו וצויידו ללחימה החל מהחודשים מארס או אפריל. הרובוטים, שנקראים חרבות (SWORDS-Special Weapons Observation Reconnaissance Detection Systems), יהיו הרובוטים החמושים הראשונים בשימוש מבצעי. עיניים רבות בפנטגון יהיו נשואות אליהם לנוכח התוכניות הנרחבות להכנסת רובוטים למערך הלוחם.

קציני צבא אוהבים לעשות השוואה ביניהם לבין חיילים. הם לא זקוקים לאימונים, מזון או ביגוד. ניתן להשאיר אותם במחסן בין המלחמות. הם אף פעם לא מתלוננים ויותר מכל הם חוסכים את הצורך לשלוח מכתבים הביתה במקרה שהם לא יחזרו בחתיכה אחת. אבל, הם לא פועלים על דעת עצמם. כל תנועה או לחיצה על ההדק מתבצעות על ידי מפעיל הרובוט שמתבונן מבעד למצלמות הוידאו המותקנות על הרובוט ומכוון אותו בעזרת שלט רחוק . "ההבדל היחידי הוא שהנשק לא צמוד לכתף, הוא נמצא במרחק של עד 800 מטרים", אמר בוב קווין, מנהל Talon robots בעבור חברת Foster-Miller.

קווין אמר שהסבת הרובוטים לפעילות התקפית נעשתה בעקבות קריאות מהשטח. הוא סיפר שחיילים אמרו לקצינים ולאנשי החברה: "החברים שלנו נהרגים שם. אנחנו אוהבים את מסלקי הפצצות פצצות אבל בואו נשים על זה כלי נשק". הפיתוח שבוצע בשיתוך חברת Picatinny Arsenal ארך כשישה חודשים ועלה כשני מיליון דולר.

ממאג ועד סופות ברזל

הרובוט שעולה 200,000 דולר ליחידה, מצוייד במקלע מסוג מינימי (M249) בקוטר 5.56 מ"מ או במאג בקוטר 7.62. הרובוט נושא גם ארבע מצלמות הכוללות אפשרויות להגדלה ואמצעי ראיית לילה, שכבר נמצאות בשימוש הצבא. במהלך הניסויים שנערכו הרובוט השיג מאה אחוז פגיעות במטרות. לדברי קווין, חייל שיכול לפגוע בכדורסל ממרחק 300 מטרים יכול לפגוע במטבע מאותו מרחק אם הוא מפעיל את הרובוט. ה-SWORDS כבר נוסה עם מקלעים בקוטר 0.5 אינץ' (12.7 מ"מ) ועם מטולי רימונים ורקטות . הוא אפילו נוסה עם נשק ניסיוני בשם סופת ברזל, שיורה כדורי ברזל המוצבים אחד מאחורי השני ומופעלים בהצתה חשמלית. סופת הברזל יכולה לשחרר 6,000 כדורים בדקה.
הרובוט מונע על ידי סוללות ליתיום ויכול לפעול בין שעה לארבע שעות ברציפות. הוא נוסע על זחלים הדומים לאלו של טנקים ויכול לעבור גדרות תיל,לעלות במדרגות ולטפס על ערמות סלעים. המהירות המקסימלית שלו היא כשישה קמ"ש.
הרובוט לסילוק פצצות כבר הוכיח את עצמו בעיראק כעמיד מאוד. אחד הרובוטים הועף מגג של ג'יפ האמר לתוך נהר בעקבות פיצוץ מטען צד. הוא יצא מהנהר בנסיעה.

בקרוב: רובוטים יילחמו בעירק

צבא ארה"ב משקיע ברובוטים מתוחכמים אשר נעים על פני משטחים לא אחידים, מנטרלים מטעני צד ואפילו יורים למרחק באופן מדויק. הם נשלטים מרחוק על ידי מפעילים, שישתמשו לשם כך בג'ויסטיק

הגשם הפך לשלג בבוקרו של יום סוער בחודש ינואר, וכל הגברים שנאספו במגרש החניה באנג'לווד קליפס בניו ג'רזי היו מעדיפים בוודאי להימצא תחת מחסה. אך מזג האוויר כלל לא הטריד את הרובוט-הצלף בו צפו. החייל המתכתי נע על פני שלוליות כאשר קנה מכונת היריה המשולב בגופו מזכיר את אפו של פינוקיו.
הצבא האמריקני מתכנן לשלוח 18 רובוטים-לוחמים דומים, הנשלטים מרחוק, להילחם בעירק החל ממרץ או אפריל השנה.

הרובוטים הללו, המכונים ה-SWORDS (קיצור ל-Special Weapons Observation Reconnaissance Detection Systems), פותחו על ידי חברה קטנה ממסצ'וסטס. הם יהיו הרובוטים הניידים הראשונים שיישאו נשק וישתתפו בקרב, שנים רבות לפני שיעשו זאת כלי רכב מלחמתיים עתידיים (Future Combat System או FCS), המפותחים כיום על ידי חברות ענק בהן לוקהיד מרטין וג'נרל דינמיקס.

לא רובוט רצחני

כאשר אחד מהרובוטים האלה יוצא מלובי מפואר של בניין משרדים ונע ברחוב הוא כמעט מזכיר בן אדם ולא חייל ממוחשב וצייתן. אם תרצו, ה-SWORDS הוא דגם משופר של חייל אנושי: הוא אינו זקוק לאימונים, למזון או למדים. אפשר לאחסן אותו בקופסה בין המלחמות. הוא אף פעם לא מתלונן. והכי חשוב – אין צורך לבשר למשפחתו במקרה והוא נופל בקרב.
תהליך הפיתוח, שנערך בשיתוף חיילים ומהנדסים מבסיס הנשק Picatinny בניו ג'רזי, ארך שישה חודשים, ועלות הוספת הנשק לרובוט הרגיל הגיעה לכשני מיליון דולרים בלבד, על פי הערכותיהם של קווין ושל אנתוני סבאטו, מנהל טכנולוגיה ב-Picatinny.
אנשי הצבא ממהרים להדגיש כי לא מדובר ברובוטים הרצחניים שמוכרים לנו מסרטי המדע הבדיוני כמו "רובוקופ". רובוט SWORDS יורה רק כאשר מפעיל אנושי לוחץ על כפתור, לאחר שזיהה מטרה על מסך וידאו שמקרין את שידוריה של המצלמה המובנית ברובוט.
"ההבדל היחיד הוא שהשליטה על הנשק אינה בידי הרובוט אלא בידי המפעיל, המרוחק ממנו כ-800 מטרים", אמר בוב קווין, מנהל הרובוטיקה בחברת Foster-Miller, שמייצרת את ה-SWORDS.

החיילים בעד
לדברי קווין, שינוי הייעוד של הרובוטים הקיימים, שמשרתים כבר בצבא האמריקני מאז שנת 2000, ממכונות שתפקידן לנטרל מטעני צד לרובוטים שמסוגלים לירות – הוא תהליך לא פשוט.
מדובר בפיתוח משותף של הצבא ושל Foster-Miller, חברת רובוטים שנרכשה בנובמבר על ידי קבוצת QinetiQ, שנמצאת בבעלות משותפת של משרד ההגנה הבריטי
ושל קבוצת Carlyle, חברת אחזקות מוושינגטון. גורמים רשמיים בצבא ועובדי החברה, שמעו לקולם של חיילים, שהציעו לצייד בנשק את הרובוטים שמנטרלים פצצות ומטענים, במטרה לחסוך בחיי אדם.
הגירסה החמושה של הרובוט, שעלותה 200,000 דולרים, מצוידת בכלי נשק אוטומטיים, מדגם M249, שיורה כדורים בקוטר 5.56 מילימטר בקצב של 750 כדורים לדקה, או מדגם M240, שיורה כדורי 7.62 מילימטר בקצב של 700-1,000 כדורים לדקה. ה-SWORDS מסוגל לירות כ-300 כדורים לדקה, באמצעות דגם M249 , בטרם יש צורך לטעון אותו מחדש.
כל הציוד האופטי שמותקן ברובוט – ארבע המצלמות, ציוד לראיית לילה ועדשות תקריב – כבר היה קיים ברשות הצבא ולא נרכש במיוחד.

הפעלה על ידי ג'ויסטיק
במגרש החניה של משרדיה הראשיים של תחנת הטלוויזיה CNBC מסיים הרובוט להדגים למצלמות את יכולותיו, בהן טיפוס במדרגות, התרוצצות בין חדרים ואפילו שידור של כמה מקטעי הווידאו שצילם בטלוויזיה.
מפתחיו אומרים כי בדומה לטנק, הוא מסוגל לנוע על גבי ערימות של סלעים וחוטי תיל, למרות שהוא אינו יכול לנוע במהירות שעולה על גבי כשישה קמ"ש.

רובוט עמיד למדי
הרובוט שפותח כבר הוכיח עצמו כעמיד למדי. לדברי קווין, אחד הרובוטים הועף בפיצוץ מגגו של ג'יפ בעירק ונחת בנהר סמוך. החיילים פשוט פתחו את יחידת השליטה שנפגעה, וחילצו את הרובוט מהנהר.
הרובוט, שפועל באמצעות סוללת Lithium ion, יכול לעבוד בין 1-4 שעות ברצף, תלוי בסוג המשימה שניתנה לו. הוא מופעל על ידי שלט רחוק שמשקלו כ-13 ק"ג, וכולל שני ג'ויסטיקים, כפתורים רבים ומסך וידאו. קווין מסביר שהיחידת השליטה הזו עשויה להיות מוחלפת בעתיד על ידי בקר דמוי Gameboy (קונסולת משחק ניידת של חברת נינטנדו), שיהיה מחובר למשקפי מציאות מדומה.
במהלך השנה האחרונה ביצע הצבא בדיקות ל-SWORDS בבסיס Picatinny ובשטח האימונים אברדין שבמרילנד, על מנת לאתר ליקויים בתפקודו של הרובוט ולוודא כי הוא מסוגל להתמודד עם מכשירים המשבשים גלי רדיו ואמצעי נגד שונים. (סבאטו סרב להגיב על השאלה מה יקרה אם הרובוט והשלט הרחוק שלו יפלו לידי האויב).
המפתחים אומרים שה-SWORDS לא רק מאפשר למפעיל לירות אל עבר האויבים ללא סכנת פגיעה, אלא גם אמור להפוך את הירי למדויק יותר. קווין טוען, שחייל אופייני, שיוכל לפגוע במטרה בגודל כדורסל שנמצאת במרחק של 300 מטרים ממנו, יוכל, בעזרת הרובוט, לפגוע במטרה בגודל של מטבע מאותו המרחק.

רובוט קטלני
הדיוק המשופר נובע בעיקר מהעובדה שהרובה מורכב על גבי בסיס יציב ויורה באופן אלקטרוני, זאת, בניגוד לרובה שמוחזק בידיו של חייל אנושי, הסביר הסמל סאנטיאגו טורדילוס, מחברי ההנהלה הטכנולוגית ב-Picatinny. כך ניתן יהיה להימנע מבעיות רבות שעלולות לקרות במהלך ירי, כמו הצורך לעצור ולכוון, מתח ועוד. "זה מעלים את מרבית טעויות הירי שישנן", אמר טורדילוס.
מרבית הסיכויים שה-SWORDS יהפכו לקטלניים עוד יותר בעתיד. הרובוט נוסה בשימוש במכונת יריה בעלת קוטר גדול יותר, של 50., כמו גם בשימוש בטילים ומטולי רימונים, ובנשק נסיוני, שיוצר על ידי החברה האוסטרלית Metal Storm, שדוחס כמה טילים למחסנית אחת, וכך מספק ירי מהיר בהרבה.

"ב-Picatinny ירינו 70 פעמים וכל היריות היו פגיעות מדויקות", אמר סבאטו, בעודו מתפאר בהצלחה שנחלו אנשיו בירי עם משגר טילים מתקופת מלחמת וייטנאם, שהורכב על גבי הרובוט החדיש.

"תמיד יהיה בן אדם שיחליט"
הרבה גורמים יעקבו אחר ה-SWORDS בצאתו לקרב. יום אחד יבואו בעקבותיו כלי רכב גדולים, כמו ה-MULE בן ששת הגלגלים, כלי רכב שמשקלו 2.5 טונות, הכולל שישה מנועים, על מנת להפכו לעמיד יותר, ונמצא כיום בפיתוח בלוקהיד מרטין.
גם זרוע הפיתוח של הפנטגון, ה- Defense Advanced Research Projects Agency, אישרה לאחרונה חוזים לפיתוח רובוטים, שיום אחד יוכלו להיות מוצנחים ממטוסים בעיצומו של קרב, וכן לרובוטים אחרים, שיוכלו לטפס על קירות באמצעות אנרגיה אלקטרוסטטית, שמכונה גם "היאחזות סטטית".
רבים מכלי הרכב שמפותחים עבור ה-FCS ייהנו מעצמאות מסוימת, שתבוא לידי ביטוי באפשרות לנווט על גבי משטחים לא אחידים, להימנע ממכשולים בדרך ולקבל החלטות אודות משימות מסוימות מבלי להתייעץ עם מערכת אחרת או מפעיל אנושי.
לכאורה, מפרים הרובוטים את חוקי הרובוטיקה של אסימוב, אשר הראשון בהם קובע כי רובוט לא יפגע באדם, אך במקרה זה נשאלת השאלה אם הפגיעה נגרמת על ידי הרובוט או מפעילו. ג'ים לורי, נשיא חברת Perceptek מקולורדו, המפתחת מערכות רובוטיקה עבור הצבא האמריקני, סבור שהרובוטים הלוחמים לא יורשו לקבל החלטה אם ללחוץ על ההדק. "גם בעתיד הנראה לעין, תמיד יהיה בן אדם שתפקידו לקבל את ההחלטה, האם מדובר באויב או חבר. זו החלטה שקשה להגיע אליה באופן עצמאי", אמר לורי.

ידען הרובוטיקה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~65940291~~~179&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן