סיקור מקיף

הצוות העשירי הגיע לתחנת החלל בשלום לאחר דרמה בת דקות אחדות

לסויוז נדרשו 49 שעות כדי להגיע לתחנת החלל * בוצעה עגינה ידנית ומרכז הבקרה במוסקבה לא הסביר הסיבה לכך

אבי בליזובסקי

הן שריפוב והן צ'או הם ממוצא אסיאתי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/iss161004.html

ספינת חלל רוסית שנשאה צוות בן שלושה אנשים עגנה בהצלחה בתחנת החלל הבינלאומית. כך מסר מרכז הבקרה הרוסי. בחללית מדגם סויוז הגיעו לתחנה הקוסמונאוט שאליז'אן שאריפוב ויורי שארגין והאסטרונאוט האמריקני לירוי צ'או. הם נצמדו לתחנה בשעה 04:16 שעון גריניץ', דקה שלמה לפני המועד המתוכנן.
השלושה יבלו 10 ימים בהחלפת הצוות הקיים שיחזור לכדור הארץ ביחד עם שארגין. צ'או ושאריפוב יבלו את ששת החודשים הבאים על סיפון תחנת החלל הבינלאומית.
במרכז הבקרה בקורוליוב, ליד מוסקבה פרצו כולם במחיאות כפיים לשמע הידיעות על העגינה הבטוחה. קודם לכן הודיעו במרכז הבקרה כי הצוות יעגון את הסויוז באופן ידני, ולא מסרו את הסיבה לכך.

חברי הצוות שהוא העשירי במספר, יחקרו כיצד צמחים גדלים ויבצעו ניסויים בחיסונים אפשריים כנגד איידס, וכן הם מתוכננים לבצע שתי הליכות חלל. הגעתם של אנשי הצוות מסמלת את הטיסה הרביעית לתחנת החלל באמצעות חליות סויוז מאז הפסקת טיסות המעבורת עקב אסון קולומביה בפברואר 2003.
הצוות התשיעי – הרוסי גנדי פאדלקה והאמריקני מייק פינק השלים ששה חודשים בתפקיד.
קצת לפני שהגיעה ליעדה, התקדמה החללית במהירות גבוהה מהמומלץ. כתוצאה מכך החלה לשדר אות מצוקה, שסימן לצוות שיש לעבור ממצב טיסה אוטומטי לתפעול ידני. "היינו מאוד לחוצים", אמרה לודמילה לוטוקינה, אישתו של יורי שרגין. "זו לא הפעם הראשונה שראינו צוות בפעולה, אבל כמובן כשמדובר באנשים שאתה אוהב זה חרדה מסוג אחר".

יורי סמיונוב, ראש יצרנית הסויוז "אנרג'יה", תיאר את הרגעים שלפני הנחיתה. "בשלב ההתקרבות לתחנה, נתקלנו בסטייה של המהירות", אמר. "אנו צריכים למצוא את הסיבות לכך שזה קרה. ברגע הנחיתה, המכשירים שלחו אות מצוקה והצוות היה צריך לקחת פיקוד".

"קרוב למצב סכנה"
מפקד בקרת המשימה, ולדימיר סולויקוב, אמר שכ-200 מטר לפני הנחיתה בתחנה, הספינה בלמה ועברה למצב ידני. "למרות שהרגשנו במהירות מוגברת הכל הלך חלק", אמר. " זה היה קרוב למצב סכנה, אבל הצוות התנהג בצורה מבריקה". סגן מנהל נאס''א, פרד גרגורי, הסכים: "התברר שהצוות הגיע מאומן היטב".

נחיתת הסויוז בתחנה התקבלה במחיאות כפיים בקרב צוות בקרת המשימה. קרובי האסטרונאוטים שיחררו אנחת רווחה. בניגוד למשימות קודמות של הסויוז, אף אחד מאנשי הצוות הנוכחיים לא הטיס אותה בעבר. אבל גורמים רשמיים המעיטו בערך היעדר הניסיון ואמרו שהצוות עבר הכשרה מספקת.

אנשי הצוות החדש נשמעו מאוששים במסיבת העיתונאים האחרונה שהופיעו בה ערב טיסתם בטיל הרוסי מדגם סויוז TMA-5 מבייקונור שבקזחסטן. תקלות טכניות הובילו פעמיים לדחיית השיגור. "שליז'אן הוא אדם גמיש והפך לחבר טוב מאוד שלי" אמר צ'או בראיון לרויטרס. "יהיה כיף לבלות איתו את ששת החודשים הבאים." הוסיף, ברוסית שוטפת.

ידען תחנת החלל הבינלאומית
לידיעה בבי.בי.סי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~971417073~~~88&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן