סיקור מקיף

העיכוב בשיגור המעבורת מדאיג את השותפות לתחנת החלל הבינלאומית

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/shuttle190705.html

השותפים הבינלאומיים בתחנת החלל הבינלאומית תלויים בהשבתו לטיסה של צי המעבורות של נאס”א כדי להשלים את הקמת התחנה. לאחר העיכובים החוזרים ונשנים בשיגור המעבורת דסקוורי החלו נציגי המדינות החברות בפרויקט לגלות סימני עבצנות מהזמן הארוך שלוקח להכין את המעבורת דיסקוורי.
יפן, אחת מ-16 המדינות, השקיעה 3 מיליארד דולרים ברכיבים וכלי טיס לתחנת החלל, לרבות מעבדה המכונה קיבו – תקווה ביפנית.
קיבו נמצאת כעת, ביחד עם מודול קולומבוס האירופי – הכולל מסדרון חללי, קורה ותמך לתחנה, קולטי שמש, וחלון כיפתי נוצץ בהאנגר במרכז החלל קנדי לא הרחק מהמקום שבו נאס”א מבצעת בדיקות לאיתור התקלות בדיסקוורי.

שיגור המעבורת, שהיה אמור להיות הראשון מאז אסון קולמביה ב-2003, נדחה ביום רביעי בשל תקלה בחיישן הדלק.
“אנחנו מודאגים” אמר מנהל תוכנית תחנת החלל מטעם סוכנות החלל היפנית, קוניאקי שיראקי, שביקר בפלורידה בשבוע שעבר כדי לצפות בשיגור אשר נועד לחדש אספקה לתחנת החלל, משום שבצוות בחללית דיסקוורי גם האסטרונאוט היפני סואיצ'י נוגוצ'י, שיגור שכאמור בוטל.
המעבורות מתוכננות לחדול מלטוס בשנת 2010 והדבר משאיר מעט מאוד זמן לסיום בנית תחנת החלל. לפני האסון תוכננו למלאכה זו 28 טיסות מעבורת.
כעת מתכננת נאס”א רק 20 שיגורים במקרה הטוב, כשבפועל קרוב לודאי שהמספר יהיה קרוב יותר ל-15. אומר מנהל נאס”א, מייקל גריפין. וגם הסיכוי שטיסות אלה ימריאו תלוי ביעילות של מכל הדלק החדש ושאר השינויים שנעשו בעקבות אסון קולומביה, הוסיף.
“אם אנו רוצים להשלים את תחנת החלל הבינלאומית בעתיד הקרוב, אזי אנו צריכים לקבל החלטה לפיה המכל מספיק טוב כדי להמריא. אמר גריפין בשבוע שעבר במסיבת עיתונאים.

עוד אמר גריפין כי כדי לחדש את טיסות הרכבת המעבורת, על נאס”א להעמיד בכוננות מעבורת שניה במקרה של משימת הצלה דחופה של הצוות. “לא נוכל גם להחזיק יכולת חילוץ וגם לתחזק את התחנה.” אמר גריפין.
בנאס”א מבקשים גם להגדיל את מספר חלונות השיגור באמצעות ויתור על הדרישה לשגר מעבורות רק בשעות היום כדי שניתן יהיה לצפות בשברים שנושרים ממכל הדלק החיצוני. ההצעה היא לבצע תצפית זו באמצעות מכ”ם.

ידען תחנת החלל הבינלאומית
ידען בחזרה לטיסות המאוישות
לידיעה בסי.אן.אן
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~217123359~~~188&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן