סיקור מקיף

הספיריט מציין שנה במאדים

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/spirityear.html

חלפה שנה מאז נחת הרובוט הראשון מבין שני הרובוטים המסיירים במאדים. רכב הספיריט פילס את הדרך כאשר נחת ב-3 בינואר 2004, ושלושה שבועות לאחר מכן נחת האופורטיוניטי. שני הרכבים, המצוידים בערכה של כלים גיאולוגיים, גילו עדויות ישירות לכך שכוכב הלכת האדום היה פעם מכוסה מים נוזלים.
המשימה המקורית של הרכבים הללו שתוכננו לפעול תשעים יום הוארכה והם צפויים עוד לעבוד זמן נוסף. "שני הרכבים נמצאים במצב מצוין יחסית לגילם", אמר ג'ים אריקסון, , מנהל פרויקט הרכבים הרובוטים במעבדה להינע סילוני של נאס"א.
"הרכבים התאומים צלחו את מזג האוויר הגרוע בחורף המאדימאי, וכעת אנו מצפים לבוא האביב. "הרכבים במצב מצוין להמשיך לחקור, אך אינני יכול לתת על כך ערבויות."
הספיריט נחת באיזור סמוך לקו המשווה של מאדים הידוע בשם מכתש גוסב. שם גילה מינרל בסלע היסון הקרוי גואטיט (goethite) הנוצר רק בנוכחות מים. תאומו של ספיריט, אופורטיוניטי שנחת במאדים ב-24 בינואר חוקר את מישור מרידיאני בצדו האחר של קו המשווה המאדימאי – איזור שטוח שגודלו כגודלה של מדינת אוקלהומה. הגילויים שלו היו דרמטיים יותר,ף במיוחד מצא הרובוט את המינרל ג'רוסיט – ברזל גפריתי שביחד עם עדויות נוספות מגבירות את הסיכוי שמרידיאני היה פעם אתר של אגם חומצי.
הממצאים משני הרכבים מעודדים את המדענים להאמין כי בכוכב הלכת האדום אכן שררו התנאים הנחוצים בהסטוריה להיות בית לחיים. אופורטיוניטי נוסע כעת לעבר מגן החום שהגן עליו במהלך הכניסה לאטמוספירה של מאדים. אנשי צוות הרכב מקווים לקבוע כמה פגעה האטמוספירה בשכבת ההגנה. "עם קצת מזל, התצפיות עשויות לסייע לנו לשפר את היכולת שלנו להנחתת כלי רכב עתידיים על פני השטח של כוכבי לכת אחרים" אמר אריקסון.
ספיריט חוקר את גבעות קולומביה שבתוך מכתש גוסב. החקירה של הסלעים העשירים בזרחן שעשוים להיות תוצרים של התפרצות הר געש או פגיעת מטאוריט. זרימת המשימות הרובוטיות למאדים תמשיך השנה עם שיגורה באוגוסט של מקפת חדשה – Mars Reconnaissance או סוקר המאדים בעברית. המשימה הבאה שבה יונחתו חלליות על פני מאדים תהיה קרוב לודאי מעבדת פיניקס של נאס"א ב-2008. האירופים, המצפים להתחיל בחיפוש אחר מים תת קרקעיים על מאדים באמצעות החללית מארס אקספרס מגווים לשלוח נחתת לפני סוף העשור.
לידיעה בבי.בי.סי
ידען מאדים

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~41541401~~~16&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן