סיקור מקיף

המדריך לבחירת בית אבות


הרגע הזה בו מחלחלת ההבנה כי הגיע הזמן לעשות מעשה ולמצוא פתרון מגורים חלופי להורה או לקרוב המשפחה הקשיש, הוא רגע מורכב וקשה.
הקושי יכול להיות מורגש הן על ידי בני המשפחה והן על ידי הקשיש עצמו (בהתאם למידת הצלילות שלו). לאחר שאותה ההבנה מחלחלת ושוקעת ומתקבלת החלטה שאין ברירה אחרת אלא לנקוט בצעד הזה, השלב הבא יהיה להקפיד ולבחור את המסגרת המתאימה ביותר עבור אותו הקשיש.

צילום: Pexels
צילום: Pexels


כל מי שמתחיל בחיפוש אחר בית אבות, עתיד לגלות שקיימים סוגים שונים של בתי אבות ובין היתר: בתי אבות סיעודיים, בתי אבות תשושי נפש, בתי אבות לעצמאיים ובתי אבות אשר כוללים מחלקות ייעודיות שונות. כמובן, שלצד בתי האבות, קיימת האפשרות גם לדיור מוגן – אפשרות זאת מיועדות לרוב עבור קשישים עצמאיים, אשר יש ברשותם כסף בכדי לממן את הפתרון המדובר.

אז איך בוחרים בית אבות?


כאמור, בשלב הראשון, חשוב להגיע להבנה לגבי סוג המסגרת המתאימה – ההבנה אמורה להתבסס על מצבו הגופני והבריאותי של הקשיש, על יכולות כלכליות ועוד..
בשלב הבא, מומלץ לשים דגש על מלוא הדרישות והצרכים מאותו בית אבות ובין היתר: מיקום גיאוגרפי, תנאי מגורים (בבתי אבות לרוב, 2 דיירים או יותר חולקים חדר), מה חשוב שיהיה באותו בית אבות, גובה התקציב אשר יכול להיות מוקצה למטרה (והאם יש אפשרויות לקבלת סיוע כספי במימון המחייה בבית האבות) ועוד..
בשלב הבא, כדאי לנסות ולחפש כמה שיותר מידע לגבי בתי האבות האופציונאליים – כידוע, בשנים האחרונות נשמעו לא מעט סיפורים קשים על בתי אבות ברחבי הארץ ומהסיבה הזאת, ההמלצה היא לאסוף המלצות, לברר מידע על הצוות המקצועי של המקום וכמובן, לקבוע פגישת ייעוץ ולערוך סיור במקום – ובמידה וישנה אפשרות לשוחח עם דיירים, כדאי גם לנקוט בצעד הזה.
מעבר לכך, חשוב לברר את כל הפרטים על איכות החיים בבית האבות: על השירותים המוצעים, על הפעילויות, על השירותים הרפואיים, על הצוות הסיעודי (ואם מורכב מאנשי מקצוע בוגרי תוכניות לימודי סיעוד), על הארוחות המוגשות במקום ולמעשה, כל פרט אחר אשר יכול לספק את התמונה המלאה על המקום.

קבלת ייעוץ מקצועי חיצוני


מי שמתקשה לבחור בית אבות – כאן חשוב להדגיש שבמקרים רבים משפחות נאלצות למצוא מסגרת מתאימה בפרק זמן של ימים בודדים (לדוגמא, מקרים בהם הקשיש אמור להגיע למסגרת מיד לאחר אשפוז), יוכל להסתייע באנשי מקצוע לצורך המטרה.
קיימת אפשרות לפנות ליועץ השמה לבתי אבות, אשר מתמחה בנושא זה. יועץ שכזה, יעניק לרוב את שירותיו ללא עלות ובאפשרותו לסייע למשפחה גם באיתור בית האבות המתאים וגם במציאת פתרונות מימון רלוונטיים. כמובן, שמי שמבקש להשתמש בשירות זה, חשוב שיוודא שהיועץ הנבחר הינו יועץ מקצועי ומנוסה ולא פחות חשוב מכך, אובייקטיבי – מה שיבטיח שלא יהיה לו אינטרס לגרום למשפחה לבחור בבית אבות מסוים, בלי קשר לטיבו ולמידת התאמתו לצרכי הקשיש.
כאן חשוב לציין שגם אם בוחרים לצורך המטרה ביועץ אשר ניתן לסמוך עליו ואפילו בעיניים עצומות, ההמלצה היא לקבל את ההחלטה רק לאחר בחינה מעמיקה של כל האפשרויות המוצעות.

בחירת בית אבות מהווה כאמור כהליך מורכב, הן באספקט הרגשי והן באספקטים אחרים – כאשר, המטרה תהיה למצוא את פתרון המגורים הטוב והמתאים האפשרי. יחד עם זאת, הבנת הצרכים והדרישות, סקירה מעמיקה של כל האפשרויות המוצעות ובמידת הצורך, קבלת ייעוץ חיצוני מקצועי, יכולה להתוות את הדרך לעבר בחירה נכונה וטובה, שאף בכוחה לשפר את רמת החיים של הקשיש.

כתבה זו היא תוכן מקודם בשיתוף האקדמית ת”א-יפו.

דילוג לתוכן