סיקור מקיף

המדעפוביה נמשכת: ועדה באו"ם אישרה הצעה המתנגדת לשיבוט בני אדם

ברוב של 71 תומכים מול 35 מתנגדים אישרה ועדה באו"ם הצהרה הקוראת למדינות העולם לאסור כל צורה של שיבוט גנטי בבני אדם, כולל מחקר בתאי גזע עובריים. ההכרעה תועבר לידי העצרת הכללית, ולמרות שאין לה תוקף חוקי, ייתכן והיא ותסמל את מגמת החקיקה העולמית בנושא

קישור ישיר לףד זה: https://www.hayadan.org.il/shibut200205.html

הוועדה המשפטית של האו"ם אישרה ביום שישי האחרון, 18/2/05 הצהרה עקרונית הקוראת למדינות העולם לאסור באופן מוחלט שיבוט אנושי על כל סוגיו, לרבות שימוש בתאי גזע עובריים למטרות מחקר.
ההצהרה אושרה ברוב של 71 תומכים מול 35 מתנגדים. 43 מחברי הוועדה לא נכחו בהצבעה על ההצעה שהגישה הונדורס בתמיכת ארצות הברית. עתה תעבור ההצעה לאישורן של 191 חברות עצרת האו"ם הכללית, אך גם אם תאושר, אין לה תוקף, שכן מדובר בהצהרה לא מחייבת.
טרם אישור נוסח ההצעה, הושמטו ממנה מספר תיקונים שבלגיה ניסתה להכניס במטרה "לרכך" אותה, ולהפוך אותה ליותר מקובלת בקרב תומכי ביצוע מחקרים בתאי גזע.
למרות שההחלטה יוצאת כנגד שיבוט אנושי בכלל, הנושא השנוי ביותר במחלוקת הוא זה של תאי הגזע העובריים, בעיקר משום שחוקרים רבים משכפלים את תאי הגזע לצורך בדיקות וניסויים ולאחר מכן נפטרים מהם.
יש מדענים הסבורים שבטכניקות אלו טמונה התקווה לריפויים של כמאה מיליון בני אדם ממחלות שונות ומגוונות, החל באלצהיימר וסוכרת וכלה בפגיעות בעמוד השדרה. אך ממשלותיהן של ארצות הברית, קוסטה ריקה ומדינות אחרות טוענות שמחקר מעין זה, לא משנה מה מטרתו, נוטל חיי אדם שלא בצדק.
ההצבעה ביום שישי סתמה את הגולל על ארבע שנות דיונים, שהחלו בשנת 2001 כאשר הוגשה הצעה לערוך אמנה בינלאומית שתאסור באופן מעשי על שיבוט בני אדם. ניסיון זה נחל כישלון חרוץ לאחר שממשל בוש לחץ להרחיב את האיסור, כך שיכלול גם שימוש בתאי גזע עובריים למטרות רפואיות, אך הוועדה המשפטית של האו"ם לא הצליחה להגיע להסכמה בנושא גם אחרי שנים של דיונים.
במקום זאת, איטליה הציעה לאסיפה לאמץ הצהרה עקרונית ולא מחייבת הקוראת לאומות "לאסור כל ניסיון ליצור חיים אנושיים באמצעות שיבוט, וכל מחקר שנועד להשיג מטרה זו". הונדורס, מאוחר יותר, קראה לחברות האו"ם "לאסור כל צורה של שיבוט אנושי, שכן הדבר פוגע בהגנה על החיים".
ארגון אמריקני המתנגד להפלות הביע שביעות רצון גדולה מהחלטת הוועדה באו"ם. "הצהרה זו מייצגת צעד משמעותי לקראת קידום הכבוד לחיים האנושיים", אמרו גורמים בארגון
והוסיפו "מתנגדי השיבוט מקבלים בברכה את החלטת הוועדה ומצפים שהמדינות החברות ימלאו אחר התחייבויותיהן הבינלאומיות כשהנושא יובא בפני העצרת הכללית".
במהלך הדיון התפתח ויכוח בשאלה, האם לאשר שיבוט של תאים אנושיים שעשוי לסייע בפיתוח תרופות למחלות רבות, בהן מחלת הסרטן. נציג בריטניה מסר, כי מדינתו מאשרת שיבוט תאים אנושיים, במטרה לסייע למיליוני בני אדם. ההצעה תועבר לאישור עצרת האו"ם.
"אנו מאשרים מחקר תאי גזע במדינתנו משום שאנו מאמינים שזה יוכל לסייע למיליוני חולים בעתיד. אך אנו מכבדים תרבויות ואמונות דתיות שיובילו מדינות אחרות לנקוט בגישה שונה", אמר השגריר הבריטי באו"ם, גאווין ווטסון.

ידען השיבוט האנושי
ידען תאי הגזע
הגנום האנושי – ההיבט המוסרי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~88405999~~~47&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן