המאבק הסתיים: הגורמים המפענחים את הגנום האנושי מתאחדים

לאחר חודשים של מו"מ שנראה היה שהגיע למבוי סתום, הגיעו שני הגופים המתחרים על פענוח הקוד הגנטי של גנום האדם, להסכם שיתוף פעולה.

מאת תמרה טראובמן
לאחר חודשים של מו"מ שנראה היה שהגיע למבוי סתום, הגיעו שני הגופים המתחרים על פענוח הקוד הגנטי של גנום האדם, להסכם שיתוף פעולה. על פי ההסכם, שני הצדדים – אנשי פרויקט הגנום הציבורי וחברת סלרה האמריקאית – יכריזו על השלמת הטיוטה הראשונה של הגנום ביום שני. החברות עדיין דנות באפשרות שיבצעו יחד את תהליך "פרוש הגנום", בו יקבעו המדענים את תפקידיהם המשוערים של הגנים ויפרסמו יחד את ממצאיהם בכתב עת מדעי.

מקור בסלרה אישר בשיחה ל"הארץ" כי שני הצדדים מעוניינים בהכרזה המשותפת, אך אמר: "על פי התנהלות הדברים עד כה, יכול להיות שברגע האחרון יהיה עוד פיצוץ וההכרזה המשותפת תבוטל".

מאז שד"ר קרייג ונטר הקים את סלרה ב-98', הוא ניהל תחרות קולנית ומתוקשרת נגד פרויקט הגנום הציבורי, הממומן בעיקר על ידי "קרן וולקום" – קרן פילנטרופיה בריטית, ועל ידי המכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב. בפרויקט משתתפים מדענים מאוניברסיטאות ומרכזי מחקר ציבוריים.

לשני הצדדים יש אינטרס לנטרל את התחרות ביניהם ולקחת פסק זמן מההשמצות ודברי הביקורת ההדדיים, ושניהם יכולים כבר היום לרשום לעצמם בסיפוק כי השיגו את המטרות העיקריות אליהן שאפו. מדעני הפרויקט הציבורי הצליחו לפענח רצף כמעט מלא של הגנום, שמופקד בבסיס נתונים חופשי לשימוש באינטרנט. סלרה הוכיחה כי השיטה השנויה במחלוקת שלה לפיענוח הגנום, אכן פועלת. סלרה, שבינתיים שומרת לעצמה את הגרסה שלה לגנום האדם, מעבדת את רצפי הדי-אן-אי בצורה שמאפשרת זיהוי מהיר של הגנים, ונותנת להשתמש בבסיסי הנתונים שלה תמורת תשלום. המגזין "ניו יורקר" ציטט בשבוע שעבר מדענים שטוענים שוונטר מעוניין ששמו ייחרט בדפי ההיסטוריה ולכן משתף פעולה עם הפרויקט הציבורי כדי לשפר את סיכוייו לזכות בפרס נובל.

משמעות פיענוח גנום האדם היא קביעת הסדר המדויק של כל יחידות הדי-אן-אי שבגנום. בשילובים השונים של יחידות הדי-אן-אי כתובה התוכנה הגנטית, המכוונת את התפתחות גוף האדם מההתעברות ועד למוות. רצף הגנום צפוי להוות בסיס לתובנות ביולוגיות חדשות ולסייע בזיהוי תפקידי הגנים, הקשר שלהם למחלות, ופיתוח תרופות מסוג חדש.

לדברי פרופ' אריק לנדר מ-MIT שמשתתף בפרויקט הציבורי, "בפעם הראשונה תהיה לאדם את רשימת החלקים המלאה של עצמו". לנדר צופה שכאשר יושג העותק המלא של גנום האדם, בעוד כשנתיים, "מדענים בכלל לא יוכלו להבין איך היה אפשר לעבוד בלעדיו".

ניסיון האיחוד הקודם של אנשי סלרה והפרויקט הציבורי נכשל בפברואר לאחר שהצוות שבראשו ד"ר פרנסיס קולינס, מנהל המכון הלאומי לחקר תורשת האדם והאחראי בארה"ב על הפרויקט הציבורי, לא הסכימו לחרוג ממדיניות פרסום נתוני הפענוח מדי יום. ונטר אמר אז שסלרה לא מוכנה שחברות מסחריות אחרות ישתמשו במידע שלה וימכרו אותו למתחריה.
{הופיע בעיתון הארץ, 23/6/2000}

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~292332576~~~28&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן