סיקור מקיף

הכל כתוב בקרח

דגימות קרח שהופקו בקידוח באנטארקטיקה מראות כי במשך מאות אלפי שנה לא גדל שיעורם של גזי החממה באטמוספירה כפי שגדל בעקבות פעילות האדם

אחת מדגימות הקרח שהוצאו מ-Dome C. גזי החממה התגלו בתוך בועות אוויר שנלכדו בקרח

דגימות של קרח קדום שהופקו באמצעות קידוח במעמקים הקפואים של אנטארקטיקה מגלות, שבמשך 650 אלף שנים לפחות ריכוזיהם של שלושה גזי חממה חשובים לא הגיעו לרמות הקיימות כיום באטמוספירה עקב פעילות האדם. הגזים שבהם מדובר הם דו-תחמוצת הפחמן, מתאן ותחמוצת חנקתית. ריכוזי הגזים הללו באטמוספירה גדלו במאות השנים האחרונות בקצב גדול בהרבה מקצב גידולם לפני שהאדם החל לכרות יערות ולשרוף פחם ודלק אחר באינטנסיוויות.
קידוח הקרח ובדיקת הדגימות נעשו על ידי "התוכנית האירופית לקידוח קרח באנטארקטיקה", והתוצאות פורסמו באחרונה בכתב העת "Science". גזי החממה התגלו בתוך בועות אוויר שנלכדו בדגימות הקרח, אשר הוצאו בעזרת קידוח לעומק של כמעט 3.5 קילומטרים באזור נידח במזרח אנטארקטיקה המכונה "Dome C".

מומחים שלא היו שותפים למחקר אמרו כי הדגימות מספקות תמונה חיונית של השינויים באטמוספירה ובאקלים האנטארקטי לאורך זמן. לדבריהם, הנתונים יסייעו לבחון ולשפר מודלים ממוחשבים המשמשים לחזות כיצד הצטברות של גזי חממה ישפיעו על האקלים.

העדויות הקדומות ביותר עד היום לשינויים בריכוז דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה, שנאספו בקידוחי קרח בתחנת המחקר הרוסית במזרח אנטארקטיקה, הן מלפני מעט יותר מ-400 אלף שנים. "כעת החוקרים הצליחו ללכת אחורה עוד 250 אלף שנים וגילו כי הטבע לא הגיע רחוק כל כך כמו בני האדם", אמר ריצ'רד אלי, פרופסור למדעי כדור הארץ באוניברסיטת פנסילווניה ומומחה לדגימות קרח. "אנחנו משנים את העולם באופן אדיר – הרבה מעבר למצב שבו הוא נמצא במשך הרבה מאוד זמן".

הנתונים החדשים גם מספקים את התמונה המפורטת הראשונה של התנאים ששררו במהלך תקופת המחזורים של עידן הקרח, שהתרחשו לפני יותר מ-400 אלף שנים. מדובר בפרק זמן בהיסטוריה בת שני מיליון השנים של כדור הארץ, שהתאפיין במחזורים של תקופות קרות וחמות, שלאחריהן, עקב גורם לא ידוע כלשהו, התקופות הקרות התארכו והתקופות החמות התקצרו, אך נהפכו לאינטנסיוויות יותר. לפני ואחרי תקופת המעבר הזאת, כך עולה מדגימות קרח, תמיד היה קשר הדוק בין כמויות גזי החממה לבין הטמפרטורה.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~342428397~~~40&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן