סיקור מקיף

החללית ג'נסיס התרסקה במדבר יוטה: מצנחיה לא נפתחו (עדכון)

עדכונים משעה 23:25

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/gensisupt080904.html


עדכון 8/9/2004 שעה 23:10


רגעיה האחרונים של החללית ג'נסיס

קפסולת החלל התרסקה על כדור הארץ

קפוסולת חלל של נאס"א שנשאה חלקיקים שנפלטו מהשמש, התרסקה בשובה לכדור הארץ במדבריות יוטה לאחר שהמצנח לא הצליח להיפתח.
החללית ששוויה 264 מיליון דולרים שהתה בחלל שנתיים ואספה חומר מהשמש כדי לסייע למדענים להבין טוב יותר את מקור השמש וכוכבי הלכת.
טייסים העובדים כפעלולנים בהוליווד המתינו לתפוס את הקפסולה בעודה באוויר כדי לתת למטענה הרגיש נחיתה רכה. נאס"א הודיעה כי הקימה צוות לחקור מה השתבש.

הבכירים מסרו כי יקח עוד זמן לפני שניתן יהיה לדעת אם כמה, או אם בכלל הנתונים המדעיים ניתנים לשיחזור.

"אנחנו מעריכים שהקפסולה נחבטה בקרקע במהירות של 310 קמ"ש", אמר כריס ג'ונס, מנהל תחום מחקר מערכת השמש במעבדה להנע סילוני של נאס"א בפסדינה, קליפורניה.
רוי האגארד, שהוביל את צוות החילוץ האווירי היה אחד הראשונים שהגיע לאיזור ההתרסקות. הוא גילה את החללית ג'נסיס קבורה למחצה באדמה.
הכלי היה סדוק במקצת – כמה סנטימטרים – בשל מהירות הפגיעה הגבוהה, אמר. " לדבריו נראה כי גם הציוד המדעי סדוק.
החללית פלטה מתוכה את המכל בשעה 11:53 לפי שעון גריניץ' (14:53 שעון ישראל) במהירות ובכיוון הנכונים והחלק שנפלט חדר לאטמוספירה כמתוכנן בשעה 15:54 שעון גריניץ' (18:54 שעון ישראל). האנשים בחדר הבקרה מחאו כפיים והריעו כאשר המצלמות לטווח ארוך צפו בקפסולה שמשקלה 190 קילוגרם באטמוספירה העליונה.

הקפסולה דהרה לעבר כדור הארץ ואולם המדענים ציפו לראות אותה מואטת בשל פתיחת מצנחים צדדיים ועוד יותר מואטת עם פתיחת המצנח הראשי השמחה הפכה להלם כאשר הם הבינו כי דיסקת הכסף, כפי שהיא נראתה, עושה דרכה לקראת התנגשות אלימה עם קרקע המדבר.
הקפסולה פגעה בקרקע סמוך לשעה 16:00 (19:00 שעון ישראל), 15 דקות מלאות לפני הזמן שבו היא היתה אמורה לצנוח מהשמים בתמרונים נשלטים בידי טייסי המסוקים.

"יש הרבה דברים חמורים שהיו יכולים לקרות וקיבלנו כנראה סדרה ארוכה של כמה מהם. אמר מנהל הפרויקט דון סוויטנם. "עדיין יש לנו תקוות שהחלק המדעי של המשימה יניב תוצאות" אמר באופטימיות.

לידיעה בבי.בי.סי


המצנח לא נפתח, והחלקיקים מרוח השמש נקברו במדבר יוטה

מאת יובל דרור, הארץ


הכמוסה נופלת למדבר יוטה

סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) רשמה אתמול (רביעי) עוד כישלון צורב. בשעה 7 בערב (שעון ישראל) התרסקה במדבר יוטה כמוסה שהכילה דגימות אטומים מהרוח הנושבת מהשמש. הכמוסה היתה אמורה להילכד באוויר על ידי צמד מסוקים שטייסיהם התאמנו למשימה במשך חמש שנים, ואולם המצנחים שהיו אמורים להאט את נפילתה ולאפשר את תפיסתה פשוט לא נפתחו. הקופסה, שמשקלה 205 ק"ג, צללה לאדמה והתרסקה. אמש עדיין לא היה ברור מה עלה בגורל הדגימות, אבל בגלל רגישותן הרבה – שחייבה את מבצע התפיסה המסובך – ייתכן שניזוקו.

חללית המחקר "ג'נסיס" שוגרה לחלל ב-8 באוגוסט 2001 עם מטרה ברורה: להחזיר לכדור הארץ דגימות של אטומים טעונים (יונים) מהרוח הסולארית. כדי "לאסוף" אותם שוגרה חללית המשימה למרחק של 1.5 מיליון ק"מ מכדור הארץ, לאזור המכונה L1, שבו כוח המשיכה של כדור הארץ וכוח המשיכה של השמש מבטלים זה את זה.

לאחר שהתמקמה במסלול המיועד שלפה ג'נסיס 55 לוחות בצורת משושה, העשויים ממגוון חומרים טהורים, ובהם צורן, אלומיניום, זהב ויהלום, ופרשה אותם כך שיופנו כלפי הרוח הסולארית. היונים נקלטו בתוך הלוחות המיוחדים ונשמרו בהם במצב שלא שינה את תכונותיהם הבסיסיות. ב-850 הימים שבהם נחשפו הלוחות לרוח השמש, נאגרו מיליארדי יונים, שמשקלם הכולל אינו עולה על 20-10 מיליוניות הגרם. באפריל 2004 הוחזרו הלוחות לכמוסה מיוחדת שנועדה לשמור עליהם, ומסע השיבה לכדור הארץ החל.

אתמול בבוקר החל השלב האחרון של המשימה, שעלותה יותר מ-260 מיליון דולר. הקופסה נפרדה מהחללית – שמצדה נשלחה למסלול ארוך סביב השמש. התיבה הזו, שצורתה כצורת "צלחת מעופפת" מסרטי המדע הבדיוני, נעה במהירות של 40 אלף ק"מ בשעה. על פי התוכנית, שתיים וחצי דקות לאחר שחרורה, בגובה של כ-33 ק"מ, אמור היה להיפתח המצנח הראשון שיאט את הנפילה. כעבור ארבע דקות נוספות, בגובה של 6.1 ק"מ, אמור היה להיפתח המצנח הראשי.

בשלב זה היו אמורים להיכנס לתמונה שני מסוקים, כשעל ההגאים טייסים המתמחים בפעלולים מיוחדים בסרטים הוליוודיים, שהתאמנו לקראת המבצע במשך חמש שנים. בתחתית המטוסים הורכב מוט מיוחד שבקצהו וו מעוקל, מעין קרס, באמצעותו נדרשו הטייסים לתפוס את המצנח וכך ללכוד את הכמוסה, להכניסה למכל מיוחד, להנחיתה בעדינות ולהעבירה ל"חדר נקי", שם ייבדק תוכנה. המטרה של הלכידה האווירית היתה למנוע מצב שבו הדגימות הנדירות ייפגעו, שכן היה חשש לנזק גם אם היו צונחות לקרקע במהירות אטית יחסית של 16 קמ"ש.

אבל אמש, כאמור, התממש התרחיש הגרוע ביותר מבחינת נאס"א. כשמצלמות איתרו את הכמוסה מגיחה מבין העננים נשמעו בחדר הבקרה מחיאות כפיים, ואולם כעבור כשתי דקות דיווחו המסוקים ששהו באוויר: "המצנחים לא נפתחו, הם לא נפתחו!" כעבור כמה שניות פגעה הכמוסה בקרקע במהירות עצומה, ובחדר הבקרה השתרר שקט. "נאסוף כמה כלים ונלך להוציא אותה מהאדמה", אמרו אנשי נאס"א שהיו במסוקים.

בשלב זה לא ברור מה עלה בגורל הדגימות, ובנאס"א מקווים שלא נגרם להן נזק שיהפוך אותן לחסרות תועלת. בעזרת הדגימות קיוו המדענים לפענח את ההרכב המדויק של השמש. אף שידוע שהיא מורכבת ברובה מהליום ומימן, מחקרים שבוצעו על הרוח הסולארית בראשית שנות ה-70 איתרו סימנים ליותר מ-60 רכיבים אחרים. המדענים התכוונו לבדוק את חלקיקי הרוח שנאספו ועל סמך הממצאים למפות, בפעם הראשונה, את ההרכב המדויק של השמש – מיפוי שיכול היה לסייע להם להבין מהו המקור של מערכת השמש, ובתוכה כדור הארץ. ייתכן שההתרסקות אמש ריסקה גם את התקווה להגיע להבנה הזו בקרוב.


עדכון ראשון, 8/9/2004 19:30

החללית ג'נסיס שחזרה לאטמוספירה התרסקה במדבר יוטה כאשר הנסיון ללכוד אותה באוויר כדי להגן עליה מפני נזק פוטנצאילי לא צלח.
בכירי נאס"א במעבדה להנע סילוני של נאס"א בקליפורניה מסרה כי המצלמות לא הצליחו לאתר את המצנחים שהיו אמורים להאט את נפילתה.
מכיוון שלא היה שום מנגנון שיאט את התא, הוא פגע בקרקע במהירות של 160 קמ"ש.
בכירי נאס"א איתרו את החללית סמוך לשעה 12 בצהרים שעון החוף המזרחי (19:00 שעוננו) לאחר שחפרה בור באדמת המדבר.
"טרם ניתן לקבוע את מידת הנזק שנגרם למערכות החללית.


קפסולת החלל "ג'נסיס" התרסקה בארה"ב

הקפסולה, שגודלה כגודל מקרר ממוצע, שהתה בחלל כשלוש שנים, ואספה מידע על מערכת השמש. בדרך חזרה לכדור הארץ לא נפתח המצנח שהיה מחובר אליה והקפסולה התרסקה לאדמה

ynet (סוכנויות הידיעות)

קפסולת החלל "ג'נסיס", שהיתה אמורה לספק לחוקרים מידע רב על מערכת השמש, התרסקה היום (ד') במדבר ביוטה שבארצות הברית.
על פי התוכנית, מטוס ובו פעלולנים מהוליווד היה אמור לתפוס את הקפסולה בעת חזרתה לאטמוספירה, לאחר שהמצנח המחובר אליה ייפתח. אך בשל תקלה כלשהי, המצנח לא נפתח והקפסולה, ובה עשרות חלקיקים שנאספו בחלל, התרסקה.
עדיין לא ברור אם החלקיקים, שהוחזקו בתוך דיסקים שבירים, נהרסו, אולם בנאס"א חששו כי גם אם המצנח ייפתח, החלקיקים ייפגעו. "אנחנו נוציא משם את מה שיש", אמר רוג'ר ווינס, מהמעבדה בלוס אלמוס, "יהיה הרבה יותר קשה להוציא משהו מהקפסולה השבורה".

הקפסולה, שגודלה כגודל מקרר ממוצע, שהתה כשלוש שנים בחלל כחלק מפרויקט שהיה אמור להיערך שש שנים, בעלות של 260 מיליון דולר.
פרופ' אלון גני, מהפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון, מסביר כי הקפסולה היתה בדרכה לאטמוספירה עם חלקיקים של רוח השמש, וכי מדובר בחלקיקים זעירים טעונים, בעיקר חיוביים, שנפלטים מהשמש, המרחפים במהירות גדולה ומגיעים גם לכדור הארץ.
"החלקיקים מעניינים משום שהם מצביעים על מקור אפשרי של מערכת השמש וכוכבי הלכת. לפי ההרכב של החלקיקים אפשר ללמוד משהו על היווצרות מערכת השמש. השמש מורכבת ממימן והליום אבל כוכבי הלכת מורכבים מיסודות אחרים".

(מכיוןן שזה כבר לא רלוונטי, המידע אודות חלקיקי השמש שאספה החללית והדרך שבה אמורים היו המסוקים ללכוד אותה נמצאים בידיעות המקדימות).


המסוקים מתכוננים ליציאה למבצע. צילום מאתר נאס"א
לידיעה בנושא בסי.אן.אן

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~946581662~~~86&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן