סיקור מקיף

הושק פרויקט רפואי עולמי למיגור המלריה באמצעות גריד

שירות הידען

טכנולוגיית הגריד, המאפשרת איחוד של משאבי מחשוב שונים, מאחדת גולשים מכל העולם, בסיוע להצלת מיליוני ילדים באפריקה. מלריה הינה המחלה הזיהומית הנפוצה בעולם, האחראית למותם של מיליון אנשים בשנה. בכל 30 שניות מת ילד באפריקה כתוצאה ממלריה.

הפרויקט, שמטרתו צמצום השפעת המחלה באפריקה, הושק על ידי CERN – ממוסדות המחקר המובילים בעולם. פרויקט אחר שהתבצע ב- CERN לפני כ- 18 שנה, הוליד את רשת האינטרנט (World Wide Web) המוכרת לנו כיום. הפרויקט החדש, מאחד בין גולשים אשר תורמים את המחשב שלהם, דרך האינטרנט, בזמן שהם אינם משתמשים בו. שיתוף המחשבים לטובת המחקר הרפואי, מתאפשר באמצעות השימוש בטכנולוגיית גריד.
מטרת המחקר הנוכחי הינה להשתמש בעוצמת המחשוב המאוחדת של כלל המחשבים, על מנת לדמות את התפשטות המלריה ביבשת אפריקה. הרצת הסימולציה באמצעות אלפי מחשבים מתנדבים, בטכנולוגיית גריד, תאפשר לחוקרים להבין טוב יותר את השפעתם של טיפולים חדשים במלריה, במטרה לצמצם ככל האפשר את התפשטותה.

שמו של הפרויקט הינו [email protected] והוא דומה באופן פעולתו לפרויקטים אחרים שקדמו לו, דוגמת [email protected] הפרויקט החל באופן ניסיוני לפני כארבע חודשים וכעת הוא מושק רשמית. עד עכשיו הצטרפו לפרויקט כ- 2000 גולשים. מי שמעוניין להצטרף לפרויקט יכול לקבל פרטים נוספים באתר הרשמי בכתובת: malariacontrol.net. לקבלת מידע והצטרפות לפרויקטים התנדבותיים נוספים באמצעות טכנולוגיית גריד, ניתן לגלוש לאתר האיגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד: grid.org.il תחת Join Grid for Research
אבנר אלגום מנכ”ל האיגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד (Grid.org.il), מסביר, את עקרון הפעולה של טכנולוגיית הגריד: כשם שהגולשים רואים את התוכן ברשת האינטרנט (WEB) כמשאב לוגי אחד, כך משתמשי הגריד רואים את הרשת כמחשב וירטואלי אחד. כך למשל, משימות מחשוב הדורשות עוצמת מחשוב רבה, “מפורקות” לנתחים קטנים, שכל אחד מהם מעובד על ידי מחשב אחר. כך מתקבלת עוצמת מחשוב מצרפית, שמאפשרת להתמודד עם משימות מחשוב מורכבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן