סיקור מקיף

הושקה מעבדה לשימוש ב-AI לפיתוח תרופות בשיתוף פייזר, טבע, אסטרהזנקה, מרק ואמזון

AION Labs מאחדת את חברות הפארמה, הטכנולוגיה וקרנות ובהן IBF כדי ותשקיע בחברות הזנק כדי לשלב את ההתפתחויות בתחום מיחשוב הענן והבינה המלאכותית לשיפור יכולת פיתוח התרופות

 

מתי גיל ויאיר בניטה, ALON LABS. צילום: אלעד מלכה
מתי גיל ויאיר בניטה, ALON LABS. צילום: אלעד מלכה

AION Labs , מעבדת חדשנות ראשונה מסוגה בעולם וחלוצה בתהליך של אימוץ טכנולוגיות ענן, בינה מלאכותית ומדעי המחשב כדי לפתור אתגרי מו״פ של תעשיית הפארמה, מכריזה היום על השקתה . 

ברית של ארבע חברות פרמצבטיקה מובילות – אסטרהזנקהמרקפייזר וטבע – ושתי חברות מובילות מתחום ההשקעות בהי-טק וביוטק, בהתאמה –AWS  (Amazon Web Services Inc) וקרן ההשקעות הישראלית IBF (Israel Biotech Fund) – שחברו יחד במטרה להקים מיזמים פורצי דרך בבינה מלאכותית ומדעי המחשב כדי לשנות את האופן שבו מגלים ומפתחים טיפולים חדשים.  

הקמת הקונסורציום של החברות הגלובליות המובילות באה בעקבות זכייה במכרז ממשלתי להקמת מעבדת חדשנות בדצמבר 2020, לאחר שרשות החדשנות הגדירה את מדעי החיים כתחום חיוני לפוטנציאל הצמיחה וההשקעה. 

AION Labs תשקיע בצוותי סטארט-אפ הנמצאים בשלב מוקדם של פעילותם ומתמקדים בבינה מלאכותית וביו-טק בגילוי ופיתוח של תרופות. מעבדת החדשנות תציע לסטארט-אפים משאבים והנחיית מנטורים חסרי תקדים תוך עבודה צמודה על פיתוח טכנולוגיות חדשות במענה לאתגרים הדחופים והמשמעותיים ביותר של תעשיית הפרמבצטיקה. כל סטארט-אפ ירתום את כוחה של הענן ובינה המלאכותית כדי לסייע במציאת טיפולים חדשים ביתר מהירות וביתר יעילות, בכדי למשל להימנע מניסויים בבעלי חיים, ולקדם את תחום שירותי הבריאות לרפואה מדויקת המעמידה את המטופל במרכז.  

בנוסף, AION Labs גם מודיעה היום כי מתי גיל, מנהל בכיר בעבר בטבע פרמצבטיקה, התמנה למנכ"ל המעבדה, וכי מי שניהל את הביולוגיה החישובית בקומפיוג'ן והיה ראש הפעילות המדעית ב-CytoReason ומדען בכיר ב-MSD, יאיר בניטה, Ph.D., התמנה לסמנכ"ל טכנולוגיות. 

"אנו נרגשים להשיק את מעבדת החדשנות החדשה לטובת תגליות של תרופות ואביזרים רפואיים באמצעות כלים חישוביים פורצי דרך", אמר מתי גיל, מנכ"ל AION Labs. "הודות למודל החדשנות שלנו המבוססת על  אתגרי וצרכי התעשייה, בשילוב שיתוף הפעולה  הייחודי של חברי הקונסורציום, אנו ערוכים ומוכנים לחולל שינוי בתהליך של תגליות תרפויטיות ופיתוחן. עם מאגר כישרונות חזק מישראל והעולם, טכנולוגיית ענן ובינה מלאכותית בלב פעילותנו ומחויבות משמעותית של מדינת ישראל, אנו ערוכים לתרום לבריאותו ולרווחתו של המין האנושי ולקדם את התעשייה בישראל. אני מודה לשותפים על האמון, ולכבוד הוא לי להוביל יוזמה כה משמעותית ". 

בנוסף, AION Labs הודיעה על שותפות אסטרטגית עם X BioMed , מכון מחקר ביו-רפואי עצמאי הפועל בהיידלברג, גרמניה. ל-BioMed X רקורד מוכח בקידום חידושים מחקריים בתחום הביו-רפואה בממשק שבין המחקר האקדמי לתעשיית התרופות. מודל החדשנות של BioMed X מבוסס על מיקור המונים גלובלי ואינקובטורים לטיפוח הכישרונות והרעיונות המבריקים ביותר, ישמש כמנוע המו"פ להנעת מודל הקמת המיזמים של AION Labs. 

"אנו נרגשים להרחיב את מודל החדשנות המצליח שלנו לישראל", אמר ד״ר כריסטיאן טידונה, מייסד ומנכ״ל BioMed X. "לדעתנו ישראל נמצאת כיום במקום הטוב ביותר למנף את כוחה של הבינה המלאכותית לגילוי ופיתוח תרופות בשיתוף עם השחקנים הגלובליים המובילים בזירות הפרמצבטיקה, הטכנולוגיה והון הסיכון". 

AION Labs תכלול הן מעבדה "רטובה", שבה יבוצע מחקר ביו-רפואי, והן סביבת מעבדה חישובית מבוססת ענן, שתתמקד בפיתוח אלגוריתמים חדשים ושיטות חישוביות במטרה להאיץ את הגילוי והפיתוח של טיפולים פוטנציאליים חדשים. שתיהן יפעלו בהנחיית חוקרים ומומחים בכירים מבין שותפי AION Labs. 

פייזר: "AION Labs היא דוגמה מצוינת לסוג המקומות בהן פייזר שואפת לתרום לבנייתם באמצעות שיתופי פעולה בתוך ענף הביופרמה עצמו ובין התעשיות השונות. התכנית מגלמת בתוכה את הפוטנציאל להאיץ את פיתוחן של פריצות דרך משמעותיות העשויות לשנות את חייהם של מטופלים", אמר אוּבֶה שנבק, PhD, סגן נשיא בכיר ומדען ראשי למדע מתפתח וחדשנות בפייזר. "אנו נרגשים ומצפים למלא תפקיד מרכזי בפעילותה של AION לטיפוח החדשנות". 

אסטרהזנקה: ד״ר ג'ים ות'רול, סגן נשיא למדעי הנתונים ובינה מלאכותית בחטיבת המו"פ של אסטרהזנקה, אמר: "דאטה, אנליטיקה ובינה מלאכותית כבר מתחילים לשנות את הדרך שבה אנו מגלים ומפתחים תרופות חדשות ואני מאמין שאנו רואים רק את קצה הקרחון של ההבטחה הזאת. באמצעות AION Labs נפתחת האפשרות לפתור כמה מאתגרי המו"פ הגדולים ולמצוא דרכים חדשות וטובות יותר לגלות, לבדוק ולהאיץ את התרופות הפוטנציאליות של המחר. אני מצפה לסייע בגיבוש האתגרים ובבחירה והליווי של החברות שייכנסו למעבדה". 

מרק: ד״ר יורן-פטר האלה, ראש המחקר הגלובלי בחטיבת הבריאות  שלמרק: "AION Labs נבנית על ההשקעות ארוכות התווך והמצליחות בחדשנות הישראלית. אנו מתרגשים לעבוד יחד עם השותפים כדי לייצר ערך מוחשי ביישום בינה מלאכותית לגילוי ופיתוח תרופות בתעשיית הביו-פרצבטיקה ולהפוך תגליות של תרופות חדשות למציאות". 

טבע: "טבע נרגשת לשתף פעולה עם חברות הפארמה, ההי-טק וההשקעות המובילות על הקמת יוזמת ביוטק ייחודית זו לפיתוח טיפולים חדשניים", אמר ד"ר ערן הררי, ראש מו"פ גלובלי למוצרים מיוחדים בטבע תעשיות פרמצבטיות. האופן שבו אנו מגלים ומפתחים תרופות חדשות עובר טרנספורמציה. טכנולוגיות בינה מלאכותית ושיתופי פעולה בין תעשיות שונות ימלאו תפקיד גדל והולך במהפכה המתפתחת בדרך שבה אנו מוצאים פתרונות לצרכים של מטופלים שטרם קיבלו מענה. אנו גאים במיוחד להמשיך בעבודתנו החדשנית עם המערכת האקולוגית של שירותי הבריאות והביוטק הישראלי ומצפים בכליון עיניים לראות את פירותיו של שיתוף פעולה חדש זה", הוסיף ד"ר הררי. 

AWS: "השקת AION Labs תספק הזדמנות לתעשיית הבריאות ומדעי החיים לחשוף דרכים חדשות לקצר את הזמן ולהפחית את עלותן של תגליות רפואיות, לאפשר שיתוף פעולה פתוח ותאימות בין מערכות, ובסופו של דבר לשפר את התוצאות הבריאותיות עבור המטופלים. אנו נרגשים לתמוך בחברות הסטארט-אפ ב-AION Labs באמצעות מומחיותנו והרוחב והעומק של השירותים המאובטחים, האמינים והסקלביליים של AWS, כדי לסייע להם להתמודד עם כמה מאתגרי המו"פ הגדולים ביותר בגילוי ופיתוח תרופות", אמר דן שירן, מנהל גלובלי של תחום שירותי הבריאות ומדעי החיים. 

IBF: "אנו נלהבים להיות חלק ממעבדת חדשנות זו הראשונה מסוגה בהובלת קבוצה מדהימה של חברות פארמה וטכנולוגיה בינלאומיות", אמר עידו צעירי, מייסד ומנהל בפועל של IBF. "מסירותה של המעבדה לשיפור תעשיית הביוטק על ידי פיתוח טכנולוגיות ופתרונות מתקדמים והטמעתם בעולם הפארמה עולה בקנה אחד עם מטרותיה של IBF". 

רשות החדשנות: דרור בין, מנכ״ל רשות החדשנות: "רשות החדשנות מברכת את השותפים על הקמת המעבדה החדשנית.  המעבדה הינה חלק מאסטרטגיית הרשות לפתח את האקוסיסטם של חוקרים, יזמים וחברות בתחום העולה של ה Bio convergence לפתרונות חדשניים פורצי דרך בתחום הרפואה העתידית ובתחומים נוספים. שילובה של הביולוגיה עם עולמות התוכנה בהם לישראל מובילות עולמית, תייצר חברות פורצות דרך ואקוסיסטם חדשני ברמה עולמית" 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן