סיקור מקיף

הושבת הגירוסקופ השני של תחנת החלל. ל-5 אנשי הצוות שלום

אבי בליזובסקי

https://www.hayadan.org.il/iss240404.html

נאס"א הכריזה ביום חמישי כי גירוסקופ שני מתוך ארבעת הגירוסקופים של תחנת החל הבינלאומית הפסיק לפעול, ואולם לתחנה ולאנשי הצוות לא נשקפת סכנה מיידית.
התקלה היא במערכת החשמל והיא מחייבת את בקרי הטיסה להסתמך בשני הגירוסקופים הנותרים כדי לכוון את המבנה במסלול.
הגירוסקופ הראשון נשבר לפני שנתיי םוחצי כתוצאה מתקלה במנשא שלו. שניים אחרים עדיים פועלים – המינימום ההכרחי ואולם אחד מהם כבר חווה בעיות חשמל ורעידות בשנה האחרונה. אם יגרוסקופט נוסף יפגע, מאיצים הנמצאים על תא של חללית אספקה רוסית הצמודה לתחנת החלל ובתחנת החלל עצמה ישמשו כדי להחזיר את השליטה על המבנה העצום בתחנה במשך כשנה.
"זה איננו מצב אזעקה לאנשי הצוות, זה משהו שאנחנו מנסים לתקן" אמר מייק סופרדיני Suffredini, מנהל התפעול של תחנת החלל הבינלאומית מטעם נאס"א. "יש עוד כמה תקלות שעלולות לקרות לפני שלא נוכל לשלוט על הרכב.
הבעיה האחרונה החלה להתפתח בשעה 23:18 שעון ישראל, פחות מיממה לאחר שהצוות החדש, האסטרונאוט מייקל פינקה והקוסמונאוט גנאדי פדאלקה, הגיעו לתחנת החלל. חמישה אנשים, לרבות שני אנשי הצוות הקודם, ואסטרונאוט הולנדי מטעם סוכנות החלל האירופית מתגוררים כעת בתחנה.
ביום רביעי בלילה, צפו אנשי הבקרה בגירוסקופ כשהוא דועך לאיטו. כדי לייצב את התחנה הופעלו מנועי הסויוז חמש פעמים כדי לשמור על הכיוון הרצוי של התחנה בעוד שני הגירוסקופים הנוספים – גלגלים המסתובבים במהירות של 6600 סיבובים לדקה – הופעלו.
נאס"א סבורה כי מעגל חשמלי הנמצא במצב של שליטה מרחוק פסק לפעול. הדבר גרם לבעיה מכאנית לאחר שהמהנדסים לא הצליחו לאתר התפרצות חשמלית או תנועה בלתי יציבה של המכשיר. המדענים אומרים כי מתחת מחומצנת בתוך המעגל נשברה והובילה לתקלה.
הסוכנות צפויה לשלוח שני אסטרונאוטים להליכת חלל של ארבע שעות כדי לפתור את הבעיה. בתוך התחנה יש שני חלקי חילוף מתאימים לתיקון מערכת אספקת הכוח של הגירוסקופים ואולם סופרדיני העריך כי הדבר לא יקרה בחודש הקרוב. האסטרונאוטים יצטרכו לפרק את ההברגה בחלק החיצוני של התחנה ולהחליף קופסת פיוזים המשרתת את הגירוסקופ. בסופו של דבר נאס"א מקווה להחליף את כל ארבעת הגירוסקופים בדגמים חדשים.
התיקונים מסובכים משום שלא ניתן להעזר במעבורות החלל, המקורקעות מזה שנה מאז אסון קולומביה ולא ישובו לטוס לפני 2005. הגירוסקופים שאורכם 4 מטרים גדולים מדי כדי להתאים אפילו לחלליות הפרוגרס הלא מאוישות המגיעות מדי חצי שנה לחדש את האספקה לתחנה. הצוות התשיעי לא צפוי לחזור לכדור הארץ במשך ששת החודשים הבאים. הצוות השמיני יחזור לכדור הארץ ב-29 באפריל ביחד עם ההולנדי קויפרס שהגיע עם אנשי הצוות החדש. פרוגרס 14, חללית האספקה הבאה, תמריא לתחנת החלל במאי.
הדיווח הקודם: הצוות החדש הגיע בשלום והחלטת נאס"א שלא לעבור בינתיים למשמרות של שנה

לידיעה בסי.אן.אן
ידען תחנת החלל הבינלאומית
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~823716817~~~88&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן