"הביצה או התרנגולת" של האקולוגים

ניו יורק טיימס

זו גרסת האקולוגים לשאלת הביצה והתרנגולת: האם נוכחותם של הטורפים אוכלי הבשר היא שאחראית ליצירת מערכת אקולוגית מגוונת ובריאה, בכך שהיא מונעת מאוכלוסיית אוכלי הצמחים להתרבות ומאפשרת לצמחים לשגשג, או שהצמחייה היא שתומכת במגוון זה, בכך שהיא מספקת מזון בכמות שמחזיקה את אוכלי הצמחים וטורפיהם בסביבה? במלים אחרות, האם ויסות המערכת האקולוגית נעשה מראש פירמידת המזון (על ידי הטורפים) או מהבסיס (על ידי הצמחים)?

מדענים מאוניברסיטת דיוק ומשמונה מוסדות מחקר אחרים ניסו לשפוך אור על סוגיה זו. מעבדת המחקר שלהם – קבוצה של איים קטנים באגם בוונצואלה – היתה אידיאלית. האגם נוצר על ידי סכר הידרו-אלקטרי, והאיים נוצרו עם התמלאותו של האגם; כל אי הוא למעשה מערכת אקולוגית מיניאטורית ומבודדת. משום שהאיים כה קטנים (גודלם נע בין כ-2 דונם לכ-100 דונם), נעדרים מהם טורפים גדולים – כאלה הניזונים מבעלי חוליות אחרים. ישנם רק אוכלי חרקים, זרעים וצמחים, בהם ציפורים, קופים שאגנים ונמלים גוזרות-עלים.

החוקרים, שתיארו את עבודתם בכתב העת ","Science ערכו סקר של אוכלוסיית הצמחים והחיות באיים במשך כמה שנים, ומצאו שבחסרונם של טורפים שיגשגו החיות אוכלות הצמחים והזרעים, וכמותן גם הנמלים: הצפיפות של אוכלוסיות בעלי החיים באיים היתה גדולה פי 10 עד 100 מזו שביבשת. כמו כן נמצא שהצפיפות של השתילים והעצים הצעירים באיים אלה היתה קטנה בשיעור ניכר לעומת זו שביבשת.
ממצאים אלה, אומרים המדענים, מספקים ראיה לכך שהעדר שליטה מראש הפירמידה יוצר אנדרלמוסיה בשכבות האקולוגיות הנמוכות יותר.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~300476186~~~37&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן