סיקור מקיף

האסטרונאוט שרוצה להתחרות במיקרוסופט

מארק שאטלוורת' מדרום אפריקה, תייר החלל השני בעולם, מבקש להתחרות בענקית התוכנה האמריקנית ולהציע תוכנה חופשית שאמורה להפוך את רשת האינטרנט לנגישה למיליונים באפריקה ובמדינות מתפתחות ברחבי העולם

שירות הידען

מארק שאטלוורת' מדרום אפריקה כבש כבר את החלל החיצון. כעת הוא מבקש לכבוש את האינטרנט במדינות המתפתחות, תוך כדי תחרות במיקרוסופט. שאטלוורת' צבר את הונו כאשר מכר חברת אינטרנט שהקים בקייפטאון. בהמשך שילם 20 מיליון דולרים כדי להפוך לתייר החלל השני בעולם, ולאפריקני הראשון שהקיף את כדור הארץ מהחלל. כעת מבקש שאטלוורת' להתחרות בענקית התוכנה האמריקנית ולהציע תוכנה חופשית שאמורה לחולל מהפכה באופן השימוש במחשבים, ולהפוך את רשת האינטרנט לנגישה למיליונים באפריקה ובמדינות מתפתחות ברחבי העולם. “הקוד הפתוח הוא הפלטפורמה של העתיד”, אומר שאטלוורת'. “הוא יסחוף את רשת האינטרנט כמו גל ענק”.

חבילת Ubuntu של שאטלוורת' מבוססת על מערכת ההפעלה בעלת הקוד הפתוח לינוקס, וכוללת תוכנות בעלות שמות מוזרים דוגמת Hoary Hedgehog או Warty Warthog. משמעות המונח האפריקני Ubuntu היא לדאוג לקהילה ולאנושות, ואופן השימוש בחבילה אמור להיות פשוט יותר מאשר במערכות לינוקס מקובלות. בשנה שעבר הכתיר מגזין PC World את חבילת Ubuntu כאחד המוצרים הטובים של השנה, ודירג אותה במקום 26, מעל שירות המוזיקה iTunes של אפל, לדוגמה, שדורג במקום 34.

במשרדי הממשלה של ברזיל, סין, ספרד, הודו ומלזיה כבר משתמשים במערכות לינוקס, ולטענת שאטלוורת' עשויות תוכנות חופשיות לחסוך בהוצאות של הפעלת מחשבים בבתי ספר, מרכזים קהילתיים ובתים פרטיים ביבשת אפריקה. התוכנה החופשית יכולה גם לחסוך הוצאות לעסקים קטנים באפריקה, היבשת הענייה בעולם, בה רק אחוז קטן מאוד מהאוכלוסייה בקיא בשימוש במחשב.

הקוד הפתוח עשוי לזכות להצלחה רבה באפריקה, משום שהמיחשוב הממשלתי יתחיל במדינות רבות מאפס, והמשתמשים עדיין לא התרגלו לתוכנות קנייניות, דוגמת חלונות של מיקרוסופט. “הקוד הפתוח מוצע חינם ומאפשר לשתף מידע במהירות רבה”, אומר שאטלוורת'. “אם הילדים לומדים להשתמש בתוכנה בבית הספר ויכולים להוריד אותה בבית, הם יוכלו להראות אותה להורים ולחברים וללמד גם אותם להשתמש בה”.

אולם, מיקרוסופט אינה מתכוונת לשבת בחיבוק ידיים, והיא משיבה כבר מלחמה. ענקית המחשבים מממנת מרכזים טכנולוגיים ב-284 רשויות מקומיות באפריקה, במסגרת פרויקט שעשוי להגיע לכחצי מיליון תושבים עניים. מנכ”ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, דוחה את הטענות על פיהן תוכנה קניינית יקרה עלולה לפגוע בגישה למחשבים במדינות עניות. לדבריו “חופש הבחירה עדיף על קוד פתוח”.

דרום אפריקה, המדינה העשירה ביבשת, “תומכת בחום”, לדבריה, בתוכנות בעלות קוד פתוח, אך מאחר והמדינה מרוצה מכך שמיקרוסופט מממנת את המרכזים הטכנולוגיים ומציעה מחשבים לבתי ספר, היא אינה פוסלת את השימוש בתוכנות הקנייניות. בתחילת השנה השיקה מיקרוסופט גרסה בשפת זולו של מערכת ההפעלה חלונות XP, ובקרוב היא עומדת להשיק גם גרסאות בשפות אפריקאנס וסטסוואנה.

לדברי גורדון פרייזר, המנהל המקומי של מיקרוסופט, צעדים אלה לא נועדו לחסום את התחרות מכיוון הקוד הפתוח, אך הוא מודה שגרסאות בשפות מקומיות מעניקות עדיפות במגעים עם הממשל. “ברור לנו שמאחר ובדרום אפריקה יש 11 שפות רשמיות, עלינו לתמוך בשפות אלה כדי לעבוד עם הממשל”.

אל תוכנית הטלוויזיה GO OPEN ששאתלוורת' מימן, ואשר ניתן גם להוריד את כל פרקיה (ותודה לגיא שפר על הקישור)

ידען תיירות בחלל

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~594590083~~~85&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן