סיקור מקיף

האם יש קשר בין שפעת לסכיזופרניה?

חוקרים טוענים ששפעת בזמן הריון מגדילה את הסיכוי למחלת נפש אצל הוולד

חדשות וואלה!

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/shapaat100804.html

מחקר חדש מרחיב את הידע על כך שילדיהן של נשים שחלו בשפעת בזמן ההריון, נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סכיזופרניה. ואולם, יש לסייג ולומר, שתרומת השפעת לפיתוח סכיזופרניה נמוכה יחסית. מחקרים הראו שלנטייה תורשתית יש משקל של כ-50% בהתפתחות סכיזופרניה, וממילא היא נדירה למדי (בארה"ב חולים בסכיזופרניה כאחוז אחד מהאוכלוסייה).

מהמחקר החדש עולה שלנשים שחלו בשפעת במחצית הראשונה של ההריון, סיכוי גבוה פי שלושה ללדת ילדים שיפתחו סכיזופרניה. במחקר השתתפו 189 נשים, מתוכן 64 נשים שילדיהן לקו במחלה. סכיזופרניה נמנית על מחלות הנפש הקשות ביותר, והיא כוללת תסמינים כגון מחשבות שווא, הזיות וחשיבה מבולבלת. היא מופיעה בדרך כלל בגיל ההתבגרות או בתחילת הבגרות.

רוב המחקרים הקודמים התבססו על זיכרונן של אמהות לחולי סכיזופרניה, בדבר חשיפתן לנגיף השפעת בזמן ההריון. במחקר החדש נבדקו דגימות דם שנלקחו עשרות שנים קודם לכן מנשים הרות, שהשתתפו במחקר אחר. החוקרים מדדו בו את רמות הנוגדנים לסוגים של נגיפי שפעת שהיו נפוצים בשנים 1966-1959, בעת שהן היו בהריון.

לנשים שבגופן היו נוגדנים לשפעת במחצית הראשונה של ההריון, היו סיכויים גבוהים פי שלושה ללדת ילדים שמאוחר יותר פיתחו סכיזופרניה. סיכון גדול פי שבעה התקבל כשהאם חלתה בשפעת בשליש הראשון של ההריון – התקופה הקריטית בהתפתחות העובר. ואולם, לדברי המחבר הראשי של המחקר, הד"ר אלן בראון, פסיכיאטר במכון הפסיכיאטרי של ניו יורק ואוניברסיטת קולומביה, התוצאות הללו ודאיות פחות מבחינה סטטיסטית משום שהיו פחות דגימות דם מהשליש הראשון.

בראון העלה השערה שהנזק מתרחש רק במספר קטן של עוברים בעלי נטייה גנטית, שכן מרבית הנשים ההרות שחולות בשפעת – יולדות תינוקות בריאים. לדבריו, יש צורך במחקר נוסף כדי לאשש את הקשר בין השפעת לסכיזופרניה.

לפי הסברה, מקורה של המחלה בשילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים, ובכלל זה סיבוכים בהריון. לדברי בראון, המחקר מראה שעד כ-14% מהמקרים עשויים להיות קשורים לחשיפת האם לשפעת בזמן ההריון. ואולם, המחלה נובעת גם מנטייה תורשתית שתפוצתה מצומצמת מאוד.

ואולם, הד"ר רוברט יולקן, מדען באוניברסיטת ג'ונס הופקינס שבארה"ב, שחקר במשך שנים רבות את התפקיד שנגיפים עשויים למלא בהתפתחותן של מחלות נפש, אמר שהממצאים האחרונים, לצד עדויות קודמות, "מבהירים שהידבקות בשפעת בזמן ההריון היא גורם סיכון, כנראה רק אחד מתוך כמה גורמי סיכון", לפיתוח סכיזופרניה.

מחקרים אחרים שבוצעו עד היום מצאו שגם נגיפים אחרים, מלבד שפעת, עשויים להיות קשורים לסכיזופרניה, ובכלל זה חצבת והרפס גניטלי בזמן ההריון. נגיפים אלה עשויים להשפיע לרעה על ההתפתחות המוחית של העובר.

בראון אמר שהוא חושד שבמקרה של שפעת, נוגדנים או חלבונים המכונים "ציטוקינים" – שמיוצרים על ידי המערכת החיסונית של האם בתגובה להידבקות – עוברים דרך השליה ואל העובר ומשבשים את התפתחות המוח.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~917368231~~~238&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן