סיקור מקיף

האם הכלב שלך שמח? 10 תפיסות מוטעות על התנהגות הכלב

בספר שלנו "לשמח את הכלבים" הבאנו מחקר מדעי ותמונות להדגמה והצענו עצות מעשיות שיעזרו למגדלי כלבים להעריך מה הכלב שלהם מרגיש בכל רגע ויקנו להם מגוון אפשרויות תגובה כדרך לתמוך בכלבם

מאת: פול מקגריווי, פרופ' למדעי ההתנהגות של בעלי חיים ולרווחתם, אוניברסיטת סידני; מליסה סטרלינג, חוקרת בפוסט-דוקטורט, אוניברסיטת סידני. תרגום: זיו עדאקי

כלבים אוהבים לשחק. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
כלבים אוהבים לשחק. איור: depositphotos.com

קשה להתייחס למה שכלבים, כקבוצה, אוהבים או לא אוהבים ולהניח הנחות מכלית על ההתנהגות שלהם. בדיוק כמו בני אדם, גם לכלבים יש אישיות משלהם והעדפות נלמדות, והם יכולים להיות שונים מאוד זה מזה בגישתם לחיים ובמה שהם מפיקים מהם. 

בספר שלנו "לשמח את הכלבים" הבאנו מחקר מדעי ותמונות להדגמה והצענו עצות מעשיות שיעזרו למגדלי כלבים להעריך מה הכלב שלהם מרגיש בכל רגע ויקנו להם מגוון אפשרויות תגובה כדרך לתמוך בכלבם.


למה אנשים מסוימים אוהבים בעלי חיים ואחרים לא – תשובת המדע


הספר מתמקד ביישום מעשי של תאוריה עדכנית, שמטרתה לשפר את מערכת היחסים שלך עם כלבים – לכך, כמובן, השפעה על השיפור בהרגשתם.

יש דרכים רבות שבהן אנחנו עלולים לטעות בהבנת כלבים, מקורן בהנחה שהם בני אנוש פרוותיים. נציין 10 טעויות נפוצות שנובעות מהשלכת ערכים וצרכים אנושיים על כלבים.

1. כלבים, כמו אנשים, מעריכים שיתוף

אנשים יכולים להבין ולהעריך את היתרונות שיש לשיתוף. שלא כמו אנשים, בקרב כלבים, בעלות היא הכול. ולכן לא כדאי שניקח מהכלב צעצועים, עצמות וחפצים אחרים שהכלב לועס, אלא אם כן, אימנו אותו לקבל מעשה שכזה.

2. כלבים נהנים תמיד ממגע אנושי אוהב

לעתים קרובות, אנשים מביעים את חיבתם באמצעות חיבוק והתרפקות. לכלבים אין את הגפיים ואת המפרקים כדי לעשות זאת, ולכן לא התפתחו באופן המאפשר להם לחבק חיבוק אוהב. כאשר אדם מאמץ כלב אל חקו, הכלב עשוי להרגיש חוסר נוחות או איום. כך גם כשמלטפים כלבים על ראשיהם.

3. כלבים נובחים או נוהמים הם תמיד מאיימים או מסוכנים

אלה הן התנהגויות שמטרתן להרחיק. לרוב, כלבים מבקשים לקנות לעצמם מרחב באמצעות אותות אלו, כדי שירגישו בטוחים יותר. כל הכלבים, בלא תלות באופיים או באילוף, עשויים לרצות לפעמים יותר מרחב. בדרך כלל, ינסו בתחילה להביע את רצונם זה בדרכים מעודנות יותר, אבל כלבים רבים לומדים שאותות עדינים אינם יעילים ולכן משתמשים מיד בסימנים ברורים.

4. כלבים יקבלו בברכה בביתם כלבים שאינם מוכרים להם

כלבים הם צאצאיהם של זאבים ולכן יגנו על שלהם. הם נקשרים לטריטוריית ביתם ולכל מה שבה. לכלבים אין דרך לדעת שהכלבים והאנשים שאנו מזמינים לביתנו, למשל לשחק אתנו, עתידים אי פעם ללכת. יש לסלוח להם על שהם חושבים שכך יהיה מעכשיו ולתמיד; ואפשר לצפות שהם ינסו לקבוע את הכללים ולהעמיד במקומם את הנוכחים החדשים.

https://giphy.com/gifs/cute-dog-14MjVpzfpuzqE

These dogs bark for joy. Sasha Petrova

5. כלבים אוהבים לנוח בדיוק כמו אנשים

אנחנו הולכים לבית הספר ולעבודה, ולכן מעריכים מאוד את ההזדמנות לנוח בבית ואולי לצפות בטלוויזיה. שלא כמונו, כלבים מבלים את רוב זמנם בבית ולכן יעדיפו פעילות בחוץ על פני רביצה על הספה. בעבור כלבים, שינוי הוא לא רק טוב כמו מנוחה – הוא טוב בהרבה ממנה.

6. כלב משתפך הוא כלב חברותי

התנהגות "חברותית" בעבור כלב אחד, אינה התנהגות חברותית בעבור כל הכלבים. כלבים מסוימים משתמשים בחברותיות-יתר כדרך להפיג חרדה העולה מן המפגש עם כלבים או עם אנשים אחרים. אלה מאתנו שמגדלים כלבים חברותיים מאוד, עשויים להיות מופתעים כאשר כלב אחר אינו פוגש את כלבם בשמחה. כלבים מסוימים מעדיפים ברכות רגועות והרבה מרחב אישי.

7. כלבים מתקרבים כשהם רוצים להשתובב

לפעמים, מגדלי כלבים מתבלבלים כאשר כלב מתקרב לאדם או לכלב אחר בדרך חברותית, ולפתע נוהם כלפיהם או נושך אותם. הסיבה המרכזית להתקרבות, עשויה להיות איסוף מידע, ולאו דווקא יצירת אינטראקציה, וגם כלבים שבדרך כלל מחבבים זרים, עשויים להפוך חרדים ומוצפים במפתיע. אם תזהו שזהו דפוס התנהגות, תנו לכלב שלכם להתקרב לכלבים או לאנשים לא מוכרים רק לרגע קצר ואז הרחיקו אותו מהם.

8. חצר גדולה היא תחליף להליכות

משום שכלבים מבלים זמן רב כל כך בחצר הבית, פעמים רבות הסביבה הזאת הופכת מוכרת מדי בעבורם ואף משעממת. גודלה של החצר חשוב פחות לכלבים ממה שמתרחש בה. כלבים משגשגים ממש בזכות משחק עם כלבים אחרים, אתנו ועם צעצועים. הם אוהבים במיוחד לעשות זאת בסביבה חדשה, וכך בילוי מחוץ לחצר הוא הכיפי ביותר.

9. כלבים "עושים דווקא" כשאינם עושים את שמבקשים מהם

לפעמים כלבים אינם עושים את מה שביקשנו מהם, לא משום שהחליטו למרוד, אלא משום שאינם יכולים לבצע את בקשתנו. ייתכן שאינם מבינים מה ביקשנו מהם וייתכן שיש להם דברים הרבה-הרבה יותר דחופים לעשות ממש עכשיו. הפשטות אינן הצד החזק של כלבים, לכן העובדה שהכלב שלך יושב יפה כשביקשת ממנו לשבת במטבח כשיש לך ממתק ביד, אינה אומרת שהוא יודע מה אומרת המילה "שב" כשהוא חופשי בפארק.

בעוד הכלב שלך עשוי לדעת מה משמעותה של הבקשה "שב", כשאומן לכך בבית ללא הסחות דעת, לבקש ממנו לעשות זאת כשאורחים דופקים בדלת, עשוי להיות כמו לבקש מילד לעשות שיעורים כשהוא מגיע לפארק שעשועים.

10. נביחות, נשיכות או דחיפות הם סימן לכלב אומלל

לעתים כלבים נותנים סימנים עדינים לכך שהם הופכים חסרי מנוחה, כמו הימנעות מיצירת קשר עין עם מה שמטריד אותם, ליקוק השפתיים, קימוט המצח, הרמת כף הרגל, הקשיית שרירי הפנים. אם דבר לא נעשה כדי לסייע להם, הכלבים הללו יתרחקו ממה שמרתיע אותם, והסימנים הללו עשויים להידרדר להתנהגות מטרידה וברורה יותר, כגון, הנימות ונשיכות.


 

לכתבה ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן