סיקור מקיף

האבל גילה גן חיות של גלקסיות באמצעות 40 שעות צפיה בנקודה אחת

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/hubble140805.html

כשהוא מביט עמוק לנבכי היקום הצליח טלסקופ החלל האבל לעקוב אחר ביבר גלקסיות. כולן נמצאות בשטח תצפית זעיר בחלל ויש להן מאפיינים ייחודיים. כמה מהן גדולות, כמה קטנות, כמה קרובות יחסית אך רובן מאוד רחוקות. מאות מהגלקסיות החוורחות הללו לא נראו מעולם עד שאורן נלכד בידי האבל.
תמונה זו מייצגת מראה טיפוסי של המבט שלנו לעבר היקום העמוק. לצורך הצילום, הסתכל האבל במורד מסדרון ארוך של גלקסיות הנמתכים על פני מיליארדי שנות אור בחלל, ומשמעות הדבר גם להביט אחורנית מיליארדי שנים בזמן. השדה הנראה בתמונה מכסה איזור קטן יחסית בשמים, חלקיק משטחו של הירח המלא, אך עם זאת מלא באוכלוסיה עשירה של מגוון סוגי גלקסיות.
לא מעט מהגלקסיות הללו הן גלקסיות בגודל מלא והן מפוזרות בכל רחבי התמונה. קל לזהות גלקסיות אלה מכיוון שהן קרובות אלינו יחסית. כמה מהגלקסיות הללו הן ספירליות עם דיסקה שטוחה הנראות עם הפנים או עם הצד אלינו, וגם במצבי ביניים רבים. גלקסיות אליפטיות וגלקסיות אקזוטיות יותר כמו כאלה שיש להן מוט או גלי גיאות נצפו אף הן.
גלקסיות רבות נראות קטנות בתמונה וזה פשוט בגלל שהן רחוקות יותר, חלקן במרחק מיליארדי שנות אור. לפיכך אנחנו רואים גלקסיות אלה כפי שנראו כאשר היקום היה צעיר מאשר בתקופה שבה אנו רואים את הגלקסיות הגדולות הקרובות. גלקסיה אדומה אחת לקראת החלק השמאלי התחתון לעומת הכוכב הבהיר שבמרכז פועלת כעדשה המגדילה גלקסיה גדולה הנמצאת מאחריה. האור מהגלקסיה הרחוקה מתכופף ליד מרכז הגלקסיה ויוצר קשת שבורה.
מפוזרים בין אלפי הגלקסיות בתמונה יש לפחות תריסר כוכבי רקע השוכנים בשביל החלב שלנו. הבהיר ביניהם הוא העצם האדום שבמרכז התמונה. קל להבדיל בין כוכבים אלה לבין הגלקסיות בשל מאפייני ההשתברות האור. השתברויות אלה שנראות כמו שערות היוצאות מהכוכב נגרמות בשל מעבר האור דרך המערכות האופטיות של הטלסקופ.
התמונה מורכבת מחשיפות רבות של שדה יחיד שצולם באמצעות מצלמת הסקרים המתקדמת. התמונה צולמה בספטמבר 2003 היתה תמונת בונוס מכיון שמכשירים אחרים של החלללית נזקקו לכיוון של 40 שעות לעבר נקודה יחידה. זו היתה אחת החשיפות הארוכות שבוצעו אי פעם בידי האבל.

להודעה של המרכז המדעי של טלסקופ החלל באתר יוניברס טודיי
ידען הגלקסיות

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~233104095~~~181&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן